„W życiu trzeba mądrze marzyć” – 10. gala MediaTorów


Już po raz dziesiąty studenci dziennikarstwa z całej polski docenili ulubionych dziennikarzy. W sobotę (03.12) w Audytorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego ogłoszono nazwiska laureatów w plebiscycie. W trakcie gali studenci mogli usłyszeć, co o pracy dziennikarza sądzą ich dziennikarskie autorytety. My też tam byliśmy! 

Dzięki wyświetlanym na telebimach filmom zebrani na sali mieli okazję zobaczyć, jak wiele pracy oraz wysiłku wymaga organizacja każdej gali plebiscytu. Pierwszy z nich był wspomnieniem organizatorów poprzednich edycji. Drugi natomiast stylizowany był na film dokumentalny, w którym Krystyna Czubówna opowiadała widzowi o gatunku Mediatorus.

AkumulaTOR, ObserwaTOR, TORpeda, ReformaTOR

Pierwsza nagroda trafiła w ręce Mateusza Borka. Komentator sportowy opowiedział o początkach swojej kariery i młodzieńczych pasjach. Przyszłych dziennikarzy zachęcał, aby również podążali za swoimi pragnieniami oraz… mądrze marzyli. Statuetka w kategorii ObserwaTOR trafiła w ręce Cezarego Łazarewicza za książkę „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka”. Trzecia statuetka powędrowała do Romana Osicy za wzorcowe dziennikarstwo radiowe. Dziennikarz nie omieszkał przekazać studentom, czego nauczył się dzięki swojej pracy. Według niego bardzo ważnym elementem w fachu jest budowanie sieci kontaktów i stałe jej pielęgnowanie. Zwyciężczynią w kategorii ReformaTOR została Justyna Kopińska. Studenci dziennikarstwa wybrali ją za poruszenie problemu przemocy seksualnej w polskiej armii. Nagrodę Kopińska zadedykowała bohaterkom swojego reportażu.

ProwokaTOR, DetonaTOR, InicjaTOR, NawigaTOR

W kategorii ProwokaTOR laureatem został Paweł Reszka. W swojej książce „Chciwość. Jak nas oszukują wielkie firmy” reporter pokazuje, że pazerność jest cechą nie tylko zorganizowanych korporacji, ale również… klientów. Nagroda w kategorii DetonaTOR trafiła do Bożeny Aksamit oraz Piotra Głuchowskiego za reportaż „Zatoka Świn”. W kategorii InicjaTOR wyróżniono Anitę Werner – autorkę materiału „Miss więzienia”, który został wyemitowany na TVN Style. Dziennikarka wyznała, że praca nad tym programem była dla niej powrotem do początków kariery. Tytuł NawigaTORa w tym roku uzyskał Wacław  Radziwinowicz, autor zbioru korespondencji: „Crème de la Kreml. 172 opowieści o Rosji”.

 Wzór dla przyszłych dziennikarzy

Zwycięzca kategorii AuTORytet znany był już dwa tygodnie wcześniej. Mariusz Szczygieł podczas tegorocznej rozmowy ze studentami na słynnej już czerwonej kanapie przyznał, że dana nominacja rozzłościła go, ponieważ jest osobą dość spontaniczną, nie zawsze zważającą na to, co mówi.

– To jest bardzo doniosła inicjatywa, dla mnie ważna, dlatego, że jest spontaniczna – mówił w 2013 roku Tomasz Skory. – Studenci, którzy spontanicznie wskazują kogoś, kto się ich zdaniem wyróżnia są daleko ważniejsi niż profesjonaliści, którzy wyróżniają siebie nawzajem.

– Zawsze mam poczucie, że nagrody środowiskowe są gdzieś z boku, bo tam rządzą sympatie i antypatie – powiedział organizatorom plebiscytu Krzysztof Skórzyński, wyróżniony podczas 5. gali MediaTorów. – Tutaj nie ma sympatii i antypatii. Jest ocena twojej pracy.

Sam Mariusz Szczygieł w poprzednich latach również podkreślał wagę wyróżnienia:

– Jeżeli studenci sami wychodzą z inicjatywą, żeby szukać standardów, żeby szukać ludzi, którzy im imponują, którzy mogą być dla nich wzorcami to jest coś szalenie, szalenie cennego. Cieszę się z nagrody, bo obserwuję MediaTory już od kilku lat i to jest taka nagroda, która nie wynika z żadnych środowiskowych układów, z żadnych przyjaźni, z żadnych znajomości. To jest nagroda, co do której mam poczucie, że ona jest bardzo szczera (…) i z tego jestem dumny.

Autor: Alicja Kowalczyk

Zdjęcia: Hanna Łozowska

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s