Nigdy więcej nie tańcz ze mną


Na polskiej scenie muzycznej jest już ponad dziesięć lat. Mimo przerw w wydawaniu płyt, jej popularność nie słabnie. Ania Dąbrowska trafia do setek fanów dzięki piosenkom o tematyce miłosnej.

Początek

Ania Dąbrowska swoją przygodę z muzyką zaczęła juz w liceum, ponieważ uczęszczała wtedy równocześnie do szkoły muzycznej. Jako wokalistka zespołu 4 Pory Roku brała udział w konkursach muzycznych, między innymi na Festiwalu Poezji Śpiewanej i Festiwalu Piosenki Francuskiej. Jednak przełomowym momentem w jej karierze był udział w programie „Idol” w 2002 roku, w którym zajęła ósme miejsce. Dwa lata później na rynku wydawniczym ukazała się jej pierwsza płyta zatytułowana „Samotność po zmierzchu”. Zapowiedzią tego albumu była piosenka Tego chciałam. Inne charakterystyczne przeboje płyty to: Charlie Charlie oraz Inna. Płyta, za nakład czterdziestu tysięcy egzemplarzy, uzyskała status złotej.

Kolejne płyty i charakterystyczny styl

Charakterystyczny dla piosenkarki styl retro zaczął się, gdy wydała drugi album. „Kilka historii na ten sam temat” w dużym stopniu nawiązywało do polskiej muzyki popularnej przełomu lat 60. i 70. XX wieku. Album bardzo szybko dostał miano platynowego, a promującym go singlem była piosenka Trudno mi się przyznać. Po dwóch latach ukazała się trzecia płyta („W spodniach czy w sukience?”)  nad którą Ania Dąbrowska pracowała między innymi z kompozytorem Leszkiem Możdżerem. Ta płyta również była utrzymana w stylu lat 60., co można zobaczyć w teledysku do singla promującego krążek Nigdy więcej nie tańcz ze mną.

dabrowskaania

W 2010 roku odbyła się premiera czwartego albumu („Ania Movie”), na którym znalazły się covery piosenek z klasycznych filmów i seriali. Warto też dodać, że jednoczenie Ania nagrała piosenkę do filmu „Nigdy nie mów nigdy”, o takim samy tytule. Po dwóch latach ukazała się jej następna płyta, zatytułowania „Bawię się świetnie”. W niecałe dwa miesiące od premiery została płytą platynową. 

Docenienie artystki

Rok po premierze pierwszego krążka piosenkarka otrzymała nagrodę w konkursie księgarni „As Empiku”, zdobyła również trzy statuetki w „Nagrodzie Muzycznej Fryderyk” . W 2007 roku przyznano jej nagrodę w kategorii Album Roku podczas gali „Eska Music Awards” oraz została nominowana do nagrody „MTV Europe Music Award” jako najlepszy polski wykonawca. Dwa lata później ponownie została nominowana do „Narody Muzycznej Fryderyk”, jednak ostatecznie nie zdobyła statuetki. W tym samym roku (2009) otrzymała też nominację do nagrody MTV w kategorii Najlepszy Polski Wykonawca, co powtórzyło się również w tym roku.

Powrót

Po czterech latach nieobecności na scenie, Ania w marcu bieżącego roku wróciła z nową płytą „Dla naiwnych marzycieli”. Znajdziemy na niej dziesięć piosenek bardzo związanych z życiem piosenkarki. Sama Dąbrowska otwarcie przyznaje w wywiadach, że jeden z singli promujący płytę (W Głowie) nawiązywał do rozwodu z jej mężem.

Autor: Alicja Kowalczyk

Korekta: Barbara Pietrewicz

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s