Def Leppard: Def Leppard, czyli powrót do korzeni?


Def Leppard to brytyjski, hardrockowy zespół powstały w 1977 roku. Na ich twórczość wpływ miał głównie Led Zeppelin czy Thin Lizzy. Def Leppard jest ponad to przedstawicielem New Wave of British Heavy Metal, choć od metalowego grania zespół odszedł dość dawno temu. Perkusista Rick Allen jest jedną z ikon brytyjskiej grupy. Po wypadku samochodowym z 1984 roku stracił rękę i do dziś gra tylko jedną.

Muzycy uraczyli nas nowa płytą, zatytułowaną po prostu Def Leppard. Można pomyśleć, że chcą dać od siebie to co w nich najlepsze. Moim zdaniem zdecydowanie się to udało. Od pierwszego numeru jest klimatycznie i po prostu… hardrockowo. Noga sama zaczyna chodzić do rytmicznych gitar i płynnej sekcji basowej. Nie można stwierdzić, że panowie z Def Leppard podążyli schematyczną ścieżką. Przypominają nieco Queen np. w utworze Man Enough czy Let’s Go, lecz jako fan twórczości Queen muszę przyznać, że to tylko dodaje smaku płycie. We Belong to z kolei piosenka na zimowe wieczory i trochę nie pasuje mi do koncepcji krążka. Niemniej jednak to ballada z fajną gitarą, która wprowadza w nastrój charakterystyczny dla starego dobrego rocka. Energized to dla mnie jedno z nieporozumień i chętnie wypaliłbym ze wszystkich egzemplarzy płyty ten numer. Blind Faith to absolutnie jeden z moich faworytów na balladę. Bardzo gitarowy, bardzo rytmiczny.

Czy możemy zatem stwierdzić, że Def Leppard wykorzystuje sprawdzone sposoby na wydanie albumu? Tak. Czy to źle? Nie. Ukłony w stronę Queen to smaczek płyty, zróżnicowanie piosenek od ballad po miłe uchu rockowe granie z wysokiej półki, to atutu krążka. Teledysk promujący utwór Let’s Go jest też pozycją obowiązkową jeśli słuchamy najnowszego wydawnictwa Brytyjczyków. Pomysłowy, futurystyczny, a zarazem klasyczny. Jeśli lubicie dobre rockowe brzmienie i chcecie posłuchać czegoś nowego, ale z nawiązaniem do tradycji polecam.

Autor: Paweł Jaszczanin

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s