Friends with benefits – niebezpieczeństwo czy dobra zabawa?


Czy zastanawialiście się nad tym, czy podoba się wam konkretna osoba, z którą moglibyście tworzyć długoletni związek czy osoba pociąga wyłącznie fizycznie i powoduje chęci chwilowego zapomnienia? A co gdy jest to wasz przyjaciel/przyjaciółka i nie chcecie stracić relacji na tej płaszczyźnie? W obecnych czasach, przy zaniku jakichkolwiek wartości etycznych i zaburzeniu aksjologii, coraz więcej ludzi skłania się ku relacji „przyjaciele z bonusami”. Należałoby zadać sobie pytanie czymże jest owa relacja, skąd wzięła się w Polsce i na jakich zasadach się opiera.

Friends with benefits uznawane jest za zjawisko teoretycznie młode, które jednak ma swoje początki w latach 80. XX wieku. Przyjmowane jest, że „przyjaźń z bonusem” wyizolowała się z tzw. kultury hook-up (licząca ok. 10 lat w Stanach Zjednoczonych), kojarzonej przede wszystkim z przygodnymi kontaktami seksualnymi. Co więcej, kluczową rolę w jej rozpowszechnieniu miała rewolucja seksualna (lata 70. i 80. XX wieku), a także promocja liberalizmu, równych praw dla obu płci i wolności seksualnej przez ruch feministyczny. Pierwsze doniesienia na temat Friends with benefits w Polsce pojawiły się w 2009 r. w prasie popularnej, wykazując znikomość tego zjawiska w naszym kraju.

Czym zatem charakteryzuje się ta relacja? Otóż dwoje przyjaciół dopasowanych do siebie, nie będących w stałym związku, spotka się od czasu do czasu, mają podobne pasje i świetnie się dogadują. Wszystko wygląda jakby byli normalnymi znajomymi, jednakże cały myk polega na tym, że są oni także swoistymi partnerami seksualnymi, czyli „chodzą” ze sobą do łóżka. Reguły rządzące taką relacją są dość sztywne, a zarazem proste i ciężko je nagiąć w jakikolwiek sposób. Do takich należą: regularny seks, ale bez żadnych zobowiązań i bez zaangażowania emocjonalnego. W przypadku „zakochania się” którejś ze stron układu, jest to jej problem, gdyż w relacji nie ma miejsca na szeroko rozumiane sentymenty i uczuciowość.

15033707_1514987081849736_345854374_n

Zapewne istnieją zwolennicy, jak i przeciwnicy tego rodzaju układów, a co za tym idzie znajdują się plusy i minusy relacji Friends with benefits. Zaletami w tym przypadku są: jasno ustalone zasady, brak uczuć, spełnianie fantazji seksualnych nie sprawiając przy tym przykrości, brak zobowiązań, konieczności deklaracji czy także obietnic. Dodatkowo nie ma tu miejsca na fanaberie, rozżalenia i tęsknoty. Zalety friends with benefits można wymienić jako następujące :brak zaangażowania, doznania seksualne, więź seksualna zamiast emocjonalnej, brak typowych problemów związanych ze związkami (brak zazdrości, czułości, pretensji), brak wyłączności, zaufanie do drugiej osoby, brak wstydu (przyjaciel nie ocenia, nie odrzuca, nie wyśmiewa).

Niewątpliwie minusy tego układu także występują, a co więcej naruszają pewną sferę relacji międzyludzkich. Kontakty intymne są zarezerwowane osobom, które są dla siebie ważne. Jest to relacja, która nie jest dostępna dla każdego człowieka, bo przecież koniec końców, do głosu dojdą emocje i któraś ze stron zostanie bez wsparcia. Wadami  Friends with benefits są trudności w stworzeniu nowego stałego związku, możliwość zaangażowania jednej ze stron seks relacji, zazdrość o seks-przyjaciela, potrzeba poczucia bliskości, nie tylko fizycznej, chęć stworzenia związku z seks-przyjacielem,  trudności (w przyszłości) w budowaniu zaufania, wspólnej płaszczyzny i bliskości innej niż seksualna, negatywne konsekwencje seksu (niechciana ciąża, choroby płciowe),

Po zapoznaniu się z zaletami i wadami, można dojść do wniosku, iż kwestia Friends with benefits zależna jest od podejścia do warunków życia i czynników wpływających na konkretnego człowieka. Można też zadać pytanie jak ta relacja może się zakończyć. Teoretycznie możliwe są cztery sytuacje:

1) Kontynuacja znajomości na zasadzie Friends with benefits.

2) Powrót do przyjaźni (zaprzestanie kontaktów seksualnych).

3) Zakończenie znajomości.

4) Stworzenie stałego (romantycznego) związku.

Jednakże do każdego z zakończeń może rodzić się masa różnych pytań, np. Czy kontynuacja znajomości na zasadzie „friends with benefits” ma sens? Jak długo można to ciągnąć? Czy powrót do przyjaźni jest dobrą decyzją? Czy ktoś będąc wcześniej w takiej relacji może o wszystkim zapomnieć i żyć po staremu? Czy nie będzie to wpływało na dalszą przyjaźń? Czy nie szkoda zerwania przyjaźni? Czy ten „bonus” był tego wart? Czy można zaprzestać spotykać się z najlepszym przyjacielem od tak, po prostu? Ktoś kto kiedykolwiek był w zbliżonej sytuacji, powinien postawić sobie szereg pytań i zastanowić się nad odpowiedzią. Jednakże każdy jest kowalem własnego losu i to od niego zależy, czy będzie chciał angażować się w taką relację.

Autor: Patryk Tacik

Korekta: Zuzanna Smulska

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s