Czym jest tajemnicze nagranie z Polski, które podbiło internet?


Tajemniczy film, który pojawił się w internecie za sprawą strony GadgetZZ.com, zyskuje z dnia na dzień coraz większy rozgłos oraz budzi niepokój w internautach. Sprytnie ukryte znaki, symbole i wskazówki, skłaniają do refleksji.

Cała akcja z niepokojącym nagraniem zaczęła się od zwyczajnego listu, który został nadany z Warszawy na adres szwedzkiego bloga technologicznego. List zawierał w sobie jedynie płytę DVD, która była podpisana dziwnym kodem. Zawartość dysku stanowił plik z dziwnym, niepokojącym nagraniem. Odbiorcy dziwnej przesyłki przekazali sprawę użytkownikom portalu Reddit prosząc ich o pomoc w rozwikłaniu tej dziwnej zagadki, dzięki czemu sprawa nabrała rozpędu.

Okazało się też, iż właściciele bloga GadgetZZ nie byli pierwszymi odbiorcami tego filmu. Nagranie dużo wcześniej ( 9 maja 2015 roku) pojawiło się na portalu 4chan. Autor postu, który umieścił ten plik na popularnym imageboardzie, podobno znalazł identyczną płytę na ławce w parku i zdecydował się zbadać sprawę z pomocą internautów. Wtedy jednak to nagranie nie zaintrygowało nikogo, a sprawa przycichła. Film również pojawił się na serwisie YouTube pod nazwą „01101101 01110101 01100101 01110010 01110100 01100101” co po translacji oznacza „muerte” (hiszp. „śmierć”). Co ciekawe, został on umieszczony na serwisie również 9 maja jak post na 4chanie, a sam autor zarzeka się, że również odnalazł nagranie na ławce w parku. Zaskakujące jest również to, że samo nagranie pojawiło się w różnych źródłach i nie wywołało większego zainteresowania.
Na nagraniu widzimy odzianą w czarną szatę postać, a twarz zakrywa wenecką maską z ptasim dziobem, używaną przez lekarzy w trakcie trwania epidemii dżumy. Internauci, którzy zajęli się sprawą, odkryli szereg ukrytych przekazów oraz tekstów. Wskazywały one, że każdy odgłos ma na celu przekazanie jakiegoś komunikatu. Internauci doszukali się nie tylko dziwacznych obrazów, ale i alfabetu morsa, języku binarnego oraz szyfrów z enigmy. Stale wypływają nowe informacje, a każda z tych wiadomości stawia materiał w innym świetle.

a2

Źródło: gadgetzz.com

Po potraktowaniu wideo spektrogramem okazało się, że jest dużo więcej ukrytych przekazów. Pierwsze zdjęcie przedstawiało wyraźny napis „ You are dead”. Po przetworzeniu dźwięku w spektrogramie uzyskano obraz czaszki razem z ciągiem liczb i dziwnych znaków, które wyglądały na szyfr. Jednym z ciekawszych odkryć, jakich dokonali użytkownicy Reddita był przekaz „You still have one year or less” ukryty pod kodem binarnym oraz kilka grafik z maskami podobnymi do tej, jaką posiadała postać w filmie.
Poza obrazami, które były tak sprytnie ukryte w dźwięku, również i w samym wideo zainteresowani doszukali się tajnych przekazów, a nawet adresu Białego Domu. Szczególną uwagę przykuwała zdekodowana wiadomość: „Powstaje nowy porządek. Dołączysz bądź upadniesz. Wirus rozprzestrzenił się zbyt daleko; musi zostać powstrzymany. Wyrwiemy go z korzeniem. 13 i 50 spłoną.”.

Najbardziej intrygującą rzeczą jest miejsce, w którym kręcone było wideo – opuszczony szpital dla umysłowo chorych w Otwocku, w Polsce. Internauci z Reddita doszukali się też powiązań z zamachem bombowym we Francji który miał miejsce 13 listopada tego roku. W tajemniczym filmiku a dokładniej w jednym ze złamanych szyfrów internauci doszukali się treści 2015 „THERE WILL BE THREE”, z czego sam komunikat nie zdawał się wzbudzać żadnych podejrzeń do czasu, aż jeden z użytkowników nie stwierdził, że w roku 2015 będą aż trzy piątki trzynastego, a ostatni z nich wypadł 13 listopada. Mało tego, szyfr „Strike an arrow through the heart of the eagle” mógłby również nawiązywać do koncertu zespołu „Eagles of Death Metal”, podczas którego to uzbrojeni islamiści dokonali zamachu.
Trudno jest powiedzieć czy są to rzeczywiste dowody na prawdziwość przekazów zawartych w tajemniczym wideo. Równie dobrze może być to kolejny przykład nadinterpretacji. Nikt tak naprawdę do końca nie wie, czy upiorne wideo można traktować poważnie. Z jednej strony przepowiednie, które były w nim zawarte odnośnie 13 listopada miały miejsce, z drugiej strony możliwe, iż jest to zwykły zbieg okoliczności. Zazwyczaj podobne materiały, które udostępniane były w sieci, powstawały głównie dla zabawy albo w celach promocyjnych jako sprytna kampania marketingowa.

a4

Źródło: gadgetzz.com

Na temat samego wideo jest sporo niewiadomych, ciągle powstają nowe teorie, czym ono jest oraz w jakim celu powstało. Jedno jest jednak pewne – autor lub autorzy wideo stworzyli zagadkę, nad której rozwiązaniem głowią się internauci z całego świata.

Źródło nagłówka: gadgetzz.com

Autor: Arkadiusz Sprung

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s