Nowoczesne dziennikarstwo, rozszerzone dziennikarstwo?


Technologia VR to najprościej mówiąc rozszerzona rzeczywistość – rzeczywistość wirtualna. W literaturze czy filmach science-fiction już od dawna przewidywano pojawienie się czegoś na wzór Oculus Rift. Wykorzystać ją można na wiele sposobów. Najbardziej rozpowszechnionym jest chyba używanie tej technologii w grach komputerowych. Kto z nas nie chciałby się wcielić w bohatera na ekranie i widzieć wszystko jego oczyma? Można też wykorzystać gogle VR w wojsku czy medycynie. Szkolenie studentów medycyny wchodzi na nowy poziom, gdy widzą wszystko oczami chirurga. Mogą obracać głowę w dowolnym kierunku i zobaczyć każdy szczegół zabiegu.

Jak jednak można wykorzystać technologię VR w dziennikarstwie? Nonny de la Peña podczas konferencji TEDWomen 2015 przedstawiła nową wizję dziennikarstwa. Dziennikarstwa VR przenoszącego odbiorcę w samo miejsce akcji. Wykorzystując zdjęcia, materiały dźwiękowe i filmowe odtworzyła w rozszerzonej rzeczywistości, np. wybuch bomby w Syrii czy osunięcie się na ziemię cukrzyka i reakcje otaczających go ludzi. Sama autorka projektu mówi o przekazywaniu emocji. Ludzie widząc w goglach VR upadającego mężczyznę odruchowo chcieli wzywać pomoc, mimo że przecież mężczyzna był tylko wirtualny. Zadajmy sobie pytanie: czy rzeczywiście taka jest przyszłość dziennikarstwa? Nie ulega wątpliwości, że bardziej trafi do nas wybuch bomby, który zobaczymy na własne oczy niż ten, o którym usłyszymy od prezenterki siedząc na kanapie z herbatą w dłoni.

Pytanie tylko, czy rzeczywiście powinniśmy wykorzystywać taką technologię do dziennikarstwa, czy raczej do kryminologii? VR daje wiele możliwości, policja mogłaby odtwarzać wydarzenia w bardziej precyzyjny sposób i docierać do dowodów, które zwyczajnie mogłyby im umknąć. Pozostaje także kwestia wiarygodności oglądanego przez nas materiału. Przygotowaniem go do odbioru zajmowali by się nie tylko dziennikarze, ale zapewne również graficy czy inżynierowie dźwięku. Od dawna mówi się o ewolucji dziennikarstwa. Mamy portale społecznościowe, blogi, filmy na YouTube. Czy jednak warto pakować dużą ilość pieniędzy w rozwój immersyjnego dziennikarstwa? Czy zwiększy ono świadomość społeczną, gdy wszyscy będą mogli doświadczyć okrucieństwa wojny?

Wystąpienie autorki projektu można obejrzeć pod tym linkiem: http://www.ted.com/talks/nonny_de_la_pena_the_future_of_news_virtual_reality#t-547492

Autor: Paweł Jaszczanin

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s