Postrzeganie e-sportu w Polsce


Zyskujący ciągle na popularności i przez wielu nazywany nowym wymiarem sportu. O e-sporcie można powiedzieć wiele dobrego. Podbił serca ludzi na całym świecie dając możliwość zaistnienia wielu zawodnikom, organizacjom oraz producentom. Niestety w Polsce wciąż jesteśmy za innymi krajami, choć widać już pierwsze kroki ku poprawie.

Czym jest e-sport? Na pewno większość osób zdaje sobie sprawę na czym on polega albo chociażby słyszało sama nazwę. Sport elektroniczny, częściej nazywany e-sportem, to forma rywalizacji zawodników, których areną są szeroko pojęte gry komputerowe począwszy od FPS (first-person shooter) przez gry z gatunku MMORPG (massively multiplayer online role-playing game) po MOBA (multiplayer online battle arena). Tytułów oraz gatunków, w których gracze rywalizują można wymieniać mnóstwo, ale niektóre w większym stopniu niż inne przyczyniły się do rozwoju sportów elektronicznych. Przykładem mogą być: „Quake”, „Counter-Strike”, „StarCraft”, „Dota” i „League of legends”. Profesjonalne mecze rozgrywane są na żywo, a widzowie mogą je podziwiać na wielkich telebimach podczas turniejów oraz w Internecie.

Sporty elektroniczne cieszą się coraz większą popularnością na całym świecie, ciągle zyskując na popularności a zmagania wirtualnych wojowników potrafią oglądać setki tysięcy ludzi. E-sport wraz ze wzrostem popularności przestaje być postrzegany jako zabawa przed komputerem, a zaczyna być porównywany do sportów klasycznych, takich jak piłka nożna czy też koszykówka. W e-sporcie, tak jak w każdym innym sporcie, wymaga się od zawodników dużej ilości ćwiczeń oraz wyrzeczeń, często również stosowany jest doping oraz występuje korupcja związana np. z sprzedawaniem meczy. Zawodnicy poddawani są ogromnej presji ze strony sponsorów, którzy liczą na ich zwycięstwa. Uczestnicy turniejów przez wielu fanów postrzegani są jako herosi, nadludzie, którzy swoimi umiejętnościami przewyższają przeciętnego „niedzielnego gracza”. Dzięki temu stawiani są na równi np. z legendami piłki nożnej.

W Polsce e-sport niestety nie jest tak popularny jak w innych krajach – nasi zawodnicy zazwyczaj powiązani są z zagranicznymi organizacjami, które zajmują się e-sportem, np. z rosyjską organizacją Virtus.pro, która powstała w 2003 roku. Pod jej sztandarem w grze CS:GO znajdziemy naszych rodaków takich jak: Wiktor „Taz” Wojtas, Filip „Neo” Kubski, Jarosław „pasha” Jarząbkowski, Janusz „Snax” Pogorzelski czy Paweł „byali” Bieliński, którzy dołączyli do organizacji w 2014 roku wynosząc Virtus.pro do rangi jednej z najlepszych światowych drużyn. Polska ekipa wygrywając liczne turnieje wielokrotnie udowadniała, że są jednymi z najlepszych na świecie. Dla sponsorów takie zespoły jak Virtus.Pro, Fnatic, czy TSM, oraz zawodnicy, którzy grają w tych zespołach są istnymi kopalniami złota dzięki którym w łatwy sposób mogą wypromować swoją markę.

Niestety nasz cudny kraj zwany czasem „krajem kwitnącej cebuli” jest na tyle zacofany, że gdybyśmy mieli go porównywać do innych państw, które z e-sportem mają do czynienia tyle samo czasu, Polskę można spokojnie nazwać raczkującym berbeciem. W naszym państwie niestety sport elektroniczny ciągle jest postrzegany jako marnowanie czasu na głupoty, wielu ludzi nie dostrzega jaki potencjał pieniężny niesie ze sobą e-sport. Chociaż trzeba powiedzieć iż coraz częściej możemy podziwiać zmagania wirtualnych herosów na ekranach telewizorów za pośrednictwem np. Polsat Sport News czy też Polsat Viasat Explore. Niestety upłynie jeszcze sporo czasu zanim dogonimy inne kraje, w których ten wirtualny sport jest tak popularny, że powstają tam nawet szkoły, które są specjalnie przystosowane dla graczy. Szkoda, że polscy przedsiębiorcy nie dostrzegają zysków oraz rozgłosu jaki mogą zdobyć dzięki e-sportowi.

Autor: Arkadiusz Sprung

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s