Stosunki polsko-ukraińskie podczas wojny. Działalność UPA


Władze niemieckie podczas okupacji Kresów południowo-wschodnich w czasie wojny, starały się podsycać konflikty między ludnością polską a ukraińską. Podobnie było w czasie zaborów w Wielkopolsce Wschodniej (Galicji Wschodniej), gdy konflikt sztucznie wywoływali Austriacy. Mimo tego, że niewielka część Ukraińców była represjonowana (np. aresztowano niektórych członków Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów) to większość była faworyzowana w porównaniu do Polaków. Ich inteligencja i duchowni nie byli prześladowani, umożliwiano im prowadzenie działalności sportowej i kulturalnej oraz pozwolono utworzyć ukraińską policję.

13405074_802701686497106_1470788556_o

Pod koniec 1942 roku, odłam OUN przekształcił się w Ukraińską Powstańczą Armię, na czele której stanął Stepan Bandera. Banderowcy szybko przystąpili do eksterminacji głównie polskiej ludności (ale nie tylko) oraz podsycania nienawiści miejscowych chłopów do zajmańców na tych terenach. Celem tej bandy było nie zmuszenie innej niż ukraińska ludności do ucieczki, ale jej całkowita eksterminacja. Początkowo mordy były pojedyncze, na obrzeżach miejscowości w nocy, dlatego też ludność polska na noce zaczęła ukrywać się poza domami licząc, że uda się przeżyć ciemność. Niestety szybko przekształciło się to stały zorganizowany proceder.

13382337_802701749830433_569577829_n

Do jednej z pierwszych większych zbrodni doszło na folwarku butelki pow. Kostopol (w nocy z 7 na 8.02.1943 r.). Mieszkańców tego miejsca wyprowadzono z domu w samej bieliźnie, związano im ręce i nogi kolczastym drutem i po kolei obcinano im głowy na pieńku do rąbania drewna. Następnej nocy w kolonii Porośla Pierwsza (Wołyń) w bestialski sposób zamordowano 179 osób. Podjęte próby rokowań przez polskie podziemie z UPA zakończyło się mordem Zygmunta Jana Rumla i Krzysztofa Markiewicza (rozerwały ich konie). Miało to miejsce 10 lipca 1943r. Następnego dnia, w niedzielę, gdy Polacy przebywali w kościołach podczas nabożeństw, część świątyń została otoczona przez bandytów i zdobyta, a ludność tam się znajdująca wymordowana. Oprychy podczas tego procederu mordowali nie tylko mężczyzn, ale również dzieci, kobiety w ciąży i starców. Ofiary mogły modlić się jedynie o szybką i w miarę bezbolesną śmierć. Historycy w wyniku przeprowadzonych badań ustalili, że w procederze tym, od 1943 do 1945 roku, zginęło co najmniej 100 tyś. ofiar, a oprawcy stosowali minimum kilkadziesiąt metod morderstw. Można tu wymienić np. rozcinanie ciężarnym kobietom brzuchów, wyjmowanie płodów i wkładanie w te miejsce kamienia lub żywego kota i zaszywanie ich, by po kilku minutach pozbawić kobiety życia. Inną metodą było branie Polaczka, czyli małego dziecka, podrzucanie w powietrze i nadziewanie na widły. Upowcy nazywali tą metodę latającym orzełkiem.

13407379_802701743163767_651094312_n

Nie może zatem dziwić, że Polacy na dużo mniejszą skalę przygotowywali akcje odwetowe, które były skierowane w oprawców i ich bliskich, a nie jak próbują udowodnić ukraińscy historycy, w niewinną i bezbronną ludność cywilną.

Wydarzenia, które miały miejsce w te smutne wojenne dni, tłumaczą dlaczego obecnie na zachodniej Ukrainie jest tak mało Polaków. Większość z nich została zamordowana lub też uciekła z tych terenów w obawie przed utratą życia.

Na koniec należy zaznaczyć, iż nie wszyscy Ukraińcy byli nastawieni w tak okrutny sposób do naszych rodaków. Część z nich ryzykując własnym życiem starała się udzielać schronienia, jak również ostrzegać przed zbliżającymi się zagrożeniami. Dlatego należy o nich pamiętać i czcić ich heroiczne czyny, a obecnie żyjących Ukraińców przekonywać, że nie służy im hołdowanie UPA (mordercom). Ich narodowy etos państwa wbrew prowadzonej przez obecne władze Ukrainy polityce, powinien być wzorowany na właśnie tych herosach.

Autor: Michał Rzeżuchowksi

Korekta: Zuzanna Smulska

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s