Super ludzki bohater


Dzięki produkcjom Marvela, przywykliśmy do obrazu superbohatera idealnego. Piękne ciała, nad którymi nie potrzeba pracować, zero realistycznej przemocy, brak przelanej krwi. Jednak, gdy ta bajkowa bańka pęka, pojawiają się postacie bardziej realne, a do takich właśnie zalicza się Rorschach.

Zdjęcie nr. 2

Trudne dzieciństwo

Walter Kovacs, bo tak właśnie nazywa się alter ego Rorschacha, urodził się w roku 1940. Jego matka była prostytutką, o ojcu zaś wiedział tylko tyle, że ma na imię Charlie. Nigdy nie zaznał matczynej miłości, był bity i poniżany. W wieku 11 lat, kiedy mocno pobił starszych od siebie chłopców, zainteresowała się nim opieka społeczna, po czym został zamknięty w ośrodku dla trudnej młodzieży. Był bardzo inteligentnym dzieckiem, interesował się etyką, historią, religią, był też całkiem dobrym bokserem. Gdy w wieku 16 lat opuścił ośrodek, podjął pracę w sklepie odzieżowym, w którym poznał tajemnice syntetycznego materiału zmieniającego kolor pod wpływem temperatury. Z tego właśnie materiału stworzył maskę, która stała się jego prawdziwą twarzą. Gdy Kovacs miał 17 lat nastąpiła w nim przemiana, pod wpływem wiadomości o gwałtach i morderstwach, stracił jakiekolwiek zaufanie do ludzi. Kolory na jego masce, czyli biel i czerń, symbolizują jego odczucia w sprawie wartości, zatem uważa on, że istnieje tylko dobro i zło, nie ma nic pośredniego. Oprócz maski, nosi klasyczny trencz i kapelusz, w których nocami przemierza ulice w poszukiwaniu zbrodni.

Zdjęcie nr. 3

(nie)super moce

Nie trzeba mieć żadnych specjalnych umiejętności, aby być superbohaterem, najlepszym tego przykładem jest właśnie Rorschach. Człowiek o niepozornej posturze, swoje sukcesy zawdzięcza nieprzeciętnemu umysłowi. Większość jego pracy wygląda jak klasyczna robota detektywa, prowadzenie śledztwa, szukanie poszlak, w tym przypadku walka nie opiera się tylko na mordobiciu, choć należy zauważyć, że na tym też Walter zna się całkiem dobrze. Dodatkowym atutem jest to, że bohater potrafi, niczym Macgyver, zrobić broń praktycznie z każdej rzeczy jaką będzie miał pod ręką. Największą super mocą Rorschacha, jest zdecydowanie dobra, ludzka natura i determinacja do walki ze wszystkim co złe i zagraża zwykłym, bezbronnym ludziom.

Zdjęcie nr. 4

Skąd ktoś taki?

Walter Kovacs lub jak kto woli Rorschach, został stworzony przez Alana Moore’a i Dave’a Gibbonsa. Pierwsze wzmianki o tej postaci pojawiły się w komiksie DC Comics, pod tytułem „Watchmen – Strażnicy”. Na podstawie komiksu w roku 2009 powstał film, o tym samym tytule. W ekranizacji zobaczymy coś zupełnie innego niż to, do czego przyzwyczaiły nas filmy kręcone na podstawie komiksów Marvela. Do myślenia daje fakt, iż „Watchmen” jest dramatem. Zobaczymy tam dużo krwi i cierpienia. Zdecydowanie nie jest to film dla osób, które szukają sobie wzoru do naśladowania, jakim niewątpliwie jest Kapitan Ameryka. Śmiało można powiedzieć, że postać Rorschacha jest bardziej ludzka niż wszystkie Marvelowskie charaktery razem wzięte.

Autor: Filip Grobelski

Korekta: Zuzanna Smulska

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s