Medyczna Marihuana – lek czy narkotyk?


W sobotnim Kontrwywiadzie Konrada Piaseckiego poseł Piotr Marzec, bardziej znany, jako Liroy zapowiedział przegłosowanie ustawy nad legalizacją medycznej marihuany. Jak sam stwierdził udało mu się przekonać do tego wszystkie ugrupowania. Gdyby taka ustawa przeszła otworzyłaby drzwi do medycznego wykorzystywania właściwości marihuany. Od razu podnoszą się głosy co do słuszności takiej decyzji. Niektórzy uważają, że jedna legalizacja pociągnie za sobą następne – inni, że są alternatywne, wydajniejsze sposoby leczenia. Projekt od wielu lat tkwi w martwym punkcie. Kiedy premierem była Ewa Kopacz, z wykształcenia lekarz, stwierdziła, że narkotykami nikogo się nie wyleczy i była przeciwnikiem tego typu rozwiązania. Najczęściej zabierają głos w dyskusji osoby, które nie mają pojęcia o temacie. Medyczna marihuana różni się tym od czarnorynkowej wersji używki, że jej skład oraz jakość substancji aktywnych jest ściśle kontrolowana i dopasowywana do rodzaju schorzenia. Profesor Jerzy Vetulani, farmakolog, który od lat walczy o wprowadzenie do aptek leków na bazie wyciągu z marihuany twierdzi, że zawarty w konopiach tetrahydrokannabinol mógłby pomóc pacjentom cierpiącym na stwardnienie rozsiane, osteoporozę, uśmierzać ból oraz zatrzymywać ataki astmy.

Rok temu doszło do zatrzymania rodziców szefa stowarzyszenia Wolnych Konopi, Andrzeja Doleckiego, którzy wieźli w bagażniku olej z konopi indyjskich przeznaczonych dla członka rodziny chorego na nowotwór trzustki. Państwo Doleccy zostali aresztowani na 3 miesiące. Wedle polskiego prawa zostali przestępcami, za co spotkała ich kara. Jednak czy ich poczynanie zasługiwało na taki wymiar kary? Starsi ludzie z ułożonym życiem ryzykowaliby wszystko żeby zrobić z tego oleju coś na własny użytek? Celowo chcieli popełnić przestępstwo czy wieźli lek dla chorego członka rodziny, któremu nic nie mogło pomóc?

W kwietniu zeszłego roku Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że w świetle badań naukowych marihuana może być wykorzystywana w celach medycznych, zwłaszcza dla łagodzenia negatywnych objawów chemioterapii stosowanej w chorobach nowotworowych. Jednak polskie prawo nie zezwala na jakiekolwiek wykorzystane marihuany oraz jej pochodnych w lecznictwie. Polska to kraj paradoksów: za posiadanie jednego grama zielonego suszu czy słoika oleju konopnego można pójść do więzienia na trzy lata. Tyle samo ile za pobicie i rabunek. Jak długo to będzie trwało? Każdy w tym temacie ma swoje zdanie, ale co jeśli logika mówi jedno a własne przekonanie, co innego. Piłka w tym temacie jest po stronie Sejmu.

Autor: Adrian Durka

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s