#3 Co w rapsach? Tylko o dobrych rzeczach


Wydawanie płyt w wakacje od zawsze było krokiem mocno ryzykownym. Starsi odbiorcy są wtedy zainteresowani podróżami lub wylegiwaniem się na plaży, natomiast młodsi, ambitni fani próbują zdobywać fundusze na kolejny rok szkolny, czy też akademicki. W takim zachowaniu mało jest miejsca dla śledzenia muzyki. M.in. to właśnie dlatego duża część artystów hip-hopowych stara się wykorzystać kwiecień, maj i czerwiec na zaprezentowanie swoich przemyśleń, techniki i flow.

Wzmożona aktywność na rynku wydawniczym zaprocentowała sporym wysypem ciekawych albumów. O „Nawiasem mówiąc” Łony i Webbera wspominałem już w poprzednim artykule, jednak album ten jest na tyle oryginalny, nie tylko pod względem doboru tematyki (np. gdybanie na temat gdybania Polaków, sen o radosnym patriotyźmie, ignorancja na problemy niższych warstw społecznych, opis plakatowego romansu Witolda Gombrowicza z Azealią Banks), ale też brzmieniowo. Efektowne przykłady kunsztu Webbera objawiają się w takich momentach jak wrażenie podróżowania pociągiem w „Co tak wyje?” lub nawiązanie do Beastie Boys, będące elementem „Fśśt”. Przy każdym kolejnym odsłuchu na pozór proste dźwięki pozwalają odkryć zawarte w nich drugie, trzecie, a czasem nawet czwarte dno.

rau

Oprócz albumu szczecińskiego duetu na uwagę zasługuje też album Raua pt. „Konkretna rozrywka”. Debiutant, związany od jakiegoś czasu z alkopoligamią, dokonał odważnego ruchu, cała płyta stworzona jest od początku do końca przez niego. Słuchacz nie znajdzie w tym materiale oklepanych patentów kojarzonych z większością polskiego rapu. Reprezentant warszawskiej wytwórni cechuje się na tyle oryginalnym sposobem wyrażania siebie, że można go albo pokochać, albo znienawidzić. Z pewnością jednak ciężko przejść obojętnie obok wydawnictwa, które wyróżnia się ogromem przedziwnych, mniej lub bardziej, tantecznych patentów na flow, rytm bitów, czy nawet kreację klipów promocyjnych. O ile Łona i Webber są mocnymi kandydatami do tytułu najlepszych albumów roku, o tyle Rau może bez kompleksów podchodzić do walki o statuetkę debiutu w 2016 roku.

thereturnes

Trzecią wydaną ostatnio ciekawą pozycją jest producencka płyta stworzona przez duet The Returners. Już sama nazwa materiału „Stara nowa szkoła” wskazuje na to, że znajdziemy na nim zawodników z pozornie odmiennych światów (choćby WSRH, JWP/BC, Gruby Mielzky, Białas, Kuban czy VNM), którzy finalnie stworzyli dość spójny materiał. Oczywiście pojawiają się różnice w poziomie prezentowanym przez zaproszonych raperów. Wynika to głównie z faktu, że materiał powstawał przez kilka lat. Przykładowo Ras nagrał swój numer jeszcze przed włączeniem w szeregi Asfalt Records, a więc w aż 2012 roku. Mimo to płyta tworzona przez duet Little/Dj Chwiał przewyższa jakością wiele tegorocznych premier i może stanowić przykład dobrze zrobionej płyty producenckiej.

W okolicznościach międzywydawniczych przedstawiciele rapowej sceny zaskakują coraz śmielszymi kolaboracjami z postaciami reprezentującymi inne światy muzyczne. Majowymi przykładami tego zjawiska może być choćby udział Tego Typa Mesa w pierwszym singlu zespołu XXANAXX lub refren Czesława Mozila w nagraniu Quebonafide. Pojawiają się też coraz poważniejsze sygnały dotyczące nadchodzących materiałów. Najpoważniejszymi z nich są śmiałe zapowiedzi o zbliżających się premierach solowej płyty Bisza i pierwszym LP grupy PRO8L3M. Czerwiec może okazać się okresem obfitszym od ostatnich miesięcy. Jednak to, czy tak się stanie będziemy mogli zweryfikować dopiero za około 30 dni. Póki co, warto degustować treści stworzone m.in przez Łonę i Webbera, Raua i The Returners.

Autor: Tomasz Loewnau

Korekta: Zuzanna Smulska

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s