MediaTory 2015 rozdane!


Za nami gala rozdania MediaTorów 2015. Poznaliśmy laureatów w wielu ciekawych i interesujących kategoriach. Co najważniejsze laureatów wybierali tylko i wyłącznie studenci. MediaTory to nagrody dziennikarskie przyznawane przez studentów dla polskich dziennikarzy. Studenci z trzynastu uczelni państwowych, za pomocą ankiet wybierają zwycięzców w dziewięciu zupełnie różnych kategoriach. Nagrody przyznawane są od 2007 roku, a gala rozdania nagród odbywa się na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Studenci dziennikarstwa z 21 polskich uczelni nagrodzili najlepszych, według nich, dziennikarzy minionego roku akademickiego. W krakowskim Auditorium Maximum już po raz dziewiąty wręczono statuetki w dziewięciu kategoriach. Studenci dziennikarstwa z uczelni wyższych w całej Polsce zdecydowali, kto zasłużył na statuetki w 9. edycji Plebiscytu MediaTory. W tym roku uprawnionych do udziału w głosowaniu było ponad 10 tysięcy przyszłych adeptów dziennikarstwa.

W ostatni weekend miała miejsce już dziewiąta gala rozdania nagród studenckich MediaTory. Najciekawsze w tym całym przedsięwzięciu jest to, że studenci nie tylko przyznają nagrody, ale także oni organizują całą galę. To oni występują w roli prowadzących, wręczających nagrody czy w roli reżyserów całej gali. Trzeba przyznać, że tegoroczna gala nie odstępowała niczym od innych gal, które przygotowują profesjonaliści. Wszystko było dopięte na ostatni guzik i obyło się bez żadnych wpadek.

Gala wręczenia MediaTorów z roku na rok coraz bardziej się rozwija. Na początku odbywała się ona w małej salce, bez żadnej publiczności i praktycznie bez żadnych mediów. Teraz odbywa się w wielkiej auli, która jest zajęta praktycznie do ostatniego miejsca i może pomieścić ponad 1200 osób. Bardzo ciekawym elementem tej gali są rozmowy studentów z laureatami. Podczas większości gal, laureaci po otrzymaniu nagrody, tylko dziękują za jej otrzymanie i wracają na swoje miejsce, a tu jest zupełnie inaczej. Każdy ze zwycięzców musi zmierzyć się z bardzo ciekawymi pytaniami stawianymi przez studentów. Rozmowy te są naprawdę bardzo ciekawe i dotyczącą tematów związanych z pracą dziennikarza.

W tym roku jednym z laureatów był Adam Michnik, który wygrał statuetkę w kategorii Autorytet. Rozmowa z Adamem Michnikiem była długa i ciekawa. Mówił on o swoich doświadczeniach z lat wcześniejszych, ale także o tym, jak wygląda ówczesne dziennikarstwo.

Ciekawe podczas gali były tzw. wstawki. Czyli różnego rodzaju atrakcję, które miały trochę rozweselić widownie. W ten sposób zostały m.in. przedstawione uczelnie partnerskie Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zostały także pokazane różnego rodzaju śmieszne artykuły z gazet, czy fragmenty nagrań telewizyjnych. Wszystkie te atrakcję zostały przygotowane przez studentów, co pokazuje, że młode pokolenie polskich dziennikarzy naprawdę ma się bardzo dobrze.

Warto także powiedzieć, że wśród wypowiedzi wszystkich laureatów, przewijały się głosy, że jest to dla nich bardzo ważna nagroda, ponieważ jest przyznawana, przez studentów, którzy kiedyś zastąpią ich na stanowiskach. Ważne dla nich było to, że młodzi ludzie doceniają ich pracę. Wśród laureatów byli zarówno bardzo znane osobistości, jak i dziennikarze, którzy są mniej znani większej publiczności.

Skoro mówimy już o laureatach to w tym roku wygrali dziennikarze z pierwszych stron gazet jak i Ci, których mało kto zna z telewizji czy gazet. Swoich laureatów studenci tradycyjnie już nagrodzili w 9 kategoriach: AuTORytet, TORpeda, NawigaTOR, DetonaTOR, ObserwaTOR,InicjaTOR, ReformaTOR, ProwokaTOR i AkumulaTOR. Tegoroczne nagrody prezentują się następująco:

AuTORytet
Adam Michnik

TORpeda
Rafał Stańczyk „Polscy ratownicy w Nepalu”

NawigaTOR
Grzegorz Sroczyński [Gazeta Wyborcza]

DetonaTOR
Tomasz Patora „Krematorium bezcześciło zwłoki?” [Superwizjer TVN]

ObserwaTOR
Ewa Ornacka, Piotr Pytlakowski „Wojny kobiet. Rzuciły wyzwanie sądom, policji i mafii”

InicjaTOR
Dorota Wellman [Wysokie Obcasy, Gazeta Wyborcza]

ReformaTOR
Martyna Wojciechowska, Marek Kłosowicz „Ludzie Duchy”

ProwokaTOR
Piotr Ibrahim Kalwas „Milczenie owiec. Kalwas o uboju rytualnym” [Duży Format, Gazeta Wyborcza]

AkumulaTOR
Katarzyna Wilk, Kamil Baleja [Lepsza połowa dnia RMF FM]

Jednak to wydarzenie to nie tylko sama gala rozdania nagród. Po samej gali zawsze organizowany jest bankiet, na którym każdy może pogratulować i porozmawiać z laureatami MediaTorów. Podczas bankietu jest o wiele spokojniej, nie jest już tak formalnie. Rozmowy z dziennikarzami pozwalają nam, aspirującym dziennikarzom na ulepszenie swojego warsztatu. Żeby jednak atrakcji było nie mało to zwykle organizowane jest jeszcze wyjątkowo luźne spotkanie o sielankowej i bardziej klubowej odsłonie albowiem wszyscy spotykają się jeszcze na imprezie w klubie ToTu na afterparty, gdzie uczestnicy gali bawią się, tańczą i znacznie lepiej poznają swoich ulubionych dziennikarzy. Zwykle ta impreza kończy się dopiero nad ranem. Wtedy już widać jak cały stres odchodzi ze studentów i dziennikarzy. Każdy jest wobec siebie równy.

Jeśli zainteresowało kogoś to przedsięwzięcie to zapraszamy serdecznie na stronę internetową, na której dowiecie się wszystkiego na temat MediaTorów.

Autorzy: Rafał Herman i Maciej Kruszyński

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s