Angielski humor


Brytyjscy producenci stworzyli wiele kultowych serialowych produkcji, które szturmem podbiły świat. Anglicy wyznaczali (i wciąż wyznaczają) serialowe trendy, dla wielu krajów będąc niedoścignionym wzorem. Nic więc dziwnego, że całe sezony są ściągane do Polski i emitowane w polskiej telewizji, gdzie cieszą się niesłabnącą popularnością.

Cienka niebieska linia (The Thin Blue Line)

 „Są tylko dwie siły, które rządzą światem. Porządek i chaos. Między nimi jesteśmy my – cienka niebieska linia” –  tak mówi o policji inspektor Raymond Fowler (Rowan Atkinson). Jest on szefem policji w angielskim miasteczku i marzy o karierze. Rywalizuje z szefem wydziału kryminalnego. Przez ambicję cierpi jego życie prywatne, zaniedbuje bowiem życiową partnerkę, która jest jednocześnie jego podwładną. Pracownicy komisariatu stanowią dziwną zbieraninę, a ich postępowanie często doprowadza do wielu komicznych sytuacji.

Czarna Żmija (The Black Adder)

Zmija_bieszczady001xx_s

Historia Wielkiej Brytanii była bardzo burzliwa. Konflikty zewnętrzne i wojny domowe osłabiały kraj.  Na tle rozgrywek politycznych i zmian religijnych toczą się losy bohaterów. W pierwszym sezonie poznajemy Edmunda, który nadał sobie przydomek Czarna Żmija. Jego ojciec, Ryszard IV, ma dwóch synów pierworodnego Harry’ego i wspomnianego Edmunda. Młodszy jest zawsze na straconej pozycji. Czarna Żmija nie zamierza jednak dać za wygraną i podejmuje walkę o władzę. Układa (tak je nazywa) szczwane plany, z góry skazane na porażkę. W kolejnych seriach ukazane są losy jego potomków o tym samym imieniu. Choć żyją w różnych epokach, łączy ich jedna rzecz: muszą znosić głupotę innych. Pakują się w tarapaty, z których następnie próbują się wydostać. Każdej Czarnej Żmii udaje się wyślizgnąć z kłopotliwych sytuacji dzięki elastycznemu kręgosłupowi moralnemu, wrodzonemu sprytowi i inteligencji. Tytułowy bohater jest grany przez Rowana Atkinsona, który udowadnia, że potrafi stworzyć ciekawą postać nie wykrzywiając się dziwacznie.

Hotel Zacisze (Fawlty Towers)

Małżonkowie Basil i Sybil Fawlty prowadzą hotel Zacisze. Zaciszne tylko z nazwy. Niesympatycznemu i apodyktycznemu Basilowi zależy wyłącznie na zysku. Oszczędza na wszystkim, także na pracownikach. Zatrudnia mało rozgarniętego, kaleczącego język angielski Manuela, bo, jak sam mówi, „był tani”. Pogardza nie tylko obsługą hotelową, ale też patrzy z góry na gości należących do niższej klasy społecznej. Wobec ludzi o odpowiednim statusie jest usłużny i uniżony. Jest cholerykiem, nieznoszącym sprzeciwu. Jedynie jego żona potrafi mu się sprzeciwić. Hotel Zacisze to produkcja oparta na komizmie sytuacyjnym. Bezlitośnie obnaża wady hotelarza, jego staroświeckie poglądy i wąskie horyzonty myślenia.

Mała Brytania (Little Britain)

Atlantic_Archipelago

Brytyjskie społeczeństwo zostało ukazane w krzywym zwierciadle satyry. Bohaterowie luźno powiązanych ze sobą fragmentów stanowczo odbiegają od wizerunku „normalnego” Anglika i Angielki. Przerysowane, oryginalne i dość dziwne postacie  postępują w irracjonalny sposób, szokując i czasem budząc niesmak. Twórcy Małej Brytanii często przekraczają granice dobrego smaku. Mamy więc, między innymi, mężczyznę przebierającego się za kobietę, geja, wulgarną i głupiutką nastolatkę. Tego rodzaju tematyka nie każdemu odpowiada i miejscami może razić. Angielski humor jest dla wybranych i wymaga ogromnego dystansu, bowiem Wyspiarze nie oszczędzają nikogo i niczego. Każdy może stać się obiektem żartów.

Autor: Sławomira Szczepańska

Korekta: Kinga Perużyńska

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s