„Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba” – Tradycja, a wegetarianizm w Polsce


Polska to kraj z wieloletnimi tradycjami, postrzegany przez pryzmat historii i nierozerwalnie związany z ludowością. Jak wygląda tradycyjny Polak? Wystarczy wyobrazić sobie wizerunek polskiego sarmaty, przed oczyma zjawi się zapewne człowiek opasły, z szabelką i tłustym od jedzenia wąsem. Co taki jegomość mógł spożywać na obiad? Najpewniej nie dietetyczną sałatkę, lecz niedawno upolowaną zwierzynę. Jedzenie wtedy musiało być tłuste i konkretne. Takie „wąskie” przekonanie pozostało do dziś, przeciętny Polak nie wyobraża sobie posiłku bez kotleta.

 W Polsce coraz częściej spotkać można się z terminami związanymi z kuchnią wegetariańską. Pojawiają się restauracje typowo wegetariańskie, a w tych tradycyjnych poszerza się kartę o dania bezmięsne. Również w Internecie, gazetach czy magazynach znaleźć można coraz więcej informacji nie tylko na temat diety, lecz również filozofii wegetariańskiej. Społeczeństwo polskie staje się coraz bardziej wyedukowane. Nie jeść mięsa, nie oznacza przecież na okrągło jeść kanapki z serem, czy też samą sałatę…

12825581_1763557200539555_191854468_n

Liczy się, że w Polsce jest ok. 1,2 mln osób deklarujących się jako wyznawców wegetarianizmu – co stanowi niemal 3.5% całego społeczeństwa w naszym kraju! – a to na „nasze polskie” realia warto uznać za imponujące. Przekładając statystyki na życie codzienne zastanówmy się, czy rzeczywiście wegetarianizm jest postrzegany jako sprawa zwyczajna. Restauracje i bistra, mimo znacznego rozwoju, nie grzeszą wystarczającą liczbą dań wegetariańskich. Jest to zjawisko typowe szczególnie dla mniejszych miejscowości.

Poszerzenie horyzontów Polaków, ich tolerancji i świadomości zajmowanego miejsca we wszechświecie jest coraz większe, lecz nie ulega wątpliwości, iż rozwój ten nie powinien stanąć w miejscu. Wegetarianizm to nie tylko określona ścisłymi regułami dieta, ale też sposób postrzegania świata. Wegetarianie wierzą, że rezygnując ze spożywania mięsa ratują żywe istnienie. Głupota? Zwierzęta są przecież po to by je jeść, po co hoduje się krowy i kury? Przecież to tylko zwierzę. Spójrz w oczy konia skazanego na rzeź i umierającego człowieka, zupełnie różne, prawda?

12064331_1763557127206229_423596165_n

Nieprzyjemne sytuacje zdarzają się szczególnie na imprezach zorganizowanych, typu wesela, chrzciny, kiedy dla każdego przewidziany jest ten sam posiłek. Niekiedy to gospodarze nie poinformują organizatorów, że wśród osób zaproszonych jest wegetarianin, a czasami sam gość nie raczy o tym wspomnieć. Rodzi się niezręczna sytuacja, każdy gospodarz chce jak najlepiej przyjąć gości. Co odważniejszy jarosz upomni się o danie bezmięsne, ale najczęściej zostaje to odebrane jako zachowanie ekscentryczne. Inny nielubiący sprawiać problemy, skazany będzie na zostawienie, jakże typowo polskiego kotleta i w milczeniu zje ziemniaki z surówką. Kiedy na światło dzienne wychodzą przekonania takiego delikwenta, nieodłącznie musi pojawić się magiczne pytanie: „Dlaczego nie jesz mięsa?”. Aż ciśnie się na usta: „A dlaczego Ty jesz?”. Wegetarianin nie ma zamiaru wstydzić się lub przepraszać za to, że nie je mięsa. Nie musi się tłumaczyć. Nie powinno go też interesować, co jest na Twoim talerzu. Jeżeli chcesz się zajadać zrazami, bez obaw, nie wyrwie Ci talerza i nie wyrzuci. Człowiekowi wydaje się, że jeżeli nie będzie ingerował w cudze życie, to i swoje będzie mógł wieść spokojnie. Niestety, żyjemy w czasach, gdzie każdy wie lepiej co jest lepsze dla innych. Ocenić jest zawsze łatwo, a żeby zrozumieć to już szkoda fatygi. Każdy żyje tak jak chce żyć, każdy je to co chce jeść. Wegetarianin nie liczy na pochwałę, nie oczekuje zachwytu, ani nadmiernej uwagi. Potrzebuje zwyczajnej akceptacji.

Autor: Weronika Kubera

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s