Maria Czubaszek


Pisarka, felietonistka, dziennikarka, scenarzystka, autorka tekstów piosenek, ale przede wszystkim starsza pani z papierosem w ręce. Tak wielu z nas zapamięta Marię Czubaszek, która odeszła od nas w wieku 76 lat, po nieudanej walce z chorobą.

Jaka była? Szczera i z poczuciem humoru. To na pewno. Jej cięte riposty bądź bulwersujące rady zapamięta wielu z nas. Ludzie cenili ją za dystans do świata i umiejętność wnikliwej obserwacji. Urodziła się i mieszkała w Warszawie. Studiowała dziennikarstwo i filologię angielską na Uniwersytecie Warszawskim, ale żadnego z tych kierunków nie ukończyła. Swoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w Programie I Polskiego Radia, później współpracowała z Programem III Polskiego Radia, jednakże większości z nas znana jest bardziej jako autorka tekstów satyrycznych, prezentowanych w radiowej Trójce. Do jednych z najbardziej popularnych słuchowisk należą: „Dym z papierosa”, „Małgorzaty jego życia”, czy „Serwus, jestem nerwus”. Prowadziła cykl audycji: „Bieg przez płotki”, a także pojawiała się w takich programach jak: „Powtórka z rozrywki”, czy „Ilustrowany magazyn autorów”.

13187628_1095020420559992_1035612427_n

Maria Czubaszek słynęła z ciętego języka, odwagi i bezpośredniości, która przysporzyła jej wielu wrogów, ale także dała wielu przyjaciół. Jej nowoczesne i kontrowersyjne poglądy oraz publiczne poruszanie trudnych tematów (dziennikarka publicznie przyznała się, że w młodości dopuściła się podwójnej aborcji), gwarantowało nieustanne zainteresowanie jej osobą.

„W czasie pisania siedzę. Na podłodze. Po turecku. (…) Oparta o tapczan, na którym wyleguje się pies. Nie mam biurka, bo jak siedzę tak, że mi nogi dyndają, to nic mi do głowy nie przychodzi. Mam taki niski stoliczek, na nim komputer… A kiedyś maszyna do pisania. Piszę jednym palcem, „metodą dzięcioła”, zawsze jest wielka radość, kiedy znajdę tę właściwą literę.”

 Jest autorką wielu tekstów piosenek polskich wokalistów, np. Ewy Bem, Katarzyny Cerekwickiej, Ryszarda Rynkowskiego, czy Ewy Kuklińskiej. Pisała także scenariusze do telewizji, m.in. do takich serialów jak: „Psie serce”, „Brzydula”, czy „Na Wspólnej”. Od 2010 roku występowała w znanym serialu pt.: „Spadkobiercy”, gdzie grała babcię Maggie. Dla „Wirtualnej Polski” pisała „Blog niecodzienny”, w którym komentowała (w formie dialogów) aktualne wydarzenia.

13223633_1095021060559928_2131992955_o

Nie wstydziła się opowiadać o swoich nałogach, a jej opowieści nierzadko podszyte były nutką gorzkiej ironii. W jednym z wywiadów poparła eutanazję, mówiąc, że gdyby była ciężko chora i cierpiąca to wolałaby „zostać uśpiona jak pies”.

Była stałą komentatorką nadawanego przez TVN24 programu „Szkło kontaktowe”, związana także z Telewizją Polską, gdzie współprowadziła wraz z Alicją Resich-Modlińską, program „Czubaszek na śniadanie”. Brała udział w Targach Książki jako autorka wydawnictwa: „Prószyński i S-ka”, zaś 20 maja 2009 roku odebrała z rąk Bogdana Zdrojewskiego – ministra kultury i dziedzictwa narodowego – Złoty Medal: „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Dwa lata później została nominowana do studenckich MediaTorów w kategorii AkumulaTOR.

13170023_1095020500559984_1475497162_o

„Mnie się wydaje, że właśnie do tego kobiecie potrzebny jest mężczyzna. Żeby miała na kogo ponarzekać. We wszystkich innych sprawach da sobie radę. Zarabiać może sama, nie musi liczyć na utrzymanie przez faceta, dziecko może mieć przez in vitro, jak ma ochotę, to może skorzystać z płatnej miłości – zadzwonić i przyjdzie jakiś taki pan. Ale męża warto mieć, żeby było na kogo ponarzekać.”

Jej mężem był Wojciech Karolak, polski muzyk jazzowy, pianista i kompozytor. Ich małżeństwo nie należało do zwyczajnych, nie tylko ze względu na brak dzieci. Nie obchodziła świąt, nie ufała kobietom i świetnie dogadywała się z mężczyznami. Była osobą pogodną, uśmiechniętą, zadowoloną z życia i nade wszystko kochała papierosy. I tak ją zapamiętamy…

„Chcę być spalona. Na złość tym wszystkim, którzy zabraniają palić, puszczę dymek jeszcze po śmierci.”

Autor: Dominika Otremba

Korekta: Zuzanna Smulska

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Maria Czubaszek

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s