Szaleństwo sobotniej nocy


fot. pixabay.com

Kolejny rok znów zleciał w mgnieniu oka. Koniec roku oznacza jedno – imprezę! Starsze pokolenie twierdzi, że imprezy w dzisiejszych czasach są bardziej szalone i nieprzyzwoite. Ale czy na pewno standardy imprezy się aż tak pozmieniały?

Aby przeanalizować ewolucję imprez można posłużyć się czymś, co zostało uwiecznione i widziały ten dowód miliony ludzi – filmami. Często to właśnie w nich pokazuje się standardy i wzorce zabawy. Jednym z nich, na którym balowanie przeplata się z dramatem jest „Titanic”. Po bankiecie u podróżujących pierwszą klasą, Jack zaprasza Rose na biesiadę u siebie. Pokazuje jej swój świat i jak można balować w nieco innych standardach. Tańce, alkohol, muzyka, ludzie, jednym słowem balanga na całego. Film przedstawia zabawę z początku XX wieku i może nie wygląda to dokładnie tak jak teraz, ale podstawowe priorytety imprezy zaliczone.

Podstawą do udanej zabawy jest taniec, a to jak on wyglądał kiedyś i ile ma wspólnego z tym dzisiejszym, przedstawia film Dirty Dancing. Jest to kultowa produkcja z końca lat 80., którą raczej widział każdy, bo w telewizji pojawia się przynajmniej raz w roku. Cała ekranizacja opiera się na tańcu, więc jest to idealny przykład. Impreza, która przypomina nieco te dzisiejsze, pojawia się w momencie, kiedy Baby pomaga jednemu z bohaterów wnieść arbuzy na zabawę. Taniec przypomina ten dzisiejszy – zmysłowy i blisko partnera. Może to ten film zainspirował nas, aby dzisiaj tańczyć podobnie, tylko do nieco innej muzyki.

Dobra zabawa i studniówka, kto pamięta? Bal maturalny to jedna z tych imprez, które albo zapamiętuje się na lata, albo za wszelką cenę chce się wymazać z pamięci. Jednak bohaterowie kolejnego filmu, mieli zadanie do wykonania, a dobra zabawa była w to wpisana. American Pie jest jednym z tych filmów, które pokazują nam jak wygląda studniówka zza oceanu. Sala gimnastyczna, jakiś zespół, który gra covery piosenek, oczywiście przemowy i wyznania. Mimo wielu nieprzyzwoitych momentów, film przedstawia obraz zabawy, jaka w tamtych czasach była uznawana za wymarzoną studniówkę.

Domówki są chyba najlepszymi imprezami. Można sobie odpocząć w pokoju, który jest nieużywany, darmowe jedzenie, muzykę dobiera każdy jaką chce, a najgorzej ma tylko gospodarz, który następnego dnia musi ogarnąć cały dom. Według amerykańskiego standardu domówka odbywa się u osoby, która ma akurat wolne mieszkanie. Niekoniecznie trzeba zapraszać ludzi, oni sami przyjdą, jeśli usłyszą o tym, że u ciebie w domu nie ma rodziców. Film Zakochana Złośnica, mimo że dotyczy nieco innej tematyki, pokazuje nam jak powinna wyglądać domówka w amerykańskim stylu. Dom jakiegoś kolegi ze szkoły, niekoniecznie lubianego czy znanego, alkohol, mnóstwo ludzi tańczących w salonie przy ulubionej muzyce i standardy spełnione.

Współczesna młodzież również potrafi się dobrze bawić. Jednym z przykładów może być film Sąsiedzi z 2014 roku, który przedstawia, jak amerykańscy studenci umieją zaszaleć. Dzisiaj domówki różnią się od tych z poprzednich lat tym, że są troszkę bardziej szalone i unowocześnione. Myślicie, że starsi tylko narzekają na młodzież? Warto obejrzeć film Last Vegas, który udowadnia, że dorośli też potrafią imprezować przy nowoczesnej muzyce i z młodszymi osobami. Zgodzić trzeba się z faktem, że dzisiejsza młodzież jest bardziej zwariowana oraz odważna. Każdy człowiek niezależnie od tego, w jakich latach żyje, ma w sobie szaleństwo, które potrzebuje iskry, aby zostało zapalone. Od zawsze imprezy opierały się na tańcach, muzyce i (ewentualnym) alkoholu. Ewolucja imprezy polega na muzyce, jakiej obecnie słuchamy, stylizacjach, jakie obowiązują w danej dekadzie oraz na tym, że teraz coraz młodsi ludzie organizują zabawy, na których kiedyś bawili się tylko dorośli.

Autor: Karolina Polińska

Korekta: Barbara Pietrewicz

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s