Cyrk bez zwierząt


Zapewne każdy z was kiedyś, być może całkiem niedawno, był w cyrku i z niedowierzaniem oglądał sztuczki demonstrowane przez zwierzęta. Widział zadowolone i uśmiechnięte twarze dzieci oraz pełne podziwu spojrzenia rodziców. A jak to wygląda po drugiej stronie? Z pewnością nie tak kolorowo jak cyrkowy namiot…

Prawdziwe oblicze cyrku

Niewielu zdaje sobie sprawę z tego, jak wyglądają warunki życia zwierząt przebywających w cyrku. Otóż są one (praktycznie przez cały czas) przetrzymywane w ciasnych klatkach, miesięcznie pokonują nierzadko tysiące kilometrów, podróżując w ciężarówkach z miasta do miasta. Wszystko to jest dla nich źródłem stresu.

13152907_1087686267960074_1502451600_n

Zaskoczeniem nie powinien być fakt, że wykonywanie takich sztuczek nie leży w naturze tych zwierząt. Są one do tego zmuszane przez treserów, przekonywane kilkudniową głodówką czy elektryczną pałką, tudzież pejczem. Zwierzęta są tresowane już od najmłodszych lat, ponieważ wtedy ich psychika jest słabsza.

Nie zastanowiło was nigdy, co dzieje się z takimi zwierzętami poza sezonem, kiedy organizowane są spektakle (w zimie nie organizuje się pokazów)?  Są one przetrzymywane w tzw. „zimowych kwaterach”, które rozmiarami rzadko różnią się od standardowych klatek, w których przebywają w sezonie.

13113277_1087686211293413_161528267_o

Lwy, słonie i żyrafy to dzikie zwierzęta, które powinny żyć w stadzie, na wolności. Co oferuje im cyrk? Cierpienie, izolację i samotność. Wszystko to odbija się na ich zdrowiu psychicznym. Krążenie od jednej do drugiej strony klatki, zataczanie, czy kiwanie głową to nie efekt znudzenia, a problemów. Jedynym momentem, w którym zwierzęta mogą opuścić klatkę, jest czas wyjścia na scenę i tresura…

Wszystko to skutkować może niebezpiecznymi konsekwencjami. Odnotowano liczne przypadki ataków tych zwierząt na ludzi, czy bezpośrednio na treserów. Zazwyczaj kończyło się to ranami szarpanymi, aczkolwiek występowały także przypadki śmierci. Co jeszcze? Ucieczki. Zwierzęta przetrzymywane przez dłuższy czas w klatce często uciekają, w wyniku czego giną z ręki człowieka za niesubordynację.

Jak możemy pomóc?

Na Facebooku powstała strona poświęcona wykorzystywaniu zwierząt w cyrku, nazywa się: Koalicja CYRK BEZ ZWIERZĄT. Na stronie znajdziecie filmiki przedstawiające kulisy życia zwierząt w cyrku, a więc bolesną prawdę o warunkach życia uwięzionych, dzikich zwierząt, a także link do petycji w sprawie wprowadzenia prawnego zakazu wykorzystywania ich w cyrku. Podpisało ją już prawie 25 000 osób, jednak to wciąż za mało, by coś zmienić…

13115342_1087686154626752_862419460_n

Obecnie w cyrkach na terenie naszego kraju przetrzymywane są, między innymi: słonie, lwy, tygrysy, żyrafy, psy, foki, byki, zebry, wielbłądy, renifery, konie, legwany, warany i węże. W Polsce już około 20 miast nie wynajmuje terenów cyrkom wykorzystującym zwierzęta. Jednakże w dalszym ciągu wielu z nas uczęszcza do nich, nie mając świadomości, że wspiera tym biznes oparty na cierpieniu zwierząt.

One nie obronią się same, pomóżmy im podpisując petycję i uświadamiając innych, jak wygląda prawdziwe oblicze cyrku. Nie bądźmy obojętni. Ja już podpisałam, a Wy?

Autor: Dominika Otremba

Korekta: Zuzanna Smulska

 

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Cyrk bez zwierząt

  1. Zgadzam się! Dzikie zwierzęta nie powinny być wykorzystywane w tak bestialski sposób. Najgorsze jest to że świadomość społeczeństwa ciągle jest uboga w tej kwestii, a jeszcze gorsze jest to, że tak wiele ludzi nie widzi w tym nic złego. Myślę że jesteśmy najbardziej niebezpiecznymi zwierzętami/ drapieżnikami na tej planecie.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s