Łowcy ze starego chevroleta


Ludzie od lat spierają się o to, czy siły nadprzyrodzone istnieją i są obecne w naszym życiu. Wszelkie teorie istnienia czegokolwiek nienamacalnego opierają się o jedno, zasadnicze słowo klucz – wiarę. Wiara w Boga, wiara w diabła, wiara w duchy, ale również w miłość, braterstwo, przyjaźń i wiele innych to tylko przykłady, pokazujące jak wielka jest liczba sił, które nie są do końca wyjaśnione. Wszystkie z nich osobno są wykorzystywane w kulturze, sztuce, a nawet reklamie czy marketingu. W przypadku ich połączenia w naszej wyobraźni powstaje obraz zupełnie nie z tego świata. Supernatural, bo taki jest oryginalny tytuł serialu – jest to idealny przykład zamknięcia każdej możliwej wiary w jednym miejscu i scalenia ich za pomocą niesamowitej fabuły ciągnącej się, bagatela, przez dziesięć sezonów.

Głównymi bohaterami tego serialu są dwaj bracia – Sam i Dean Winchester. Profesja jaką wykonują jest dość nietypowa. Są oni bowiem łowcami. Polują na wszelkie nadprzyrodzone zjawiska jak duchy czy wampiry. Jest to dla nich codzienność, przez co widz traci poczucie strachu podczas oglądania kolejnych mrocznych odcinków. Główni bohaterowie nie boją się swoich przeciwników. Sami ich odszukują i wszelkimi możliwymi sposobami starają się ich pokonać. Sytuacja komplikuje się jednak, gdy dziewczyna Sama ginie, zabita przez demona, podobnie jak jego matka przed laty. Daje to sygnał braciom, że ich wielka rodzinna intryga może zostać wyjaśniona, a oni sami mogą dokonać zemsty na czymś, co uśmierciło ich matkę.

W raz z każdym następnym sezonem główny watek ewaluuje, nabiera rozpędu i odwraca się o 180 stopni. Z biegiem czasu przeciwnicy stają się coraz silniejsi, a do serialu wchodzą takie postacie jak Archanioł Gabriel, Loki czy Lucyfer. Wszystko, to jednak przeplatane jest ze zwykłymi sprawami, które Sam i Dean znajdują gdzieś w lokalnej gazecie.

Fabuła tego serialu jest tak rozległa i wielowątkowa, że nie sposób tego opisać nawet na kilku stronach. Skupmy się więc na samych bohaterach, którzy wykreowani są przez twórców po mistrzowsku. Dwaj bracia są swoimi zupełnymi przeciwieństwami. Uporządkowany i kierujący się zdrowym rozsądkiem Sam, oraz porywczy i podążający zawsze za głosem serca Dean. To daje wybuchową mieszankę, która osadzona w tej specyficznej scenerii daje niezliczoną ilość wrażeń, zachwytów, zdziwień, ale też radości i smutku. Cała gama emocji jakich jesteśmy w stanie doświadczyć podczas oglądania „Supernatural” świadczy tylko o jego doskonałości.

Wszelkie postacie aniołów, demonów i innych nadprzyrodzonych pokazane są przy pomocy ludzkich sylwetek, co w samej fabule zostaje znakomicie wyjaśnione. Widz ani przez chwile nie doświadcza żadnych nieścisłości i niedomówień, a jednocześnie musi zmagać się z tajemniczością i niepewnością jaka niesie ze sobą każda nowa postać i każdy nowy odcinek. Bohaterowie są niesamowicie wyraziści i charakterni. Żadna z postaci, poczynając od tych najważniejszych, skończywszy na epizodycznych, pojawiających się tylko raz, nie jest bez wyrazu i ma w sobie to coś, co pozwala nam jednoznacznie określić, czy ją lubimy czy też nie.

Historia przedstawiona w serialu jest wręcz epicka. Same poszukiwania duchów dają nam niesamowitą frajdę podczas oglądania, a co dopiero Apokalipsa, której tez jest poświęcona duża część fabuły. Każdy sezon, to kolejna przeszkoda, kolejne niebezpieczeństwa i przygody jakie stoją przed braćmi Winchester i ich przyjaciółmi. Wątki poboczne, a także odcinki robione tylko dla zabawy pozwalają oderwać się na moment od wartkiej, niesamowitej akcji, przez co nigdy nie stajemy w obliczu nudy, mimo iż jeden sezon ma średnio 22 epizody.

Wszystko to dopełnione jest niesamowitymi dialogami, na które składają się mądre i rzeczowe wypowiedzi Sama, prześmiewcze i sarkastyczne wypowiedzi Deana oraz masa rozmów z najróżniejszymi bohaterami. Muzyka w serialu jest ciężka, tak samo jak klimat nawiedzonych miejsc. Bracia podróżują – po całych Stanach Zjednoczonych – swoim starym Chevrolletem Impala, słucha hardrocka i noszą stare, wytarte kurtki. Buduje to wszystko niesamowity nastrój, dający soczystość każdemu, kolejnemu odcinkowi.

„Supernatural” jest to serial wyjątkowy, niesamowicie wyrazisty i dopracowany. Widać, że twórcy nie położyli nacisku na efekty specjalne, które – zdawać by się mogło – są niezbędne. Jest to jednak idealnie rozwiązane i dopełnione niesamowitym klimatem i fabułą, która jest jedną wielką przygodą dwóch braci, tak bardzo różniących się od siebie, a jednocześnie tak bardzo podobnych. „Nie z tego świata” to zarazem kopalnia wrażeń oraz kopalnia wiedzy na temat Boga, diabła i wielu innych rzeczy, z którymi mamy styczność na co dzień. Same superlatywy, które umieściłem w tym tekście to nie jest mydlenie oczu. Ten serial nie dał mi po prostu innego wyboru. Niewątpliwie każdy powinien do niego zajrzeć i jestem pewien, że zdecydowanej większości przypadnie on do gustu.

Autor: Kamil Kowalski

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s