Świadomie w Internecie – Ogarnij Sieć


Większość z nas korzysta z nowych mediów. Facebook, Snapchat, Twitter, YouTube, Instagram to codzienność bez której często nie potrafimy się obejść. Internet to potęga, która ułatwia życie, daje ogromną możliwość samodoskonalenia, czy szansę na zaistnienie w świecie. Jednak duża część użytkowników serwisów społecznościowych popełnia błędy, które choć popełniane nieświadomie, mogą wpłynąć na nasze życie. Jak więc bezpiecznie korzystać z wszechobecnego Internetu? Z pomocą nadchodzi grupa studentów dziennikarstwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego specjalizujących się w erze nowych mediów. W ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii” wystartowali z projektem społecznym „Ogarnij Sieć”.

Skuteczność w prowadzeniu projektów

„Zwolnieni z Teorii” to ogólnopolska olimpiada kierowana do studentów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych, której głównym celem jest rozwój praktycznych umiejętności w zarządzaniu projektami społecznymi. Przy realizacji swojej pracy korzystać można z interaktywnego portalu i z pomocy doświadczonego mentora. Pierwsza edycja olimpiady ruszyła w 2014 roku, jednak dopiero w tegorocznej turze „Zwolnionych z Teorii” zgłosić się mogli studenci. Łącznie w olimpiadzie wzięło udział siedem tysięcy uczestników i zrealizowano ponad trzysta projektów. Stawka w grze jest niemała, gdyż uczestnicy mają szansę zdobyć certyfikaty z zarządzania o międzynarodowej rozpoznawalności. Najlepsi zostają wyróżnieni prestiżowymi tytułami, mają okazję na lepszą pozycję na rynku pracy czy zdobycie cennego doświadczenia.

12722242_905176049600529_982642216_o

Czym zajmuje się projekt „Ogarnij sieć”?

To projekt społeczny stworzony przez piątkę studentów, podejmujący tematykę edukacji społeczeństwa w świadomym korzystaniu z Internetu. Uważacie, że podawanie publicznie numeru telefonu, numeru konta bankowego, dokładnego adresu czy chociażby wrzucenie zdjęcia na Fejsa z dobrej imprezy albo z plaży w bikini jest bezpieczne? Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że w Internecie nie pisze się ołówkiem. Wszystko zostaje w bezlitosnej, sieciowej pamięci. Co w sytuacji, gdy nasz przyszły pracodawca przejrzy naszą oś czasu na Facebooku i może znajdzie coś, co go do nas zniechęci? Myślę, że chcielibyśmy uniknąć takich momentów. Czym jest stalking? Jak chronić najmłodszych przed zagrożeniami w sieci? To tylko niektóre z zagadnień i pytań, na które odpowiada projekt „Ogarnij Sieć”. To wiele przydatnych informacji dla ludzi młodych, ale i nie tylko.

Gdzie ich usłyszeć / zobaczyć?

Uczestnicy aktywnie angażują się w lokalne media. Do tej pory odwiedzili dwa razy radio UWM Fm, gdzie poświęcona została im cała audycja Mediofon. Dostali także zaproszenie od Radia Olsztyn, w którym przybliżali swoją działalność podczas audycji Spontan – codziennik młodych oraz w paśmie technologicznym prowadzonym przez Marka Michalskiego. Informacje o „Ogarnij Sieć” pojawiły się także między innymi w „Made in. Warmia & Mazury” oraz lokalnych barczewskich mediach takich jak Telewizja Macrosat i „Wiadomości Barczewskie”. Marzec to dla uczestników projektu czas wytężonej pracy. Prowadzone przez nich warsztaty na temat portali społecznościowych odbędą się 16 marca na Wydziale Humanistycznym (s.37, godz. 15:00) oraz 18 marca w barczewskim Skarbcu Kultury Europejskiej. Jest to świetna okazja na zdobycie wiedzy i ciekawych informacji o wszechogarniającym nas Internecie. A jak dobrze wiemy oprócz tego, że ma on ogrom zalet, to jednak czyha w nim na nas niejedna pułapka.

Zapraszamy do sprawdzenia profilu „Ogarnij Sieć” na Facebooku, gdzie na bieżąco informują o swoich działaniach, jak i do obejrzenia cyklu na YouTube – „Czego nie robić w Internecie”. Zachęcamy także do udziału w organizowanych warsztatach, na których między innymi poruszone będą zagadnienia takie jak prywatność w sieci, prześladowanie, czy bezpieczne zawieranie znajomości. Wszystkie informacje pomogą nam w codziennym życiu, a korzystanie z serwisów internetowych z rozsądkiem sprawi, że Internet będzie miał tylko jasną stronę mocy!

Autor: Justyna Mołodziejko

Korekta: Zuzanna Smulska

Zdjęcia: Agnieszka Pajurska

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s