Czwartki z humanistyką


Czy wyrażenie „spadaj debilu” jest niegrzeczne? Ile ważył sweter? Jak wydostać się z moskiewskiego metra? Czy logika ujarzmi kostkę Rubika? Te pytania ujęły niejednego uczestnika „Czwartków z humanistyką”.  Właśnie tak, za nami kolejne spotkanie.

17.11. na Wydziale Humanistycznym uczniowie szkół ponadgimnazjalnych mieli okazję wziąć udział w kolejnym spotkaniu „Czwartków z humanistyką”, akcji, której celem jest zapoznanie młodzieży z naukami humanistycznymi. Jak się okazuje, ta dziedzina wiedzy to nie tylko mozolne ślęczenie nad stosami ksiąg w bibliotece. Czytanie, czytanie, pisanie i czytanie – tak o tych dziedzinach myśli każdy licealista. Jednak nasz wydział postanowił temu stereotypowi wyjść naprzeciw. Czy się udało?

Ta odsłona „Czwartków” cieszyła się dużym zainteresowaniem. Wykłady trwały niespełna 25 minut, dzięki czemu nie dłużyły się gościom. Jednak jak się okazało, znalazło się paru uczestników, których zdaniem wykłady były za krótkie.

„Spadaj debilu!” – taki tytuł miał jeden z pierwszych wykładów. Prowadziło go dwóch wykładowców z kierunku filologia, spec. filologia angielska. Otwarcie rozmawiali z młodzieżą o znaczeniu wyzwisk, ubliżeń w różnych sytuacjach. Grzeczne to czy niegrzeczne? Debatowanie ukrócił kończący się czas wykładu, na co widownia zareagowała smutnymi minami i bólem, jako że panowie zachwycili i ujęli swoją otwartością oraz niebanalnym poczuciem humoru. Spotkanie zostało uwieńczone grupowym selfie.

Kolejnym wykładem, równie ciekawym, ale nie aż tak dynamicznym, był „Schodami w górę, schodami w dół”. Sam tytuł stanowi pewną zagadkę. Jakie schody? Gdzie i po co? Okazało się, że chodzi o metro. Ale nie o byle jakie. Moskiewskie metro, jedno z najpiękniejszych i największych. Skrywające tajemnicę i legendy. Paroma zostaliśmy poczęstowani. Uczestnicy zostali zapoznani również z aktualnym funkcjonowaniem metra – jak podróżować, gdzie kupić bilet i co można w metrze zobaczyć.

Okazało się też, że nauki humanistyczne mogą wiązać się z innymi dziedzinami – na przykład geografią. O połączeniu dziennikarstwa z pasją podróżnika opowiedział nam Szymon Żyliński, pierwszy polski autostopowicz w Bhutanie. Na swoim wykładzie pokazał z praktycznego punktu widzenia, jak może wyglądać praca dziennikarza. Ukazał nam zupełnie inny świat, Bhutan. Jest to najszczęśliwsze miejsce na ziemi. Dlaczego? Wydaje się, że powodem szczęścia mieszkańców jest w pewnym sensie izolacja od reszty świata. Media są tam od niedawna, a niewiedza jest fundamentem szczęścia.

Ostatnim, równie interesującym wykładem było „Myślenie racjonalne a kostka Rubika”. Mieliśmy okazję zobaczyć wiele odmian właśnie tych fikuśnych kostek. Niektórych nie nazwałabym kostkami, gdyż miały przeróżne kształty i gdyby nie kolorowe, ruchome części, w niczym by nie przypominały tradycyjnej kostki Rubika. Co było niesamowite? Wykładowca w trakcie swojego przemówienia, nie patrząc na kostkę, układał ją. Ukończenie kostki zaledwie kilka sekund. Było to dowodem jak można połączyć myślenie filozofa z zabawą. Wszystko da się zrozumieć i rozwiązać. Kwestia punktu widzenia, chęci i prób.

Czwartki z humanistyką to niezwykła przygoda. Ja, studentka nauk humanistycznych, nie wpadłabym na to, jak w niesamowity sposób można je rozwijać, łącząc z pasją. Ta odsłona jest bardziej dynamiczna od zeszłorocznej.  Na spotkaniu kontakt z młodzieżą był nieprzerwany, a tematy świetnie dopasowane. Bawiłam się świetnie, a co najważniejsze poszerzyłam swoją wiedzę. Kolejne spotkanie już 15 grudnia. Czekajmy na nie, na kolejną dawkę emocji.

Autor: Julia Kun

Korekta: Barbara Pietrewicz

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s