YouTube nie tylko dla idiotów


Podobno Albert Einstein twierdził, że, „Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej”. Czasem ktoś powie, że dotarł na ”koniec internetów”, ale jutro, czy pojutrze wrzucony zostanie filmik śmieszniejszy, dziwaczniejszy, czy po prostu głupszy, który „wygra internety”. Twórców nie ogranicza absolutnie nic, z wyjątkiem dostępu do sieci, sprzętu nagrywającego i wyobraźni. Właśnie dlatego na YouTube możemy odnaleźć filmy, zarówno inteligentne (typu jak ułożyć równanie reakcji chemicznej), jak i te wzbudzające szok czy niesmak. Na szczęście YouTube ma swoją jasną stronę.

Z Dupy

Jednym z ciekawszych kanałów (choć na pierwszy rzut oka wydaje się inaczej) jest Z Dupy, Człowieka Wargi, Macieja Dąbrowskiego. Pierwsze wrażenie bywa mylne. Wulgarność jest tu środkiem, nie celem. Z jednej strony mamy pełen inwektyw język wypowiedzi, z drugiej głębszy niż moglibyśmy się spodziewać, przekaz. Przekazywanie wartości za pomocą” języka ulicy” udowadnia, że można mówić prosto (czasem wręcz prostacko) i jednocześnie mądrze. Z drugiej strony można używać też wielu trudnych słów, czy budować skomplikowane konstrukcje gramatyczne i opowiadać o kompletnych bzdurach. Tu istotniejsza jest treść, niż górnolotny styl. Nic nie jest przypadkowe. Człowiek Warga zwraca uwagę widza na aktualne problemy i społeczne mechanizmy, okraszając je pełnym czarnego humoru komentarzem. Bywa skandalistą. Szczególny rozgłos zyskał po tym, jak nakręcił fragment odcinka na grobie swojego ojca. Ciężko jednoznacznie ocenić ten kanał, ale niewątpliwie jest on oryginalnym i niecodziennym zjawiskiem w sieci.

Masochista

Jakie polskie kino jest, każdy widzi. Od wielu lat toczą się dyskusje na ten temat. Wielu nie podoba się kierunek, którym podąża polska kinematografia. Jedne filmy są zwyczajnie nudne, inne stają się kuriozalnym, budzącym sprzeczne emocje zjawiskiem. Takie właśnie filmy wyszukuje i recenzuje Masochista, czyli Mieciu Mietczyński. Bywa masochistą, oglądając okropne filmy, opowiada o nich, zaznaczając przy tym, że nie chce być żadną wyrocznią, autorytetem. W niezwykle lekkim humorystycznym stylu wytyka śmieszne i absurdalne elementy omawianych „arcydzieł”. Na warsztat już wziął, m.in. Szamankę, Klątwę doliny węży (Wunsz!), Kac Wawę, Prostytutki, Porę mroku, czy Powrót wabiszczura. Uczymy się patrzeć z przymrużeniem oka na produkcje filmowe. Paradoksalnie robimy na przekór opinii krytyków i oglądamy odrzucone przez nich filmy. Tutaj jesteśmy wręcz zachęcani, żebyśmy je zobaczyli i wyrobili własną, niezależną opinię. Bo żadna produkcja nie jest zła sama z siebie. Na ostateczny kształt wpływa wiele elementów, które muszą do siebie pasować.

Mówiąc inaczej

Język polski sprawia problemy nie tylko obcokrajowcom. Zdarza się, że nie potrafimy poprawnie posługiwać się polszczyzną. Codziennie popełniamy błędy ortograficzne, fleksyjne i stylistyczne. Paulina Mikuła, z kanału Mówiąc inaczej, pokazuje jak poprawnie używać różnych problematycznych konstrukcji słownych. Atrakcyjna internetowa forma jest ciekawą alternatywą dla papierowych słowników, po które coraz rzadziej (niestety) sięgamy. Szczególnie dla młodszych użytkowników jest to dobra (często jedyna) okazja do nauki. W Internecie, a zwłaszcza w mediach społecznościowych nie dbamy o poprawność, cechuje nas ortograficzne i gramatyczne niechlujstwo. A przecież nasze językowe kompetencje stanowią naszą wizytówkę. Od nas zależy, jak będziemy przez innych

Autor: Sławomira Szczepańska

Korekta: Zuzanna Smulska

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “YouTube nie tylko dla idiotów

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s