Kadra wysokich lotów


Fot. Tadeusz Mieczyński / commons.wikimedia.org

Okres zimowy to czas pełen pozytywnych emocji. Boże Narodzenie, sylwester, nowy rok. Zapewne wszyscy Polacy z niecierpliwością czekają na te rodzinne i pełne miłości uroczystości. Ale zima to także okres pełen emocji sportowych, a to wszystko za sprawą rozpoczynających się co roku na przełomie listopada zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich.

Stoch, Kot, Żyła, Kubacki – to nazwiska, które w tym sezonie należy zapamiętać. Panowie należący do polskiej kadry narodowej już od pierwszego konkursu w Kuusamo są w znakomitej formie. Potwierdzeniem na to jest niedawno zdobyty złoty puchar w konkursie drużynowym, w którym nasza grupa zdeklasowała przeciwników ponad czterdziestopunktową przewagą. Konkurs ten przeszedł do historii, albowiem było to pierwsze zwycięstwo w konkurencji drużynowej naszych rodaków. Panowie wywalczyli pierwsze miejsce na podium w 39-te urodziny byłego polskiego multimedalisty olimpijskiego, a obecnie koordynatora kadry narodowej w skokach narciarskich – Adama Małysza. Jak sam solenizant skomentował, był to jeden z najlepszych prezentów tego dnia, jaki mógł sobie wymarzyć.

15577810_641379599384161_1791326193_n

fot. Tadeusz Mieczyński / commons.wikimedia.org

W konkurencjach indywidualnych polska kadra spisuje się równie znakomicie. Po czterech rozegranych już konkursach, dwóch naszych skoczków znajduje się w pierwszej dziesiątce w tabeli z najwyższą liczbą zdobytych punktów, a kolejnych dwóch w drugiej. Najlepszym naszym zawodnikiem w tym sezonie okazał się jak do tej pory Maciek Kot, który znajduje się na wysokim piątym miejscu w ogólnej klasyfikacji. Kota w zimowych rozgrywkach możemy obserwować już od kilku sezonów, jednak to letnie konkursy przyniosły mu najwięcej medali. Sezon 2015/2016 upłynął mu pod znakiem wahania formy, której nie mógł ustabilizować do końca Pucharu Świata i ostatecznie zakończył swoje występy na 31. miejscu. W pierwszej dziesiątce najlepszych skoczków tego sezonu znajduje się również Kamil Stoch. Jego najlepszy okres w skokach przypadł na lata 2013-2014, kiedy to Polak został dwukrotnym mistrzem olimpijskim oraz indywidualnym mistrzem świata. Swoją mistrzowską formą zachwycił wówczas całe narciarskie środowisko. Ostatni sezon okazał się dla Stocha pechowy. Sportowiec zmagał się bowiem z fatalną kontuzją kolana, która wyeliminowała go z większości konkursów. Po operacji, a następnie długiej rehabilitacji powrócił do dobrej formy i ostatecznie zajął 22 miejsce. W obecnym sezonie odznacza się świetną dyspozycją, co polskich kibiców napawa bardzo optymistyczne. W składzie polskiej kadry znajdują się także wspomniani już Dawid Kubacki oraz Piotr Żyła, którzy uplasowali się bezpośrednio na 16. i 17. miejscu w ogólnej kwalifikacji. W sportowych zmaganiach na stoku możemy zobaczyć również m.in. Klemensa Murańkę, Stefana Hulę czy Aleksandra Zniszczoła, którzy znajdują się na miejscach w kolejnych dziesiątkach.

Wspaniała dyspozycja polskich skoczków bardzo często jest wiązana z zmianą dotychczasowego trenera kadry Łukasza Kruczka. To między innymi za jego pomocą Kamil Stoch odniósł tak wielkie zwycięstwa w poprzednich sezonach. Jednak od jakiegoś czasu coraz częściej dało się słyszeć o zmęczeniu materiału, braku pomysłu na nadchodzący sezon czy wręcz wypaleniu zawodowym Kruczka. Ostatecznym powodem jego odejścia były bardzo dalekie lokaty naszych zawodników w ubiegłorocznym sezonie konkursowym. Nowym trenerem Polskiej kadry został Stefan Horngacher. Pomysłodawcą zatrudnienia Austriaka był sam Adam Małysz. Jak się okazuje była to bardzo dobra decyzja. Najlepszym dowodem na to są dotychczasowe występy naszych skoczków oraz historyczne złoto. A to przecież dopiero początek rywalizacji o Puchar Świata.

15555820_641363442719110_153588488_n

Fot. Tadeusz Mieczyński / commons.wikimedia.org

Aktualnym liderem zawodów w skokach narciarskich jest Słoweniec Domen Prevc, młodszy brat zeszłorocznego medalisty PŚ Petera, który w tym sezonie prezentuje stosunkowo słabą, jak na mistrza, formę. Na drugim miejscu podium znajduje się Norweg – Daniel Andre Tande, który wyróżniał się już pod koniec zeszłorocznego sezonu, stając kilka razy na zwycięskim podium. Z kolei na ostatnim medalowym miejscu uplasował się Niemiec – Severin Freund, mistrz w skokach narciarskich w sezonie 2014/2015. Poza wspomnianymi zawodnikami na ekranach telewizorów możemy zobaczyć także m.in. najstarszego skoczka na świecie 44-letniego Noriaki Kasaiego czy przesympatycznego Simmona Ammana, który odnosił liczne zwycięstwa jeszcze za czasów świetności Adama Małysza.

Skoki narciarskie to jedna z najbardziej sprawiedliwych dyscyplin sportowych. O zwycięstwie zawodnika decyduje jego przygotowanie do sezonu, forma, nastawienie psychiczne oraz atmosfera w relacjach z całym sztabem szkoleniowym. Jedynymi czynnikami nie zależnymi od zawodnika są tu warunki atmosferyczne, które i tak są rekompensowane przez organizatorów dodatkowymi punktami czy obniżeniem belki startowej. Poza tym wśród wszystkich zawodników wyczuwa się przyjazną atmosferę, a zawody zawsze przebiegają w myśl zdrowej rywalizacji.

Zmagania w skokach narciarskich możemy śledzić do końca marca, gdzie wówczas zostanie wyłoniony kolejny zwycięzca. Wśród indywidualnych konkursów czekają na nas także konkursy drużynowe oraz PŚ w lotach. Emocji zatem nie będzie końca.

Autor: Aleksandra Pawłowska

Korekta: Barbara Pietrewicz

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s