Pukając do drzwi domu morderstw


Niemal każdy człowiek zastanawia się, co stanie się z nim po śmierci. Propozycję odpowiedzi na to pytanie wysunęli w 2011 roku Ryan Murphy i Brad Falchuk w serialowym cyklu ,,American Horror Story”. Pierwszy sezon tej nosił podtytuł ,,Murder house”.

Zdrada i poronienie doprowadzają do kryzysu rodziny Harmonów. Ben, psychiatra z Bostonu (Deylan McDermott) wraz z żoną Vivien (Connie Britten) i nastoletnią córką Violet (Taissa Farmiga) przeprowadzają się do Los Angeles, by zacząć życie na nowo. Kupują stary odrestaurowany dom i dopiero z czasem poznają jego historię. A dokładniej, poznają historię morderstw, samobójstw i innych tragicznych wydarzeń, które miały w nim miejsce. Początkowo nie zdają sobie sprawy z tego, że duchy ludzi, którzy w nim umarli nie zamierzają wcale odejść, ale z czasem ich obecność zaczyna coraz bardziej komplikować ich życie. Od momentu wprowadzenia się do domu odwiedza ich jeszcze więcej nieproszonych i niepokojących gości: sąsiadka wraz z upośledzoną córką, powtarzającą że wszyscy tu umrą, gosposia, widziana przez kobiety jako starsza pani a przez mężczyzn jako młoda dziewczyna, mężczyzna z poparzoną połową ciała. Szczególnie zwraca na siebie uwagę jeden z pacjentów Bena, Tate (Evan Peters), który zaczyna przyjaźnić się z Violet.

zdjecie-domu

Tytuł serii brzmi ,,American Horror Story” i nie jest to przypadkowy zabieg. Akcja serialu, w bardzo dosadny sposób, nawiązuje do spraw, które rzeczywiście miały miejsce w USA w XX wieku. Odnosi się, między innymi, do takich wydarzeń jak morderstwo Elizabeth Short, znane jako sprawa ,,Czarnej Dalii”, zaginięcie dziecka Lindberghów, czy masakra w Columbine High School. Jest to interesujący zabieg, nadaje serialowi realizmu i tworzy wizję tego, jak zdaniem twórców przebiegały owe zbrodnie oraz kim były ofiary i zabójcy.

Serialowe postacie są wyjątkowo ciekawe, gdyż są to duchy. Poznajemy więc historię ich śmierci oraz ich odczucia pod jej względem. Bohaterowie opowiadają jak żałują tego co zrobili lub czego w życiu nie zrobili, tęsknią za swoimi bliskimi i nawet po śmierci nie zaznają spokoju. Mają świadomość tego, że zostali uwięzieni na zawsze i nigdy nie spełnią swoich życiowych marzeń, a ich plany na przyszłość zostały przekreślone z chwilą śmierci. Skazani zostali na puste, niekończące się życie w ścianach domu, w którym zginęli. Próbują więc mścić się na żywych mieszkańcach.

zdjecie-mieszkancow

,,Murder house” w bardzo interesujący sposób ukazuje ludzkie emocje, zarówno osób żyjących jak i duchów. Pokazuje na jak wiele różnych sposobów ludzie reagują na własną śmierć, której nie zawsze są świadomi. Serial skłania także do refleksji na temat życia po śmierci i przemijalności ludzkiego istnienia.  Nie wiemy jak i kiedy zginiemy, ani czy nasza śmierć zapisze się w jakiś sposób na kartach historii.

Autor: Katarzyna Toczko

Korekta: Zuzanna Smulska

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s