Lemmy Kilmister – Pożegnanie Legendy


Lemmy Kilmister był angielskim wokalistą, grającym na basie liderem zespołu Motörhead. Zaledwie 4 dni po swoich 70-tych urodzinach, tuż po wykryciu złośliwego nowotworu, zmarł. Życie Lemmy’ego dla wielu było kwintesencją rockowego żywota. Przede wszystkim jednak dla wielu zespołów stał się inspiracją i drogą do wielkiej kariery.

Jedni mogli go kochać, inni nienawidzić. Myślę jednak, że więcej jest tych pierwszych. Lemmy’ego możemy przede wszystkim kojarzyć z charakterystycznego głosu, paczki papierosów Malboro, butelki whisky i basów Rickenbacker 4001, w tym sygnowanych nazwiskiem artysty. Pozycja w jakiej śpiewał również przechodzi do legendy.

Lemmy_Kilmister_Motorhead_in_NYC_by_John_Gullo

Krótka geneza

Zespół Motörhead swoją nazwę zaczerpnął od utworu napisanego przez Lemmy’ego. Samo słowo motorhead oznacza kogoś zażywającego amfetaminę. Jest to więc nawiązanie do samego wokalisty, który był od amfetaminy uzależniony. Proste riffy prezentowane przez zespół oraz zachrypnięty wokal Lemmy’ego stały się ich znakiem rozpoznawczym. Grupa położyła podwaliny pod zaistnienie thrash metalu, gatunku muzycznego reprezentowanego przez takie grupy, jak Metallica czy Slayer. Zespół odniósł wielki sukces w samej Wielkiej Brytanii, później na całym świecie. Prowadzący tryb życia gwiazdy rocka Lemmy stał się znakiem rozpoznawczym Motörhead. W jednej z najbardziej znanych piosenek zespołu,  Ace of Spades padają słowa:

But that’s the way I like it baby

I don’t wanna live forever

Jest to chyba najlepsze podsumowanie życia muzyka, który nigdy nikogo nie udawał.

Pożegnanie

Pogrzeb artysty odbędzie się w sobotę 9 stycznia, o godzinie 15 czasu Los Angeles, czyli o północy z 9 na 10 stycznia czasu polskiego. Wszyscy fani będą go mogli oglądać online pod tym linkiem Transmisja rozpocznie się o godz. 23:30.

Zespół wydał oświadczenie w tej sprawie:

Chcemy, byście wszyscy byli częścią tego pożegnania.
Zatem gdziekolwiek będziecie, Proszę zgromadźcie się razem z członkami Motörheadbangers i przyjaciółmi. Idźcie do swojego ulubionego baru lub ulubionego klubu, upewnijcie się, że będziecie mieli połączenie z internetem i wznoście toasty razem z nami.
Albo po prostu zaproście kumpli i świętujcie życie Lemma w domu.
Gdziekolwiek będziecie i jakkolwiek będzie mogli, zgromadźcie się w sobotę 9 stycznia i świętujcie życie naszego drogiego przyjaciela i niezastąpionej legendy.

Wiadomym było, że wielu fanów będzie chciało osobiście pożegnać lidera Motörhead dlatego członkowie zespołu zdecydowali się na transmisję w internecie, by umożliwić to tym, którzy nie mogą przybyć do Los Angeles.

Ostatni film Lemmy’ego

Na kilka tygodni przed śmiercią basista zagrał w reklamie mleka. Film dostępny w serwisie YouTube stał się hołdem dla muzyka od firmy mleczarskiej Valio.

Jeśli chcecie pożegnać Lemmy’ego wypijcie za niego z przyjaciółmi, tak, jak prosi o to zespół. Wyjście do baru z przyjaciółmi będzie pięknym gestem pożegnania muzyka i doskonałą okazją do dyskusji na wiele muzycznych tematów.

Autor: Paweł Jaszczanin

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Lemmy Kilmister – Pożegnanie Legendy

  1. Panie Pawle, gorąco polecam zapoznanie się z terminem „zdania złożone”! Dzięki temu Pański artykuł będzie wyglądał może chociaż trochę profesjonalnie. Ponadto, proszę o zapisanie leku na epilepsję swoim przecinkom, bo chyba marnie się czują. I moje ulubione – od kiedy produkuje się papierosy Malboro?

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s