W poszukiwaniu raju na ziemi


Włochy. Molina i Parco delle Cascate. Molina to wieś usytuowana niespełna 30 km od Werony, w rejonie administracyjnym Wenecja Euganejska. Jest to obszar winnic zwanych Valpolicella, który znany jest z produkcji czerwonych win. Obok wioski znajduje się Parco delle Cascatte – Park Wodospadów. Swoją nazwę zawdzięcza podobno wykonywanym tutaj w dawnej przeszłości rzemiosł związanych z siłami naturalnymi wody, którym przypisywano różne właściwości lecznicze. Wieś posiada zabudowę w stylu średniowiecznym. Charakterystyczne dla osady posiadającej charakter tej epoki, są bardzo wąskie uliczki, przy których wybudowane są stare, kamienne domy. W centrum znajduje się zabytkowy malutki kościółek, który jest świadectwem zakorzenionej tu, od dawien dawna, chrześcijańskiej tradycji. Uroku dodają położone nad strumieniami zabytkowe młyny wodne Mulin di Lorenzo i Mulin dei Veraghi.

Italia

Parco della Cascate – Park z Wodospadami, leży poniżej wioski na obszarze trzech dolin: Molina, Val Cesara i Vaio Scalucce. Rozpoczynając szlak dojdziemy na pewno do rekonstrukcji prehistorycznej groty, gdzie zastaniemy wszystko urządzone tak, jakby przed chwilą jej mieszkańcy wyszli właśnie na polowanie. Palenisko jeszcze dymi, posłania ze skór zwierząt udomowionych rozłożone w jej zakamarkach. Na moment zapominając o czasie rzeczywistym, możemy przenieść się o kilka tysięcy lat wstecz. Teraz podróżnik musi podjąć decyzję, bo ma do wyboru trzy szlaki: zielony, czerwony i czarny. Wszystkie różnią się od siebie długością trasy i stopniem trudności (my wybraliśmy oczywiście ten trzeci, a dziewczęta drugi). Potem zakosami trzeba przejść do mostu, gdzie przed naszymi oczami okaże się nam w pełnej krasie pierwszy wodospad Cascata Dell’orso, czyli Wodospad Niedźwiedzi.

Italia

Potem idąc dnem doliny i przechodząc przez kładkę nad strumieniem, dojdziemy do wodospadu Dopio Covolo – Podwójna Chochla. Z tego miejsca nie ma przejścia, więc trzeba się cofnąć i iść stalowymi schodkami przymocowanymi do stromej skały nad przepaścią, którędy dojdziemy do mostku i wodospadu Cascata del Tombolino oraz tuż nad nim, do wodospadu Cascata del Marmittone. Tu czeka na odważnych szczególna atrakcja – zjazd po linie nad wodospadem. Wchodzimy na specjalne krzesełko, które zjeżdża niczym kolejka linowa. Po ochłonięciu z wrażenia i świetnej zabawie wspinamy się do wodospadu Cascata Spolverona. Ścieżka szlaku prowadzi dalej stromo w górę i po dość trudnej wspinaczce docieramy do punktu widokowego, skąd mamy możliwość ogarnięcia naszym wzrokiem cudów natury wszystkich trzech dolin. Kolejnym punktem jest następny Wodospad Molina, a tuż za nim jaskinia Grotta delle Tette More.

Italia

Stamtąd idziemy do wodospadu Cascata Nera – czarny wodospad. W tym miejscu znajduje się potężna huśtawka, na której bujając się można dotknąć nogami spadających wód wodospadu lub jego ściany. Po tej atrakcji wspinamy się jeszcze do ostatniego już wodospadu Cascata Verde – Zielony wodospad i idąc dalej dojdziemy do położonej za nim jaskini Grotta Della Saccetta, gdzie znajduje się także stanowisko archeologiczne. Stamtąd wracamy do wsi Moliny, gdzie na parkingu miejscowi ogrodnicy sprzedają swoje produkty, a wśród nich gąsiory z czerwonym winem. Okazuje się, że na świecie są nie tylko takie chwile, ale i miejsca za którymi będziemy zawsze tęsknić.

Autor: Dariusz Laskowski

Korekta: Zuzanna Smulska

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s