„Kto czyta książki, żyje podwójnie”


Słowa włoskiego filozofa Umberta Eco nadal zaskakują swoją aktualnością. Niestety, w dobie internetu i nowych mediów tradycyjna książka odchodzi na drugi plan. Wolimy widzieć tekst na ekranie laptopa, tabletu albo Kindle’a, niż pójść do biblioteki czy księgarni po egzemplarz naszej ulubionej powieści. Doskonałą okazją, żeby to zmienić jest Światowy Dzień Książki, który obchodzimy 23 kwietnia.Ta symboliczna data powiązana jest z urodzinami lub śmiercią słynnych pisarzy, takich jak William Shakespeare czy Vladimir Nabokov. Święto ustanowiono w 1995 roku, a wszystko zaczęło się w Hiszpanii, gdzie książkowe uroczystości celebruje się od dawna. Polska inicjatywę imprezy literackiej podjęła w 2007 roku. Cyklicznie wybierane jest inne światowe miasto, które godnie angażuje się w promowanie czytelnictwa i zyskuje status Światowej Stolicy Książki. Zaczęło się od Madrytu, a w tym roku takie miano otrzymał Wrocław.

book-1325088_960_720

Z najnowszego raportu Biblioteki Narodowej wynika, że ponad 4 miliony Polaków w 2015 roku nie przeczytało ani jednej książki. Jest to najgorszy wynik od początku badań, czyli od 1992 roku. Te szokujące dane radykalnie dzielą społeczeństwo na czytających i nieczytających. Wynika to z różnych kompetencji społecznych, ale i kulturowych. Większość krajów europejskich przekracza 50% czytelnictwa (Czechy nawet 80%). Dlaczego Polacy boją się książek? Nie wiadomo. Jednak inicjatywy, jakie podejmują księgarnie w całym kraju, zachęcają nas do zmiany swoich przyzwyczajeń i sięganie po książki.

glasses-1202280_960_720

Salony Empik, w których obchodzi się nie dzień, a tydzień książki, oferują ciekawe promocje, a także wiele wydarzeń i spotkań kulturalnych. Także w Olsztynie, w Muzeum Warmii i Mazur obchodzony jest Światowy Dzień Książki. Czytanie fragmentów zbiorów, spektakle oraz prelekcje na temat tablic astronomicznych Mikołaja Kopernika to tylko niektóre z punktów programu. Również filia Miejskiej Biblioteki Publicznej – Planeta 11 organizuje akcje takie jak: „Nie oceniaj książki po okładce”, „Zrób sobie torbę na książki” czy „Książkowa pierwsza pomoc”. Wszystko ma na celu zadbanie o egzemplarze, poznanie nowych autorów czy po porostu rozrywkę w inteligentnej formie. Aquasfera otwiera kącik małego czytelnika i organizuje konkurs „Zanurz się w kulturze”. Jak widać, olsztynianie mają w czym wybierać, ponieważ wszystkie instytucje, nawet te sportowe, angażują czytelników w swoje akcje i zachęcają do częstszej lektury.

Książki pomagają w rozwijaniu naszego słownictwa i języka, uczą wyrażać myśli i uczucia. Rozszerzają nasze horyzonty, pobudzają fantazję, wzbudzają zdolność do empatii. Dostarczają rozrywki i emocji. Książka jest naszym odwiecznym towarzyszem, a przede wszystkim stanowi dziedzictwo kulturowe. Jak czytamy w raporcie Wired, to właśnie kontakt fizyczny z książką, dotykanie kartek dłońmi, pozwala lepiej zrozumieć, o czym czytamy. Jednak nawet jeśli nie sięgniemy po tradycyjne wydania w księgarni czy bibliotece, warto przeczytać coś w sieci. Obecnie internet daje ogromne możliwości, bo na wielu portalach możemy znaleźć lektury z całego świata i przeczytać je za darmo. Zarażajmy czytaniem innych i starajmy się udowodnić, że to przecież świetna zabawa!

Autor: Justyna Mołodziejko

Korekta: Kinga Perużyńska

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s