Wolna wola – czy to Ty decydujesz? Przekonasz się w Olsztynie


Czasopismo popularnofilozoficzne „Filozofuj!” instaluje się w Olsztynie! Pierwsze spotkanie w ramach Klubu „Filozofuj!” odbędzie się już w najbliższy piątek (20 maja) w Centrum Polsko-Francuskim przy ul. Dąbrowszczaków 39. Tematem spotkania będzie wolna wola – motyw przewodni ostatniego numeru czasopisma. Gośćmi specjalnymi spotkania będą: dr hab. Przemysław Gut, ks. dr Karol Jasiński oraz dr Artur Szutta. Spotkanie poprowadzi Staszek Gut.

Czym jest wolna wola? Czy podejmujemy, przynajmniej od czasu do czasu, wolne decyzje? Czy są one do pogodzenia z wizją świata, w którym wszystkie zdarzenia, również te zachodzące w obrębie naszych organizmów, wyznaczane są przez poprzedzające je przyczyny oraz prawa rządzące w przyrodzie? Czy brak wolnej woli przekreślałby możliwość etyki? Czy bez niej moglibyśmy sobie przypisywać winę lub zasługi za nasze działania?

Udzielenie odpowiedzi na tego typu pytania to nie lada wyzwanie. Okazuje się jednak, że w gronie filozofów nie brakuje osób na tyle odważnych, aby się tego podjąć. Spotkanie z nimi odbędzie się już jutro, jednak – jak zapewniają organizatorzy – nie ograniczy się wyłącznie do dyskusji akademickiej. Aktywny udział w rozmowie będzie bowiem mogła wziąć również publiczność. O tym, czy zrobi to z własnej woli, czy też dlatego, że tak zostało postanowione przekonamy się w CPF o godzinie 18:00.

Autor: Kinga Perużyńska

(na podstawie materiałów Organizatora)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s