Sieciowe pułapki i zagrożenia. Jak być bezpiecznym w Internecie?


Po raz kolejny studenci Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego mieli świetną okazję poznać Internet i nowe media od nieznanych im stron. Bo choć każdy z nas zawdzięcza mu sprawne funkcjonowanie we współczesnym świecie to kryje on jednak wiele zagrożeń. Tematykę cyberprzestępczości czy stalkingu przybliżyli nam studenci dziennikarstwa, zaangażowani w projekt społeczny „Ogarnij Sieć”. Joanna Szajba i Tomasz Loewnau, którzy 16 marca na Wydziale Humanistycznym poprowadzili warsztaty na temat portali społecznościowych w swojej prezentacji radzili jak bezpiecznie zachowywać się w Internecie.

12443367_1104752659575779_1514122611_o

Prezentacja składała się z 4 paneli tematycznych: Dzieci w Sieci, Zawieranie znajomości w Internecie, Stalking i Personal Branding. Warsztaty zaczęły się od sondy przeprowadzanej na UWM, w której studenci pytali innych młodych ludzi, jakie zachowania irytują ich na Facebooku, wstawianie jakich zdjęć uważają za niebezpieczne i czy często zawierają znajomości przez portale społecznościowe.

Mieliśmy okazję poznać pojęcie „troll parenting”, które opisuje zjawisko na pewno zaobserwowane przez wszystkich użytkowników Internetu. Wrzucanie do sieci przez rodziców filmików lub zdjęć przedstawiających ich pociechy w kompromitujących sytuacjach. Facebook pęka w szwach od tego typu materiałów, co jest dowodem na lekkomyślność rodziców. Często chcą dobrze – pochwalić się zdjęciem swojego dziecka, które ubrudziło się jedzeniem to przecież nic złego. Jednak wystarczy przenieść się w przyszłość i pomyśleć, czy już jako dorośli chcielibyśmy, aby w sieci funkcjonowały takie fotografie? Myślę, że to co najmniej wstydliwe.

12823073_1104752642909114_1817534059_o

Prowadzący na podstawie prezentowanych filmików, diagramów i grafik udzieli słuchaczom informacji, jakie aplikacje są w pełni bezpieczne dla najmłodszych, wspomnieli o kontroli rodzicielskiej czy zawieraniu relacji w Internecie. Można się zastanowić, co jest fenomenem komunikowania się przez czaty czy portale. Komunikowania, poznawania nowych ludzi, szukania miłości nie osobiście, ale „w realu”. Podstawowym powodem jest to, że możemy wykreować siebie na nowo, tylko i wyłącznie w taki sposób, jaki sobie wymarzymy, podkolorowując swoje życie. Jesteśmy anonimowi, co daje nam pewność siebie, jesteśmy w stanie ukryć spojrzenia, mimikę, mamy czas na spokojne zastanowienie się nad odpowiedzią czy pytaniem do drugiej osoby. Jak z doświadczenia wiemy jest to o wiele prostszy sposób, ale nie do końca bezpieczny. Według danych z 2015 roku aż 3,5 miliona internautów korzysta z portali randkowych i posługuje się siecią do poznawania ludzi!

12842388_1104752682909110_1827489559_o

Pędząca technologia zmienia świat, ale nie ludzi. Internet nie wyeliminował przestępców a wręcz przeciwnie daje im ogromne pole do działania. Cyberstalking, to kolejny wątek prezentacji studentów z „Ogarnij Sieć”. Czym jest? Jest to używanie mediów elektronicznych do nękania innych przez wysyłanie niechcianych wiadomości, podszywanie się pod osobę nękaną, kradzież czy publikacja kompromitujących zdjęć. Należy pamiętać, że to czyn zabroniony i karalny. Nie ignorujmy, więc zauważonych przez nas podobnych zjawisk.

Podczas godzinnych warsztatów słuchacze mogli wypełnić dwie ankiety, w których pytali między innymi o to, czy jesteśmy świadomi zagrożeń w Internecie, czy robimy zakupy przez sklepy online oraz do czego najczęściej służy nam Internet. „Ogarnij Sieć” realizowany w ramach projektu „Zwolnieni z Teorii” prężnie działa a studenci mają okazję korzystać i czerpać od nich wiedzę. Przykładem są opisane warsztaty, na których nie mogło zabraknąć Tworzywa. Podobne warsztaty odbędą się już dzisiaj (18.03) w Skarbcu Kultury Europejskiej w Barczewie o 17.00. Zainteresowanych zachęcamy do udziału!

Autor: Justyna Mołodziejko

Zdjęcia: Justyna Mołodziejko

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s