Podium nie dla naszych dziewczyn


Polskie piłkarki ręczne zajęły czwarte miejsce na odbywających się w Danii, Mistrzostwach Świata. Polki w meczu o brązowy medal okazały się zdecydowanie słabsze od Rumunek.

Gdyby ktoś po fazie grupowej tego turnieju zaoferował nam czwarte miejsce, to myślę, że bralibyśmy je w ciemno. Nasze dziewczyny grały bardzo słabo, popełniały proste błędy, oddawały rzuty z nieprzygotowanych pozycji i miały ogromne problemy z grą w defensywie. Trzeba przyznać szczerze, że Polki awansowały do fazy pucharowej tylko dlatego, że miały w grupie trzy bardzo słabe reprezentacje.

Jednak już w fazie pucharowej gra naszych dziewczyn zupełnie się odmieniła. Polki sprawiły dwie sensację, eliminując z turnieju Węgierki i Rosjanki. W tych spotkaniach nasze dziewczyny zagrały kapitalnie w obronie, nie pozwalały rywalom praktycznie na nic. Swoje dodały także nasze bramkarki, które szczególnie w końcówkach spotkań wyczyniały cuda. Warto dodać, że Rosjanki zajęły na tych Mistrzostwach piąte miejsce, przegrywając tylko jeden mecz i to właśnie z Polkami.

Niestety w najważniejszej części turnieju, gdzie walka toczyła się już medale, nasze dziewczyny wyraźnie odstawały od rywalek. W półfinale lepsze od nas okazały się Holenderki, a w meczu o brązowy medal Rumunki. W tych dwóch spotkaniach Polki popełniał znowu proste błędy, bardzo słabo grały w obronie, często gubiły piłkę w ataku i nie miały pomysłu na to, jak rozmontować obronę rywalek. Mecz o trzecie miejsce był w wykonaniu Polek wręcz tragiczny, było to chyba najsłabsze nasze spotkanie podczas tych Mistrzostw. Polskim szczypiornistkom nic nie wychodziło. Pudłowały one rzuty z bardzo prostych pozycji, grały bardzo statycznie w obronie i co najważniejsze nie trafiały rzutów karnych. Naprawdę trudno mi powiedzieć, dlaczego nasze zawodniczki tak słabo rzucały rzuty karne, jest to chyba najprostszy sposób na zdobycie gola, a Polki kompletnie nie potrafiły tego wykorzystać i to była jedna z przyczyn naszej bardzo wysokiej porażki.

Mówi się, że czwarte miejsce jest najgorsze dla sportowca, jednak w tym przypadku trzeba stwierdzić, że jest to wynik ponad stan. Co najważniejsze to miejsce powoduje, że nasze zawodniczki zagrają w turnieju kwalifikacyjnym do Igrzysk Olimpijskim i turniej ten odbędzie się w Polsce. Jeżeli chodzi o indywidualne oceny, to na pewno należy pochwalić Monikę Kobilińską. Dla naszej dwudziestoletniej zawodniczki, był to pierwszy tak ważny turniej w karierze i pokazała ona, że może na lata stać się kluczową postacią naszej reprezentacji. Na pochwałę zasługują także nasze bramkarki, które były kluczowymi zawodniczkami reprezentacji i nie raz ratowały nas przed stratą bramki. Słabością reprezentacji Polski były skrzydła. Zawodniczki grające na pozycji skrzydłowych marnowały bardzo dużo okazji do zdobycia bramki.

Na ostateczne podsumowania przyjdzie jeszcze czas, jednak trzeba przyznać, że czwarte miejsce jest sukcesem dla naszej reprezentacji. Nie będziemy mieli zbyt dużo czasu by odetchnąć po kobiecych Mistrzostwach Świata ponieważ już 15 stycznia ruszają Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej mężczyzn, które odbędą się w Polsce. Mamy nadzieje, że nasza reprezentacja odegra na nich kluczową rolę.

Autor: Rafał Herman

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s