Patriotyzm konsumpcyjny


Obserwując otaczającą nas przestrzeń, coraz częściej możemy zauważyć osoby chodzące w różnej patriotycznej odzieży. Część osób ubiera ją z czystego przekonania, a część, niestety, ponieważ taki jest trend modowy, który, niestety, szybko może minąć.

Ważnym jest zaznaczenia, że nie tylko przy wyborze odzieży możemy kierować się patriotyzmem, ale też przy innych wyborach konsumpcyjnych. Będąc w sklepie można spojrzeć na kod kreskowy i wybrać ten zaczynający się na 590.

Niestety sam kod kreskowy nie wskazuje nam dokładnie, czy produkt ten został wyprodukowany w Polsce, a może jedynie wykończony lub zapakowany w naszym kraju. Dobrym przykładem są tu substancje medyczne, wśród których część jest tylko pakowana w kraju.

Aby mieć większą pewność, można wybierać produkty oznaczone logiem: Teraz Polska lub Produkt Polski, ale i tu nie mamy pewności, czy pieniądze przeznaczone na zakupy w całości trafią do naszych przedsiębiorców.

13233311_793048504129091_1738249268_n

Na szczęście w ostatnim czasie na rynku aplikacji pojawiła się POLA. Dzięki niej po zeskanowaniu kodu kreskowego możemy bardziej świadomie dokonywać wyborów przy zakupach. Za jej sprawą możemy się dowiedzieć czy firma, której produktem jesteśmy zainteresowani, wytwarza go w Polsce. Dodatkowo, czy prowadzi badania i rozwój w tym kraju. Czy jest zarejestrowana w kraju oraz o tym, czy aby nie wchodzi w skład jakiejś większej korporacji, która wytwarza produkt słabej jakości. Należy jednak pamiętać, że aplikacja ta jest pewnego rodzaju novum, które dopiero się rozwija. Dlatego też musimy być przygotowani na to, że części produktów nie ma jeszcze w jej bazie danych. Na szczęście zespół, który ją opracował, przez cały czas pracuje nad poszerzeniem zasobu informacyjnego POLI.

W tym miejscu należy wyjaśnić, co daje nam kupowanie naszych rodzimych produktów? Przyczyniamy się do rozwoju gospodarki naszego kraju, a co za tym idzie, mogą powstawać nowe miejsca pracy. Dzięki temu bezrobocie nie tylko nie rośnie, ale i maleje. Dlatego, gdyby większość Polaków kierowało się tymi przesłankami, efekt ten byłby znacznie szybszy, a my nie musielibyśmy martwić się o pracę. Albo przynajmniej większe szanse mielibyśmy na jej znalezienie. Wiadomym jest, że gdy bezrobocie maleje, a gospodarka się rozwija, to również nasze pensje idą stopniowo, ale systematycznie, w górę.

Na koniec można zaznaczyć, iż stojąc przy kasie warto zastanowić się nad produktem, który kupujemy. Czasem warto wybrać Polski produkt mogący być minimalnie słabszej jakości lub o kilka groszy droższy, niż iść na łatwiznę i po mniejszej linii oporu. Gdy się ktoś nie kieruje tymi przesłankami, nie może być roszczeniowcem, marudzącym o tym, jak to w Polsce jest źle.

Autor: Michał Rzeżuchowski

Korekta: Zuzanna Smulska

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s