„Co Jagiełło robił, kiedy miał katar?” — Czwartek z humanistyką!


Sierotka Marysia, Angela Merkel, miejsce człowieka w świecie, gorące wyżyny Afryki. Co może łączyć te pojęcia? Otóż, nic innego jak Wydział Humanistyczny i kolejna edycja czwartkowego spotkania z humanistyką!

10 marca już po raz piąty mogliśmy wziąć udział w spotkaniu z humanistyką. Tematyka wykładów, jak za każdym razem, zaskakiwała różnorodnością. Wykładowcy z różnych kierunków studiów – według mnie z powodzeniem – próbowali rozbudzić w młodych ludziach ciekawość dziedziną nauki, w której się specjalizują.

Czwartki to przedsięwzięcie zorganizowane przez pracowników Wydziału Humanistycznego. Pierwsze spotkanie miało miejsce 19 listopada 2015 roku — od tej pory odbywają się one cyklicznie. Dwudziestominutowe wykłady i warsztaty przygotowywane są z myślą o młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej, lecz uczestniczymy w nich także my, studenci i wykładowcy. Celem jest otwarcie młodych, chłonnych umysłów na nowe zainteresowania, wsparcie w wyborze dalszej ścieżki życiowej oraz możliwość zasmakowania studenckiego życia. Tematyka wykładów jest naprawdę zróżnicowana — począwszy od współczesnej burzliwej sceny politycznej po żarty starożytnych Rzymian. Wykłady trwają do dwudziestu minut, a tematyka przedstawiana jest w interesujący sposób np. za pomocą zdjęć, czy wyświetlanych filmów.

12834656_1053037238091644_1483600669_n

Jednak największy plus to zaangażowanie prowadzących. Wykłady prowadzone są z pomysłem, by jednocześnie uczyć i bawić. Do dziś nie wiedziałam, że jestem w stanie z takim zainteresowaniem słuchać o kulturze i historii Rosji! Doktor Barbara Kozak z Instytutu Słowiańszczyzny Wschodniej swoim wizualnym, humorystycznym i niezwykle ciekawym wykładem zdobyła moją uwagę. Każdy z wykładów cieszył się ogromnym zainteresowaniem, frekwencja zdecydowanie dopisała. Uczestnicy z zaciekawieniem słuchali prowadzących — a ci niekiedy przyznawali się nawet do stresu, czy zdenerwowania spowodowanego tak licznym audytorium.

Nie zapominajmy także o warsztatach, czyli możliwości „dotknięcia” tematu. W ramach czwartków w specjalnym studiu odbywają się na przykład warsztaty radiowo-telewizyjne. Możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w różnych dziedzinach sprawia, że chętnych nie brakuje, a sami prowadzący są zadowoleni z efektów i kreatywności uczestników.

O tym, że Czwartki z humanistyką to inicjatywa potrzebna, świadczy chociażby liczba słuchaczy, jednak nie bez znaczenia jest też fakt, że przygotowywane są już kolejne spotkania. Najbliższe odbędzie się już 7 kwietnia. A czego się na nim dowiecie? Przyjdźcie i zobaczcie sami!

Autor: Dominika Otremba

Korekta: Zuzanna Smulska i Kinga Perużyńska

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s