Przyjaciel tuż za rogiem


Odkąd pamiętam towarzyszyło mi stwierdzenie, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Zgadzam się z nim w stu procentach. Dlaczego nim jest? Ano właśnie dlatego, że bez względu na wszystko możemy liczyć na jego oddanie i posłuszeństwo. Będzie nam zawsze wierny, w przypadku zagrożenia ostrzeże przed nim, a nawet obroni. Pies, choć nie umie mówić, zawsze nas wysłucha. Sama jego obecność potrafi pocieszyć nas po ciężkim dniu. Jak wielka jest jego miłość do człowieka, mogłam przekonać się na własnej skórze – adoptując psa.

Wraz z rodziną dość długo zastanawialiśmy się nad adopcją zwierzęcia. Analizowanie „za” i „przeciw” ciągnęło się tygodniami, ewoluowało w miesiące, a te w lata – i to aż cztery. Nieustannie przeglądaliśmy wszelkie strony ze zdjęciami i opisami psów z olsztyńskich schronisk. W końcu podjęliśmy ostateczną decyzję. Mój tata miał wiele zastrzeżeń odnośnie sierści psa, wielkości, ale przede wszystkim zależało mu żeby przyjąć do naszego domu czworonoga, który był w domu tymczasowym. Okazało się, że był to świetny pomysł: pies mieszkał ze studentami na stancji, więc nie było mu obce ciągłe poznawanie nowych osób. Od momentu, gdy zapoznaliśmy się z jego ówczesną opiekunką, pies cały czas nam towarzyszył i przymilał się do nas. Zgodnie stwierdziliśmy, że to właśnie on jest nam pisany i chcemy zabrać go ze sobą.

12768077_1104005356317897_14126793_o

My wybraliśmy psa dość sprawnie i szybko. Osobom, którym podjęcie decyzji odnośnie adopcji nie przychodzi tak łatwo, pomóc może aplikacja „Psadoptuj”. Jest to zbiór zdjęć i opisów psów przebywających w krajowych schroniskach. Za jej pośrednictwem możemy wyszukać idealnego dla nas (pod względem wielkości, wieku czy płci) zwierzaka. Być może okaże się, że wymarzony pupil mieszka w innej części Polski niż my, jednak to nie musi być problem – schroniska często przywożą bowiem psy prosto do domów. W rubryce „Adoptowane psy” możemy również zobaczyć, które zwierzęta znalazły już dzięki tej aplikacji dom (na chwilę obecną jest ich 156). Ponadto, firma, która stworzyła aplikację, przekazuje darmowy zapas karmy dla każdego nowo adoptowanego zwierzęcia.

12788511_1104005076317925_499813587_o

Jeżeli nie przemawiają do Ciebie elektroniczne systemy adopcji i wolisz zobaczyć psa na żywo, masz szereg możliwości. Najlepszym rozwiązaniem jest wizyta w olsztyńskim schronisku i przyjrzenie się czworonogom z bliska (zarówno psom, jak i kotom). Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wziąć psa na smycz i przejść się czy przebiec z nim kilka kilometrów – taka inicjatywa od pewnego czasu funkcjonuje pod nazwą Bieg na 6 łap. Nawet jeśli nie podejmiesz decyzji o adopcji, zapewnisz sporo radości jednemu zwierzakowi!

12787219_1104005079651258_464133372_o

Temat adopcji należy dokładnie przeanalizować, zastanowić się, czy jesteśmy w stanie poświęcić psu swój czas oraz czy mamy warunki, aby przyjąć go pod swój dach. Osoba ze schroniska również ma obowiązek ocenić to podczas przedadopcyjnej wizytacji w naszym domu, jednak takiej wizyty nie należy się bać. Osobie wizytującej wystarczy, że możemy zapewnić psu dom zamiast boksu i obdarzyć go miłością. Gdy podejmiemy decyzję, czeka nas odbycie procedury adopcyjnej, której poszczególne kroki wymieniam poniżej:

  1. odwiedzenie strony internetowej danego schroniska, aby zapoznać się z regulaminem dotyczącym adopcji;
  2. umówienie się na rozmowę z pracownikiem schroniska w celu omówienia dokładnych warunków adopcji;
  3. wypełnienie ankiety adopcyjnej (dzięki niej pracownicy są w stanie ocenić czy jesteśmy gotowi na adopcję psa);
  4. odbiór psa bezpośrednio ze schroniska (konieczne jest zabranie dowodu osobistego, aby podpisać umowę adopcyjną; niezbędna będzie też kupiona wcześniej smycz i obroża);
  5. odbiór książeczki zdrowia psa;
  6. uiszczenie opłaty adopcyjnej (o wartości ustalonej przez schronisko lub w postaci dowolnego datku).

12767977_1104004972984602_1711863359_o

Czasami nie mamy odpowiednich warunków, aby przyjąć psa na stałe, chociażby z racji mieszkania na stancji. Idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zapewnienie mu chociażby domu tymczasowego. Dzięki temu zwierzę uczy się mieszkania z ludźmi, co daje mu większe szanse na adopcję, ponieważ chętniej przygarnia się już ułożone i oswojone zwierzęta.

Od dawna myślisz o adopcji czworonożnego przyjaciela? Nie marnuj czasu i zajrzyj na podane niżej strony, aby zapoznać się z psiakami.

Schronisko w Olsztynie (Facebook), Bieg na 6 łap

Autor: Alicja Kowalczyk | Fotografie z akcji Bieg na 6 łap: Hanna Łozowska

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s