Plany planów


Co roku w ostatnie dni grudnia układamy postanowienia, które chcemy zrealizować w nowym roku. Wszyscy chcemy się zmienić i zrobić coś, aby kolejny rok był lepszy od tego ostatniego. Tylko jak znaleźć czas na to wszystko?

  1. Planowanie

Aby postanowienia noworoczne mogły zostać zrealizowane, trzeba je odpowiednio zaplanować. Co wieczór zapisuj w notatniku rzeczy, które chcesz zrobić następnego dnia. Dzięki temu dowiesz się, ile możesz zrobić w ciągu tych krótkich 24 godzin. Kolejna odznaczona rzecz to więcej powodów do zadowolenia. Jeśli ten dzień był za krótki, aby wykonać jakąś czynność, przełóż ją na kolejny, tylko o niej nie zapomnij.

  1. Nie odwlekaj

Odkładanie planów na jutro jest jedną z najgorszych rzeczy. Dlaczego? Każdy z nas wie, że jutro, w którym zrobimy coś – nie nadejdzie. Jeśli chcesz coś zrobić, zrób to dzisiaj. Dzięki temu twoje plany dojdą do skutku, a ty zyskasz motywację do dalszego działania. Najgorszy jest pierwszy krok, a później idzie z górki.

  1. NIE

To jedno z tych słów, które chce popsuć wszystko i często mu się udaje. Jego negatywny charakter spotykamy za każdym razem, gdy mówimy: „nie teraz”, „nie mogę”, „nie uda mi się”, „nie chcę mi się”, „nie warto”. Może trzeba wymazać te słowa z życia i zacząć realizować swoje plany. W nowym roku, aby udało się zrobić wszystko, co się postanowiło trzeba wyrzucić ze słownika słowo „nie”. Od teraz wszystko jest pozytywne i na „tak”.

zdj%c2%a6ocie-2

  1. Mniej znaczy więcej

Jeśli masz w planach dużo do zrobienia, rób to małymi kroczkami. Jednego dnia może nie udać ci się zrealizować wszystkiego od razu. To może spowodować, że się zdemotywujesz. Jeśli za dużo na nas spoczywa, odechciewa nam się działać. Doba ma 24 godziny i trzeba w niej zmieścić wszystko, ale z umiarem.

  1. Motywacja

Tego często brakuje nam w postanowieniach. Gdzieś sobie zapiszemy, że coś zrobimy i na tym się kończy. Aby zacząć działać trzeba się zmotywować. Postawić sobie cel do jakiego dążymy. Najlepiej przykleić plakat z motywującą nas rzeczą lub zrobić sobie tablicę działań, na której napiszemy nasz cel oraz to w jaki sposób go osiągniemy. Robiąc codziennie postępy przybliżamy się do zrealizowania planu, a kiedy to zrobimy pozostaje się cieszyć i być dumnym z tego, co udało się zyskać.

  1. Nagroda

Nie można siebie karać za coś, co się nie powiodło. Kara jest jedną z najbardziej demotywujących rzeczy. Jeśli tego dnia się nie udało, uda się jutro. Codziennie patrząc na to jak wiele się osiągnęło, warto dać sobie nagrodę. Przebrnęło się przez tydzień i żadna godzina nie została zmarnowana czy udało się zrobić wszystko lub połowę zaplanowanych rzeczy… Warto sobie za to pogratulować Każda mała rzecz składa się na tą dużą, do której dążymy i opłaca się nagrodzić za kolejny krok do celu.

Takie małe rzeczy potrafią pomóc nam znaleźć czas i sposób na realizację postanowień. Przed nami kolejny rok, który przyniesie wiele nowych doświadczeń, jakie powinniśmy zauważyć. Każdą godzinę wykorzystajmy więc w stu procentach i nie zapomnijmy, aby doceniać wszystko, co udało nam się osiągnąć.

Autor: Karolina Polińska

Korekta: Zuzanna Smulska

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s