Tryb standby


Mój codzienny rytuał po przebudzeniu? Sprawdzenie Facebooka, Instagrama i Snapchata. Każdy, kto posiada konto na choćby jednej z tych aplikacji na pewno robi to samo. W ciągu dnia powtarzamy tę czynność wielokrotnie, a gdy kładziemy się spać często zasypiamy ze smartfonem w ręce. ­

Dlaczego to robimy? Ze strachu. Boimy się, że przeoczymy coś ważnego. To zjawisko zyskało swoją nazwę – FOMO (od ang. fear of missing out). Lęk przed tym, że coś nas omija. W dzisiejszych czasach trzeba wiedzieć wszystko o wszystkim i wszystkich. Śledzić najnowsze trendy oraz być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami na świecie. Jeśli tak nie jest, zostajemy uznani za outsiderów, którzy mają tak zwany „swój świat”.

ludzie-z-laptopami

Wszystkie nowoczesne technologie, które miały pomóc nam w uporządkowaniu swojego życia zrobiły z nas niewolników wpatrzonych w ekran telefonu czy tabletu. W nocy pozostawiamy włączone WiFi. Tak na wszelki wypadek, gdyby ktoś napisał. Jesteśmy jak telewizor w stanie czuwania. Gotowi do działania.

FOMO to współczesna choroba cywilizacyjna. Osoby, które cierpią na to zaburzenie często porównują się z innymi. Oglądanie zdjęć z wakacji sąsiadki lub zakup nowego domu wzbudzają w nas zazdrość i gniew. Chcemy być tacy sami. Dlatego fotografujemy wszystko: jedzenie, nasze dzieci, dzieci koleżanki, nasz nowy samochód, a nawet miejsce tragicznego wypadku. Umieszczamy zdjęcie na portalu społecznościowym i czekamy na polubienia i komentarze.

dziewczyna-z-laptopem

Andrew Przybylski, który jest specjalistą w zakresie badań nad FOMO, udowodnił, że zjawisko to dotyczy osób, które mają niezaspokojone potrzeby, szczególnie miłości i szacunku. Najbardziej narażeni są oczywiście ludzie młodzi, którzy nie pamiętają życia bez Internetu.

Bycie nieustannie online ma swoje skutki. Głównym jest uzależnienie od Internetu, ale są też inne, być może poważniejsze konsekwencje. Osoby uzależnione od informacji mogą często powodować wypadki samochodowe, ponieważ przymus ciągłego sprawdzania tego co dzieje się w sieci, odcina nas od świata. Jesteśmy wtedy zamknięci w wirtualnej przestrzeni i nie odbieramy bodźców z zewnątrz.

W Polsce postanowiono walczyć z FOMO. Powstała kampania „Odpuść FOMO”, której inicjatorem jest Wydawnictwo Albatros. Celem jest uświadomienie osobom w wieku 18-45 czym jest to zjawisko i jak sobie z nim radzić, aby nie popaść w skrajność.

Każda osoba, która codziennie kilkakrotnie sprawdza nowości na Facebooku lub co godzinę odświeża maila, powinna zastanowić się nad ograniczeniem tego. Czy naprawdę jest to tak ważne? Może warto wylogować się na godzinę lub dwie i zacząć robić coś w realu?

Autor: Agnieszka Pajurska

Korekta: Zuzanna Smulska

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s