Zapomniane przez Boga, opuszczone przez ludzi


Możemy je odnaleźć każdym zakątku świata. Porzucone przez ludzi, zapomniane przez Boga. Niegdyś służące za schronienia, często nazywane domem. Dziś popadają w ruinę, zabierając przeszłość wraz ze sobą.

Od dłuższego czasu poszukuje miejsc, w których kiedyś żyli ludzie, w których czas stanął w miejscu. Wiele takich miejsc jest już splądrowanych, ale i w nich można odnaleźć relikty przeszłości, a nawet śmiem stwierdzić, same są takowymi reliktami. Opuszczone domostwa opowiadają nam nie tylko żywot ludzi, którzy w nim mieszkali, ale też swój własny los.

 2.jpg

W swoich eskapadach odwiedziłem kilka rozpadających się już domostw. Niestety, większość z nich została już splądrowana, a w niektórych pojawili się koczownicy, zmuszeni przez przewrotny los do zamieszkania w rozpadających się ruinach. Pozbawieni prądu, bez czystej wody. Swoja obecnością rozbudzali na nowo życie w starych chałupach, w których na wpół zburzone mury czekały na to, by dać schronienie nowym lokatorom.

Moją uwagę szczególnie przykuło domostwo, które znajduje się nieopodal miejscowości, z której pochodzę. Szczególnie, gdyż kiedyś mieszkała tam moja babcia wraz ze swoją rodziną. Dziś co prawda dom nie jest w najlepszej kondycji, ale wciąż wiążą się z nim wspomnienia. Nie będę teraz przytaczał opowieści, którymi uraczyła mnie moja babcia. Chciałbym skupić się bardziej na nowych lokatorach, którzy tchnęli w stare domostwo nowe życie.

 4.jpg

Z tego co udało mi się ustalić mieszkali tam dobre trzy tygodnie, zanim przenieśli się dalej. Dom przez ten czas znowu gościł lokatorów. Traktowali go z szacunkiem. jak azyl, którego właśnie potrzebowali. W żeliwnym piecu na nowo tlił się ogień, a przegniłe łoże znów gościło ludzi. Koczownicy zostawili po sobie ślady, które śmiało można dopisać do historii, jakie przechowuje popadająca w ruinę rezydencja.

Opuszczone miejsca kryją w sobie tajemnice, które chętnie odkrywają, jeżeli chociaż trochę się przyłożymy. Przekazują nam historie byłych domowników oraz odkrywają przed nami ich tajemnice. Podczas podróży warto poszukać takich miejsc oraz dowiedzieć się czegoś więcej na ich temat. Zatrzymać się na chwile i cofnąć się w czasie by odkryć skrawek historii.

Autor: Arkadiusz Sprung

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s