Nie tylko plakat na ścianę


Kobieta elegancka, wytworna, piękna i potrafiąca wykorzystać swoją sławę, by obdarzyć potrzebujących opieką oraz miłością. Bardzo często jej wizerunek ma służyć upiększeniu naszego wnętrza, jednak Audrey Hepburn to nie tylko ładna buzia.

Słoneczne wakacje

Rzymskie wakacje” to jeden z pierwszych filmów w których zagrała. Opowiada o młodej księżniczce, znudzonej sztywnymi regułami w życiu królewskim, która postanawia opuścić pałac, aby zwiedzić Rzym. Podczas delektowania się wolnością, na swojej drodze spotyka reportera, który początkowo interesuje się tylko jej życiem, aby zapełnić pierwsze strony gazet. Gdy poznaje ją lepiej – zakochuje się. Podczas kręcenia filmu, wszyscy wypowiadali się o dwudziestotrzyletniej aktorce w samych superlatywach, a jej filmowy partner, Gregory Peck, powiedział, że były to najszczęśliwsze miesiące jego życia.

Audrey_Hepburn_and_Gregory_Peck_on_Vespa_in_Roman_Holiday_trailer

 Nietypowe śniadanie

Kto nie pamięta sceny, w której z żółtej taksówki wysiada młoda kobieta przyglądająca się witrynie sklepowej? Tak właśnie zaczyna się film, który w ogromnym stopniu przyczynił się do rozwoju aktorki. „Śniadanie u Tiffaniego” to amerykański film w reżyserii Blake’a Edwardsa, pochodzący z 1961 roku. Podstawą scenariusza była książka Truman’a Capote’a z 1951 roku. Główną bohaterką jest Holly – młoda, śliczna kobieta – której największym hobby jest wystawne życie na koszt bogatych adoratorów oraz opiekowanie się swoim bezimiennym kotem. Jej życie zmienia się, gdy piętro wyżej wprowadza się młody pisarz – Paul Varjak. Gdy Holly odkrywa, że jego życie niewiele różni się od jej własnego, postanawia się z nim zaprzyjaźnić.

Film uzyskał wiele nominacji i dwa Oscary w kategorii „Najlepsza muzyka w dramacie i komedii” oraz „Najlepsza piosenka”. Nagrodzony utwór można usłyszeć w filmie, m.in w scenie, gdy Audrey Hepburn śpiewa, podczas grania na gitarze, na brzegu okna swojego mieszkania.

15594754542_6a6ac1d425_o

Piękna kobieta, piękna osobowość

 Zaraz po narodzinach, Audrey zachorowalna na koklusz, który zapoczątkował trudności w jej dziecięcym życiu. Jej ojciec był wyznawcą faszyzmu, co wpływało na napiętą sytuację w rodzinnym domu aktorki. Dlatego też matka Audrey zadecydowała o wysłaniu pięciolatki do prywatnej szkoły w Wielkiej Brytanii. Miejsce od razu przypadło jej do gustu. Bardzo polubiła lekcje baletu, jednak wybuch II wojny światowej uniemożliwił jej dalszą naukę i zmusił do powrotu do Holandii. Zapewne te wszystkie sytuacje przyczyniły się do pogłębienia empatii Audrey.

audrey-hepburn-392920_960_720

W 1988 roku została ambasadorką UNICEF i odwiedziła regiony Etiopii, które ucierpiały najbardziej wskutek wojny domowej. Była bardzo bezpośrednia w kontaktach z mieszkańcami, a dzieciom nie szczędziła czułości. Na wielu konferencjach prasowych apelowała o pomoc wobec potrzebujących, a po każdej podróży głośno i otwarcie nawoływała do wspierania poszkodowanych.

Audrey Hepburn była nie tylko wspaniałą aktorką odnosząca sukcesy, ale przede wszystkim człowiekiem o wielkim sercu. Swoją karierę potrafiła wykorzystać do pozyskiwania pomocy dla osób, których życie nie oszczędzało. Dlatego wieszając na ścianie kolejne zdjęcie czy plakat z jej wizerunkiem, pamiętajmy, że nie jest wyłącznie kolejnym elementem upiększającym wnętrze, a przede wszystkim osobą godną naśladowania.

 

Autor: Alicja Kowalczyk

Korekta: Zuzanna Smulska

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s