Narkotyki bez recepty


fot. pexels.com

Świat mocno przyśpieszył i niektórym trudniej się we wszystkim połapać – według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja jest już czwartym najpoważniejszym problemem zdrowotnym na świecie, a codziennie na ulicy mijamy chociaż jedną osobę borykającą się z tym problemem. Teoretycy, zwłaszcza literaci, wskazują, że wszystkiego na świecie zrobiło się więcej i mniej jednocześnie: więcej ludzi – mniej człowieka, więcej rozrywek – mniej przyjemności. I jeszcze mniej satysfakcji, bo wszystko jest w zasięgu ręki, łatwiej o informację, wszędzie można bez problemu dojechać i coś fajnego sobie kupić. Gdy jest mało przyjemnie i jakoś tak bez satysfakcji, bez radości – z pomocą przychodzą narkotyki.

Narkotyki, jak się okazuje, można dostać w aptece. Jedna tabletka leku przeciwkaszlowego ma tylko 15 mg fosforanu kodeiny, ale w opakowaniu tabletek jest dziesięć, a to już 150 mg opioidu. Niektórzy jedzą leki na przeziębienie całymi paczkami, mimo że w składzie, oprócz pożądanych substancji, są inne, niektóre demolujące żołądek. Człowiek napchany lekami słabiej odczuwa łaknienie i robi się chudy jak powietrze, bo właściwie żywić mógłby się jedynie kawą, czekoladą i narkotykami.

kolorowe-tabletki

fot. pexels.com

W zamian za zdewastowany układ pokarmowy dostaje się „atrakcyjne” zmiany w psychice, takie jak odprężenie, delikatna euforia, zadowolenie z siebie, z życia i z innych. I człowiek, uspokojony i z nową wiarą, nagle ze zwężonymi źrenicami ogląda poprawioną wersję rzeczywistości. Bo świat, żeby chciało się go w ogóle oglądać i o nim pisać – zdaniem niektórych – trzeba wzbogacać i upiększać. Jerzy Pilch w niedawno wydanym „Drugim dzienniku” pisze: „Świat jest praktycznie jednym wielkim kiczem i banałem, jest kreacją niechlujną, mulistą i obraźliwą. Chciałby być dobrze napisanym opowiadaniem, daremne nadzieje – jest bazgraniną i bełkotem (…) Koryguj, upiększaj, dramatyzuj, ile dasz rady”.

Korygowanie, upiększanie i dramatyzowanie może prowadzić do takich miejsc, jak Szpital Neuropsychiatryczny w Lublinie, Zakład Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej w Radomiu, Ośrodek Leczenia Uzależnień w Lublinie. W wymienionych placówkach Zakład Pielęgniarstwa Psychiatrycznego (Uniwersytet w Lublinie) przeprowadził badania wśród 60 osób uzależnionych od opiatów. Badania dały następujące wyniki: 45% uzależnionych to osoby w wieku 24-29 lat, 63,33% kontynuuje naukę. 55% pochodzi z pełnych rodzin, w których rodzice żyją. 58,33% respondentów wskazuje, że nikt z ich rodziny nigdy nie wszedł w konflikt z prawem, a 80% oceniło własne kontakty z rodziną, przyjaciółmi i znajomymi jako bardzo dobre lub dobre. Badani interesowali się głównie sportem (48,33%) i muzyką (43,33%).

Zgodnie z obowiązującymi od 1 lipca 2015 roku przepisami, w ramach jednorazowej sprzedaży aptekarz może wydać tylko jedno opakowanie leku zawierającego w składzie pseudoefedrynę, dekstrometorfan lub kodeinę. W tej sytuacji firmy farmaceutyczne wyszły naprzeciw potrzebom klientów i wprowadziły do sprzedaży powiększone opakowania, w dodatku bardziej opłacalne. Aptekarze twierdzą, że leki z pochodnymi morfiny są tak popularne, że czasami cały asortyment schodzi im w trakcie jednej zmiany. Ale pani w aptece na hasło „Thiocodin” nie ma powodu, by odmówić sprzedaży; patrzy spode łba na kupującego, który jest zdrowy i którego nic nie boli, i który za chwilę rozerwie opakowanie i wciśnie do ust dwadzieścia gorzkich tabletek.

Zasada, że w aptece wolno wydać nie więcej niż jedno opakowanie leku, średnio się sprawdziła. Dlatego po 1 stycznia 2017 r. wprowadzone zostanie nowe rozporządzenie, w którym określono maksymalne dawki niektórych składników w jednym opakowaniu. Omawiane regulacje podyktowane są pilną potrzebą ograniczenia dostępności produktów leczniczych wydawanych bez przepisu lekarza i zawierających w składzie substancje o działaniu psychoaktywnym: ludzi może i na świecie jest coraz więcej, pustych rozrywek również, ale narkotyków bez recepty jakoś tak mniej.

 

Autor: Kamil Kijek

Korekta: Barbara Pietrewicz

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s