Przegląd kół naukowych: ETER


Nasza poczciwa redakcja zajmująca się – jak nie trudno zgadnąć – dziennikarstwem pisanym postanowiła przedstawić Wam inne aspekty tego ciekawego kierunku. Pojęcia radia, bo o tym dzisiaj mowa, jest dla wszystkich raczej oczywiste. Pytanie tylko, czy wiecie, gdzie na naszym kochanym „humanie” możecie z tym radiem obcować i zgłębiać jego sekrety? Jeśli nie, to zapraszam do przeczytania tego tekstu i zaznajomienia się z działalnością Radiowego Koła Naukowego ETER.

Stosunkowo młode, jednak prężnie rozwijające się koło powstało na Wydziale Humanistycznym w 2014 roku. Jego założycielem i pierwszym prezesem był Marcin Rudzki, a obecnie funkcję tę pełni Marta Wiśniewska, z którą udało mi się porozmawiać i wypytać, co w trawie piszczy.

Czym zajmuje się koło naukowe ETER?

 

Niemal wszystkie nasze działania związane są z radiem. Zajmujemy się tym medium zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej. Nasi członkowie występują na konferencjach naukowych z referatami o radiu, ale też nagrywamy dźwięki i robimy materiały multimedialne, takie jak chociażby fotokasty, ponieważ próbujemy nadążać za zjawiskiem konwergencji mediów, które dotyczy także radia. Zdarzyło się również, że byliśmy współorganizatorami debaty wyborczej przed drugą turą wyborów prezydenta Olsztyna w 2014 roku, a Marcin i ja ją prowadziliśmy. Zorganizowaliśmy także warsztaty radiowe z Radiem Olsztyn podczas ostatnich Dni Humana, za które odpowiedzialne były Kasia Piasecka i Agnieszka Podbielska.

 

Kiedy odbywają się spotkania koła i jak one wyglądają?

 

Nie mamy stałych terminów spotkań. Gdy się spotykamy omawiamy bieżące działania i planujemy nowe. Ponieważ jesteśmy dość zgraną grupą, zawsze znajdzie się też chwila na luźniejszą rozmowę. Dzięki temu lepiej się poznajemy i stwarzamy nieco luźniejszą atmosferę.

 

Czego oczekuje koło od nowych członków i co daje w zamian?

 

Nie zaskoczę, gdy powiem, że od osób dołączających do nas oczekujemy przede wszystkim chęci działania. Mile widziane są własne pomysły, ale nie wymagamy, by nowi członkowie byli biegli np. w obróbce dźwięku. Są w naszym kole osoby mające doświadczenie w redakcjach radiowych, zatem jest się do kogo zwrócić o pomoc. Co dajemy w zamian? Działalność w kole naukowym to szansa na rozwój, poszerzenie umiejętności i zaistnienie w życiu akademickim, natomiast udział w niektórych przedsięwzięciach daje bardziej wymierne korzyści, np. w postaci punktów do stypendium rektora. Zaletą ETER-u jest też to, że naszym opiekunem jest dziennikarka Radia Olsztyn dr Magdalena Szydłowska, a współpracują z nami dr Marta Cichy i dr Urszula Doliwa, które przede wszystkim lubią radio, ale też zajmują się nim teoretycznie i praktycznie. Jesteśmy zatem drużyną, w której ciężko odesłać kogoś na ławkę rezerwowych.

 

Jakie są kierunki rozwoju koła na najbliższą przyszłość?

 

Kierunki rozwoju są zgodne z naszymi celami statutowymi i ideą, która przyświecała nam, gdy powoływaliśmy ETER do istnienia. Uczymy się sztuki radiowej, a poprzez zgłębianie wiedzy teoretycznej lepiej radio rozumieć. Jednocześnie chcemy w postaci plików dźwiękowych uwieczniać uczelniane wydarzenia, czyli uprawiać zwyczajne dziennikarstwo. Podobnie, jak robią to akademickie gazety, dźwiękami „opisywać” akademicką rzeczywistość.

 

Jak zachęciłabyś studentów do zapisania się do koła?

 

Do ETER-u zapraszam tych, którzy włączając jakąkolwiek audycję radiową, zamykając oczy i wsłuchując się w głosy, czują wszystko inne niż znudzenie czy kompletny brak zainteresowania.

Jak widać, wystarczy trochę chęci i zaangażowania, abyśmy mogli rozwijać się w czymś, co naprawdę lubimy. Jeśli w Twoim przypadku jest to radio, to zapraszamy do kontaktu Martą Wiśniewską – wspomnianą wcześniej prezes. Poniżej znajduję się link do profilu facebookowego koła, którego treść może być tylko dodatkową zachętą dla niezdecydowanych.

https://www.facebook.com/rkneter/?fref=ts

Autor: Kamil Kowalski

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s