Każdy fotografem?


Fotografia pojawiła się w XIX wieku, zatrzymywanie chwil stało się swego rodzaju magią. Wywoływanie zdjęć w ciemni było pięknym rytuałem. Kiedyś fotografem nie mógł być każdy. Liczył się nie tylko sprzęt, ale i pomysł. Nie było programów do obróbki i każdy kadr był na wagę złota.

W aparatach na klisze ograniczenie wynosiło 24 lub 36 zdjęć. Co oznaczało, że trzeba było uważać na to, co fotografujemy i czy na pewno jest to warte naszej uwagi. Najlepszym momentem była wizyta u fotografa i odebranie zrobionych wcześniej zdjęć. Oglądanie i trzymanie ich w ręce zawsze wzbudzało radość.

aparat

Od kiedy pojawiły się aparaty cyfrowe można robić nieograniczoną ilość zdjęć. Wystarczy je zgrać na komputer i można pstrykać dalej.

Dzięki nowych technologiom, fotografem może być każdy. Wszyscy robią zdjęcia. Często nie zastanawiając się nad tym, po co i dlaczego. „Kupię super smartfona który ma 20 megapikseli. Będę robić super zdjęcia!” Będziesz. Owszem. Jednak większość zdjęć, które zrobisz nie będą przedstawiać nic specjalnego.

ludzie

Prawda jest taka, że nie liczy się sprzęt, ale fotograf. Można mieć najlepszy aparat na świecie, ale jeśli nie będziemy mieć pomysłu, to nic z tego nie wyjdzie. Każda fotografia powinna przekazywać jakąś historię, oddawać emocje, wzbudzać zainteresowanie. Fotografując trzeba myśleć nad tym, co chcemy pokazać.

Internet zaśmiecają byle jakie zdjęcia. Co sprawia, że na prawdę dobre fotografie zostają niezauważalne, a co za tym idzie wiele osób, którzy odkryli w sobie talent do fotografowania zamykają się w sobie i nie pokazują światu swoich dzieł.

Jak mówi jeden z najlepszych polskich fotografów, Tomasz Tomaszewski w wywiadzie dla Gazeta.pl: – Odebrano mi zawód. Robię coś mało oryginalnego, coś czym zajmują się miliony ludzi. Kiedyś trzeba było się wysilić, odkryć jakiś sekret. Dziś wystarczy włożyć baterię do aparatu, pierwsze lepsze zdjęcie jest nienaganne technicznie.

Musimy znać swoje możliwości oraz pamiętać, że fotografia to przede wszystkim sztuka. Naciskając spust migawki, owszem będziesz fotografem, ale czy dzięki temu staniesz się artystą?

Autor: Agnieszka Pajurska

Korekta: Zuzanna Smulska

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s