Oblicza serialowych morderców


fot. Alan Cleaver / flickr.org

Mordercy często pojawiają się w serialach telewizyjnych. Niektóre z nich przedstawiają tylko postać zabójcy, który jest głównym bohaterem, inne traktują go jako wątek poboczny. Jako przykład mogą posłużyć dwa seriale: ,,Dexter”, stworzony w 2006 roku przez Michaela Cuestę  oraz ,,American Horror Story – Murder House” wyreżyserowany przez Brada Falchuka i Ryana Murph’ego w 2011 roku.

,,Hello, Dexter Morgan”

Tytułowy Dexter Morgan pracuje w policji w Miami jako analityk śladów krwi. Poza pracą ma jednak inną misję: pragnie oczyścić świat ze zła. Pozbywa się więc morderców na wolności, którym udało się uniknąć odpowiedzialności za swoje zbrodnie. Jego działania nie są przypadkowe ani spontaniczne. Ma swój kodeks według którego postępuje i zabija tylko wtedy, kiedy jest całkowicie pewien winy swojej ofiary. Ma także obsesję na punkcie krwi. Nie jest to tylko jego praca, służy swoistemu rytuałowi towarzyszącego morderstwom. Od każdej z ofiar pobiera próbkę krwi i dołącza ją do swojej kolekcji. Zachowuje w ten sposób wspomnienie emocji odczuwanych podczas morderstwa. Nie zdaje sobie sprawy z tego, że jego obsesja na punkcie krwi sięga wczesnego dzieciństwa i jest ściśle związana z jego biologiczną matką oraz bratem. Wiąże się z tym także jego brak odczuwania jakichkolwiek emocji, który czyni go zabójcą niemal doskonałym.

15409898_1331275803590129_68939603_o.jpgfot. Dyl86 / flickr.com

„Hi, I’m Tate. I’m dead”

W „American Horror Story – Murder House” pojawia się postać Tate’a Langdona. Nastolatek, mimo że w przeciwieństwie do swojego rodzeństwa jest w pełni zdrowy fizycznie, urodził się ze skazą na psychice. Wpływ na jego życie miały także inne szkodliwe czynniki takie jak brak ojca, samotność, chore rodzeństwo, śmierć brata i niezrozumienie przez matkę. W końcu Tate się załamuje, pod wpływem narkotyków podpala swojego ojczyma i idzie do liceum, gdzie zabija piętnaście osób. Potem zostaje zastrzelony przez policję i tym samym, skazany na wieczne życie w domu jako duch. Morderstwa, których dokonał przerażają go na tyle, że wypiera je ze swojej pamięci. Egzystuje więc w przekonaniu, że nie zrobił nic złego, chociaż podświadomie czuje, że to nieprawda. Stara się pomagać ludziom, chcąc w ten sposób odkupić swoje winy, jednak przeszkadza mu w tym skrzywiona psychika.

15403221_1331275773590132_176211639_n.jpgfot. Bagogames / flickr.com

W przypadku Dextera to właśnie brak odczuwania emocji sprawia, że jego zbrodnie są niemal idealne. Wszystkie działania są zaplanowane i przemyślane, żadne morderstwo nie jest przypadkowe. Nasuwa się więc pytanie, czy rzeczywiście jest zły? Zabija tylko tych ludzi, którzy sami dopuścili się morderstwa i uniknęli kary. Czerpie z tego przyjemność, twierdzi, że tylko dzięki temu czuje się żywy. Jednak Dexter nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie konsekwencje dla najbliższych mu osób mogą mieć jego działania.

U Tate’a głównym problemem jest nadmiar emocji i brak umiejętności radzenia sobie z nimi. Zbrodnie popełnia w afekcie, nie zastanawiając się nad tym. Jednak w rozmowie z psychiatrą wyznaje, że zabijając nic nie czuje. Robi to, chcąc uwolnić swoje ofiary od bólu, którego przysparza im życie w tym świecie. Chce im pomóc, chociaż sam potrzebuje pomocy.

Mordercy w serialach, zwykle przedstawiani są jako bezwzględni, uciekający przed prawem, zabijają, ponieważ są źli z natury, a swoje ofiary wybierają przypadkowo. Warto jednak przyjrzeć się bliżej tym postaciom i zastanowić nad powodami, dla których zabijają. Może chcą pomóc swoim ofiarom, a może całemu społeczeństwu…

Autor: Katarzyna Toczko

Korekta: Barbara Pietrewicz

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s