ŻYWE PREZENTY


Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, czas radości, spotkań rodzinnych i dzielenia się prezentami. Jednymi udanymi, innymi mniej. Te droższe i tańsze, robione własnoręcznie. Jednak każdy jest wręczany „od serca”. Podarunki, które nie przypadną nam do gustu możemy sprzedać, oddać koleżance lub po prostu wyrzucić. Ale! Czy na pewno każdy prezent możemy tak po prostu odłożyć i o nim zapomnieć?

Każdego roku mnóstwo zwierząt trafia do schroniska, na ulice lub, co najgorsze, zostaje odnalezionych w lesie przywiązane do drzewa. Są nieudanym prezentem lub „zabawką”, która się znudziła. A miało być tak pięknie.

Dzieci proszą rodziców o zwierzątko. Psa, kota, chomika czy papugę. Zarzekają się, że będą o nie dbać, karmić i wyprowadzać na spacery. Gdy pod choinką pojawia się prezent, radość nie zna końca. „O jaki słodki!”, „Jakie ładne oczka!”. A po tygodniu czy miesiącu? Gdy szczeniak rośnie i potrzebuje więcej jedzenia, gdy nie umie wysikać się na dworze i zostawia niespodzianki na fotelu, co wtedy? Mija fascynacja zwierzakiem. Obowiązki przytłaczają właścicieli. Dziecko już nie jest tak zachwycone, a rodzice nie mają czasu na opiekę nad nowym członkiem rodziny. Dokładnie. Kupując zwierzę, które będzie mieszkać z nami w domu, musimy zdać sobie sprawę z tego, że od teraz będzie częścią naszej rodziny. Nieważne, czy jest to mały chomik, krzycząca papuga czy włochaty kotek. Każde z nich czuje i tak jak człowiek potrzebuje zainteresowania i miłości.

piesichoinka

Jeśli chcemy kupić zwierzę, niekoniecznie jako prezent, zastanówmy się, czy będziemy mieli dla niego czas. Dobrą alternatywą jest kupienie akwarium i kilku złotych rybek. Co prawda nie są tak uroczę jak mały szczeniak i nie można się do nich przytulić, ale pozwolą nauczyć się odpowiedzialności. Akwarium nie wymaga wyprowadzania na spacery, a rybki nie pogryzą mebli i nie będą zostawiać sierści na naszych ubraniach.

Jest wiele innych możliwości. Gdy dziecko nie przestaje prosić, można udać się do sklepu z zabawkami. Znajdziemy tam idealną alternatywę. Zabawki – roboty, które bardzo przypominają prawdziwe zwierzaki, głównie ze względu na to, iż reagują na wydawane im polecenia. Potrafią podać łapę, warować, prosić o smakołyk, a nawet tańczyć.

Pamiętajmy, że prezenty powinny być przemyślane, szczególnie te żywe. Nie każdy musi mieć swoje domowe zwierzątko, najważniejsze jest czyste sumienie. Jeżeli bardzo chcemy w święta zrobić coś dobrego, to kupmy karmę lub koc i zanieśmy do schroniska. Tam na pewno te rzeczy przydadzą się i będziemy pewni, że zrobiliśmy coś dobrego dla psiaków, które czekają na dom.

Autor: Agnieszka Pajurska

Korekta: Zuzanna Smulska

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s