Kilka minut dla naszych dłoni


Dzięki nim czujemy, dotykamy, tworzymy, zarabiamy czy wyrażamy uczucia. Dłonie to niewątpliwie niezwykle cenna część naszego ciała. Niestety, codziennie narażone są one na miliony bakterii, które wpływają niekorzystnie na nasze zdrowie. Najskuteczniejszym, a jednocześnie najprostszym sposobem aby dbać o nasze dobre samopoczucie jest codzienna higiena dłoni. Czemu więc, tak często o niej zapominamy?

Niewidoczne gołym okiem

Ręce są podstawowym elementem przenoszącym chorobotwórcze mikroorganizmy. Często wydaje nam się, że skoro zabrudzenia są niewidoczne gołym okiem, to nasze dłonie są czyste i nie są narażone na niebezpieczeństwo. Nic bardziej mylnego. Bakterie znajdujące się na powierzchni naszych dłoni są mikroskopijnej wielkości. Możemy podzielić je na dwie grupy: bakteryjną florę przejściowa, w której skład wchodzą drobnoustroje utrzymujące się na naszej skórze jedynie przez pewien czas. Pojawiają się one poprzez kontakt ze środowiskiem i są łatwe do umycia. Wystarczy mydło i woda. Jako drugą grupę możemy wyróżnić bakteryjną florę stałą. Jest ona niezwykle trudna do usunięcia i charakteryzuje się wysokim czynnikiem prawdopodobieństwa chorób. Znajduje się w miejscach, które są trudne do wyczyszczenia podczas codziennej pielęgnacji naszych dłoni.

CPMR2

Bakterie są wszędzie!

Choroby, które są skutkiem brakiem regularnego mycia naszych dłoni dotyka aż 80% ludzi. Według Światowej Organizacji Zdrowia, prawie 69% zakażeń przewodu pokarmowego jest spowodowana przenoszeniem zarazków, które znajdują się na naszych brudnych dłoniach. Pomimo tego, że ich higiena wydaje się być oczywista, wielu ludzi o niej zapomina. Mycie rąk jest bagatelizowane podczas korzystania z toalety, przygotowywania jedzenia, wypłacania pieniędzy z bankomatów czy podróżowania publicznymi środkami komunikacji. Nie dbając o to, narażamy na zarażenie drobnoustrojami nie tylko siebie, ale również innych ludzi, z którymi np. witamy się poprzez podawanie sobie ręki.

CPMR4

Cała Polska Myje Ręce

Studenci Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie postanowili popracować nad świadomością Polaków, dotyczącą codziennej higieny naszych dłoni. Rok temu powstała kampania społeczna Cała Polska Myje Ręce, promująca hasła, które mają przypominać ludziom o niebezpieczeństwach czyhających na osoby, które ignorują codzienne mycie rąk. Kampania działa na terenie całej Polski, a jej program skierowany jest do każdej grupy odbiorców. Organizowane są m.in. lekcje pokazowe w szkołach, które mają na celu pokazać najmłodszym, że mycie rąk nie musi być jedynie obowiązkiem, ale jest także świetną zabawą. W sieci znajdziemy kanały na portalach społecznościowych, takich jak Facebook, Snapchat, Instagram czy You Tube, które promują w wesoły sposób codzienną pielęgnację naszych dłoni.

CPMR3

Pamiętajmy o naszych dłoniach

Mycie rąk jest codziennym obowiązkiem, którego nie powinniśmy pomijać. Poprzez regularne dbanie o nie, możemy uchronić całe nasze ciało przed niepotrzebnymi chorobami. Dokładne mycie naszych dłoni, zajmie nam kilka minut, a może okazać się korzystne w przyszłości dla naszego zdrowia. Nie zapominajmy o tym!

 Autor: Katarzyna Sawicka

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s