#2 Co w rapsach? Na tropie komercji


Rap to nie tylko zażywanie miękkich narkotyków na ławce pod blokiem i przypadkowe rymowanie ciągów wyrazów typu „olej”, „polej”, „rożen” i „może”. Oprócz tego jakże ważnego elementu kultury ulicznej, możemy zauważyć coraz śmielsze poczynania rodzimych twórców w kręgach niekoniecznie kojarzonych z muzyką miejską. Kilka lat temu za takie ruchy można było stracić osiedlowy respekt, dziś są przyjmowane w środowisku jako rzecz jak najbardziej normalna.

bisz

Mowa m.in. o pojawianiu się hip-hopowych twarzy w głównych stacjach telewizyjnych. Zespół B.O.K. mogliśmy oglądać w programie „Świat się kręci” (TVP1), Waldemar Kasta wcielił się w postać ochroniarza w „Pierwszej miłości” Polsatu, a L.U.C. zagościł na kanapie u Kuby Wojewódzkiego. Nawet Tede, który zastrzegał, że nie wróci do telewizji, jednorazowo znalazł się w studiu „Dzień dobry TVN”, gdzie wraz z Piotrem Kędzierskim i Wojtkiem Łozowskim brał udział w tworzeniu primaaprilisowego żartu. Droga do szklanego ekranu może prowadzić nie tylko przez goszczenie w mniej lub bardziej ciekawych programach. Sokoła, właściciela wytwórni „Prosto”, można było usłyszeć w reklamie męskich kosmetyków marki Axe. Twierdzenie, że „pieniądze nie śmierdzą” w tym przypadku nabiera dosłownego znaczenia.

liroy

Rap to od pewnego czasu także polityka. Kto mógł przewidzieć, że Liroy i prof. Krystyna Pawłowicz staną w Sejmie ramię w ramię, żeby zdetronizować lidera U2 za opinie na temat Polski? Kto spodziewał się, że Żurom, swego czasu mający beef z Peją, będzie miał związek z publikacją taśm kompromitujących Pawła Kukiza? Kto mógł pomyśleć, że w naszym kraju słabym raperom będzie się stawiać zarzuty nawoływania do nienawiści przeciw imigrantom? I w końcu: kto przewidywał, że wokalistki związane z hip-hopowymi wytwórniami zaczną nagrywać piosenki w proteście przeciw ustawie antyaborcyjnej? Pozostaje wyczekiwać jedynie hip-hopowego prezydenta RP. Do tej pory największe szanse na to stanowisko mieli O.S.T.R. i Sobota, jednak obecnie ich możliwości są niczym wobec szans Popka. „Wszystko się może zdarzyć” – śpiewała kiedyś znana raperka Anita Lipnicka. Powyższy wątek każe twierdzić, że miała rację w stu procentach.

łona

Kwestie finansowo-promocyjne na rodzimej scenie nie mogą przysłonić wielu ciekawych zapowiedzi i premier płytowych. I tak wspomniany już wcześniej kolektyw B.O.K. stawia na solowe projekty Bisza i Oera. Znany niemalże każdemu Eldo także pracuje nas swoim nowym albumem, określając go jako przedostatnią i najbardziej eksperymentalną płytę w karierze. Odkrycie sprzed dwóch lat, zespół PRO8L3M wypuścił nagranie zapowiadające nowy legalny projekt, a jeden z najbardziej charakterystycznych zawodników młodego pokolenia, Otsochodzi, przygotowuje się do debiutu nakładem Asfalt Records. Nie sposób zapomnieć o premierze nowego albumu Łony i Webbera „Nawiasem mówiąc”. Każdy szanujący się słuchacz rapu powinen sprawdzić to wydawnictwo, by przekonać się, że jest trzecia droga, niekoniecznie powielająca trendy, za to inteligentna, niejednoznaczna i, co najważniejsze, poruszająca nieporuszane dotąd tematy. Póki co, walczy z nowym Rasmentalismem o tytuł najlepszej płyty 2016 roku. Duety MC/Producent rządzą.

Autor: Tomasz Loewnau

Korekta: Kinga Perużyńska

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s