Nowy Harry


harry-potterOgromnym rozgłosem cieszy się ostatnio „Harry Potter i Przeklęte Dziecko”, ósma część cyklu czarodziejskich przygód autorstwa J. K. Rowling. Książka różni się znacznie od poprzednich części tym, że nie jest powieścią, jak jej poprzedniczki. „Przeklęte Dziecko” jest sztuką teatralną napisaną przez Jacka Thorne’a na podstawie historii autorstwa J. K. Rowling, a wyreżyserował ją John Tiffany. Sztukę można było obejrzeć w Palace Theatre, więc ekranizacji nie mamy się co spodziewać. Sama książka jest scenariuszem i innego wydania autorzy nie przewidują, co wywołało ogromną falę krytyki. Pomimo formy, której nieprzyzwyczajeni jesteśmy czytać, fabuła jest bardzo ciekawa.

Kolejnym elementem odróżniającym ostatnią część jest zmiana głównego bohatera. Teraz nie śledzimy już losów Harry’ego, a jego młodszego syna Albusa. Poznajemy zupełnie coś innego, należącego jednak do magicznego świata Hogwartu. Sztuka zaczyna się od powtórzenia sceny z „Insygniów Śmierci”, książki poprzedzającej „Przeklęte Dziecko”, dzięki czemu możemy płynnie kontynuować to na czym skończyliśmy. To, co w poprzednich częściach było niedopowiedziane, teraz jest tłem przygód Albusa.

harry-potter-na-deskach-teatru_56322cc8

Podczas toczącej się akcji mamy możliwość porównania dzieciństwa Harry’ego z dzieciństwem jego syna. Wyegzekwowane są również przeciwstawne cechy obu bohaterów oraz nieliczne podobieństwa. Oprócz wydarzeń książkowej teraźniejszości, cofamy się w czasie do dnia narodzin Harry’ego, Turnieju Trójmagicznego oraz mamy możliwość poznania alternatywnego świata, gdyby kiedyś bohaterowie postąpili inaczej.

Uzupełniające fabułę tło pozwala powspominać stare dzieje, jednak jesteśmy w zupełnie innym świecie, świecie Albusa Severusa Pottera, równie niezwykłym, ciekawym i pełnym magicznych przygód. Widzimy jak bohater dorasta i jakie życie prowadzi jego już dorosły ojciec, oraz jak trudne są relacje między nimi. Poznajemy również rodzinę Rona i Hermiony oraz córkę samego Voldemorta, którego również nie zabrakło. Nie można też przegapić niezwykle pięknej i szczerej przyjaźni Albusa ze Scorpiusem.

Ukazanie się ósmej części po tak długiej przerwie i tak ogromne zainteresowanie nią pokazuje, jak wielu zwolenników ma Harry Potter. Tak zmieniona forma książki i kreowanie nieco odmiennej fabuły, wcale aż tak czytelnika nie dziwi. Scenariusz jest na równym poziomie z powieścią, a zmiana bohatera jest bardzo korzystna, zwłaszcza, że Harry dalej tam jest. Ciekawym urozmaiceniem jest również zastąpienie kina teatrem. Wszystko potrzebuje czasem odrobiny zmian, a Rowling świetnie się w tym obroniła. Kto wie, może teraz będziemy mieli do czynienia z cyklem książek o Albusie Severusie Potterze.

Autor: Klaudia Gajk

Korekta: Zuzanna Smulska

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s