Studia i praca – jak to pogodzić?


fot. foter.com

Życie studentów kręci się głównie wokół nauki i uczelni. Jednak każdy z nas, od czasu do czasu, wychodzi na imprezę do klubu, czy do kina. Skąd wziąć fundusze na te wszystkie przyjemności? Odpowiedz jest jedna, musimy iść do pracy.

Nie zawsze nasi rodzice są w stanie opłacić nasze zachcianki. Posiadanie własnych pieniędzy daje nam wiele satysfakcji, ale i możliwości. Stajemy się samodzielni i nie jesteśmy skazani na wolę rodzica. Praca daje nam szansę na dalszy rozwój, także zawodowy. Niekiedy udaje nam się znaleźć zatrudnienie właśnie w zawodzie powiązanym z naszymi studiami. Dzięki temu mamy podwójną korzyść, jakimi są dodatkowe fundusze i początek kariery zawodowej.

Przy szukaniu ofert pracy nadchodzi czas na decyzję w jakim wymiarze godzin możemy pracować. Analizujemy nasz plan zajęć, starając sobie zorganizować czas poza zajęciami. Kiedy już znajdziemy czas, w którym możemy podjąć pracę, zaczynamy jej szukać. Przeglądając oferty pracy, starajcie się szukać takich ofert, które skierowane są do studentów. Pracodawca jest nastawiony wtedy na ograniczone możliwości czasowe studenta i stara się dopasować do naszego planu zajęć. Studentki są mile widziane przede wszystkim jako korepetytorki, opiekunki do dzieci. Szeroką ofertę można znaleźć na stronach galerii handlowych, gdzie sklepy odzieżowe szukają młodych pracowników na ½ czy ¾ etatu. Łatwo też znaleźć pracę w usługach gastronomicznych. Restauracje są otwarte na młode, energiczne, inteligentne, uczące się osoby. Jako kelnerka lub barman możesz w dogodnym dla ciebie czasie zarobić parę groszy.

praca-3

fot. foter.com

Ważną sprawą przy rozmowie kwalifikacyjnej jest uświadomienie pracodawcy o twoich możliwościach. Już na samym początku ustal w jakim wymiarze godzin i w jakie dni tygodnia możesz pracować. Ochroni cię to przed późniejszym nieporozumieniem. Pamiętaj, że musisz dokładnie przemyśleć ofertę pracy. Czy nie jest za ciężka? Czy nie zaburzy twojego rytmu i nie będzie kolidować z planem zajęć? Wpadając w wir pracy nie zapomnij też o czasie wolnym. Każdy człowiek go potrzebuje. Ucząc się i pracując, twój organizm jest na podwójnych obrotach. Najlepiej ustal jeden dzień w tygodniu, kiedy pójdziesz do kosmetyczki, na mecz, czy do kina. Właśnie po to poszliśmy do pracy, aby mieć możliwość wydać zarobione pieniądze na te małe przyjemności. Pamiętaj też, że praca miała ci pomóc, a nie stać się utrudnieniem w życiu. Przemyśl dokładnie jakie masz możliwości.

praac1

fot. foter.com

Jak wiemy studiując i pracując musimy nastawić się na wiele wyrzeczeń. Przez pracę nie zawsze będziecie mogli się spotkać ze znajomymi, czy pojechać do domu. Musimy wytłumaczyć najbliższym, że nie będziemy dostępni 24 godziny na dobę. Nie zawsze będzie łatwo. Będziecie musieli dokonywać ciężkich wyborów, ale zapewniam, że są one tego warte. Bycie niezależną i spełnioną młodą osobą, jest warte pewnych niewielkich poświęceń. Patrząc na nową fryzurę, telefon, czy inne rzeczy o których marzyliście, będziecie pewniejsi siebie, dumni, a przede wszystkim szczęśliwsi.

Autor: Julia Kun

Korekta: Zuzanna Smulska

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s