Gatunek kryminał, czyli Harlan Coben


Nagłe morderstwa czy powracające, niewyjaśnione sprawy z przeszłości to główna tematyka powieści amerykańskiego pisarza, który podbił serca czytelników na całym świecie. Harlan Coben, wśród recenzentów zbiera świetne oceny, a dowodem na uznanie czytelników są zdobyte przez niego, przyznawane w gatunku kryminału, trzy prestiżowe nagrody: Edgar Poe Award, Shamus Award i Anthony Award. Znany z pozycji takie jak: „Bez skrupułów”, „Jeden fałszywy ruch”, „Bez pożegnania”, czy „Nie mów nikomu”.

Coben urodził się w żydowskiej rodzinie w Newark, tu wychowywał się i uczęszczał do szkoły w Livingston. Podczas nauki w Amherst College należał do bractwa Psi Upsilon, razem z Danem Brownem, autorem doskonale znanej każdemu książki „Kod Leonarda da Vinci”. Obaj autorzy są dobrymi przyjaciółmi do dnia dzisiejszego. Obecnie pisarz mieszka w New Jersey, wraz z żoną Anne Armstrong – Coben i czwórką dzieci.

W książkach Cobena fabuła toczy się na obszarze stanów Nowy Jork i New Jersey. Pisarz wyróżnił dwie główne postaci, którym poświęcił serię swoich książek. Są to Myron i Mickey Bolitar. Pierwsza z nich to główna i ulubiona postać Cobena. Jest dobrze zapowiadającym się koszykarz ligi akademickiej, który doznał fatalnej kontuzji i postanowił zostać agentem sportowym. Odniesienia do jego postaci pojawiają się aż w dziesięciu książkach autora. Mickey Boltair to bohater trylogii zapoczątkowanej w 2011 roku składającej się z pozycji: „Schronienie”. „Kilka sekund od śmierci” i „Odnaleziony”. Poznajemy go w środku lata, kiedy to w niejasnych okolicznościach zaginie jego dziewczyna Ashley, a bohater będzie prawdopodobnie jedynym, który może ją ocalić.

Harlan_Coben_face_12_mars_2009

Mnóstwo czytelników uważa, że Coben to jedyny, wyjątkowy styl pisarski. Jego nazwisko stało się już marką – marką dobrej lektury. W jego powieściach wszystkie wydarzenia zawsze się ze sobą łączą, fabuła jest bardzo spójna, a książkę można dosłownie pochłonąć w kilka godzin. Zwroty akcji następują w nieoczekiwanych momentach a  niespodziewane nowe fakty, podawane są dokładnie wtedy, kiedy trzeba. Zawsze jest jakaś tajemnica trzymająca uwagę czytelnika i gdy tylko jedna zostanie ujawniona, pojawia się w jej miejsce druga. Sceny brutalne, jakich w gatunku kryminału nie może zabraknąć, pisane są z doskonale dobranymi proporcjami przemocy. Tak, by poruszyć wrażliwość czytelnika, ale nie przekroczyć dobrego smaku.  Za każdym razem Coben wprowadza czytelników w świat niejednoznacznych bohaterów, wartkiej akcji, absurdów realiów społecznych USA i demonów przeszłości, które nawiedzają bohaterów w najmniej oczekiwanych momentach ich życia. Ludzie, sięgając po twórczość Cobena oczekują lekkiej lektury, która wciąga od samego początku. Jednocześnie kryminały poruszają ważne, życiowe tematy, z którymi borykamy się w codziennym życiu. Kto nie sięgał po serię kryminałów Cobena – ma w czym wybierać, a ja myślę, że nikt się na niej nie zawiedzie.

Autor: Justyna Mołodziejko

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s