Rzymskie łaźnie w Bath


fot. Dariusz Laskowski

Miasto Bath położone jest w południowo-zachodniej Anglii i słynie na całym świecie, przede wszystkim, ze znajdujących się w nim łaźni z czasów rzymskich. Oddalone jest ono na zachód od Londynu. Co już na samym wstępie odwiedzającemu rzuca się w oczy, to architektura w stylu romańskim. Domy zbudowane są z wapienia i piaskowca. Poprzez dolinę Bath przepływa rzeka Avon ze swoimi kaskadami, podkreślając niesamowite piękno krajobrazu. O tym jak wyjątkowe jest to miejsce, może świadczyć choćby fakt, że w roku 1987 miasto zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Gdy przed naszą erą przybyli na te ziemie Rzymianie, to zaraz po tym, jak odkryli występujące gorące źródła, postanowili zbudować dla siebie łaźnie publiczne.

15608809_741762982673091_100437371_o

fot. Dariusz Laskowski

W centrum kompleksu łaziennego został zbudowany basen wraz z krużgankami i pięknymi tarasami, które ozdobili płaskorzeźbami i kolumnami podtrzymującymi drugą kondygnację. Na drugim piętrze wokół potężnego zbiornika z gorącymi źródłami, wznieśli rzeźbione z kamienia posągi postaci z mitologii rzymskiej. Łaźnie posiadały różne przybudówki i komnaty przeznaczone do celów relaksacyjnych oraz higienicznych. Potężne kamienne wanny służyły do kąpieli. Duże pomieszczenie, które było sauną, miało podgrzewaną kamienną podłogą, na którą wylewano wodę uzyskując w ten sposób potrzebną parę. Natomiast sale z kamiennymi ławami służyły do masażu. Ołowiane rury doprowadzały wodę do natrysków, które były używane do ochładzania ciała wychodzącym z sauny. Obok łaziennych budowli wznieśli także wspaniałą świątynię Solis Minerwy. Łaźnie te zostały wybudowane na początku I wieku n.e. i były potem rozbudowywane przez okres około 300 lat. Rzymianie korzystali z nich, aż do upadku Cesarstwa Rzymskiego w V wieku.

15631320_741762976006425_106483211_o

fot. Dariusz Laskowski

Cały kompleks łaźni wraz z zabytkami ze świątyni znajduje się obecnie na terenie muzeum i jest udostępniony wszystkim zwiedzającym. W pomieszczeniach muzealnych znajduje się bardzo duża liczba kamiennych zabytków z czasów epoki rzymskiej, a więc: rzeźb, płyt pamiątkowych, sarkofagów, mozaik i części ornamentów starożytnych budowli, które zostały odkopane przez archeologów.  Natomiast w gablotach wyłożone są eksponaty świadczące o bogactwie i wysokiej kulturze dawnych mieszkańców. Znajdują się w nich srebrne i brązowe naczynia oraz przepiękne ozdoby wykonane przez mistrzów danej epoki ze szlachetnych kamieni i kruszców.  Kilka lat temu, niedaleko świątyni, znaleziono potężny zbiór monet rzymskich liczący około 30 tys. sztuk. Obok muzeum stoi kościół Bath Abbey zbudowany w VII wieku, będący prawdziwym cudem architektury sakralnej. Sklepienie wewnątrz kościoła wykonane zostało z misternie rzeźbionego kamienia. Piękno wykonania może zaskoczyć swoim estetycznym wyglądem nawet najbardziej wymagającego konesera sztuki.

15609303_741762956006427_60670440_o

fot. Dariusz Laskowski

Nad rzeką Avon wznosi sie wspaniały XVIII wieczny most Pulteney zaprojektowany przez Roberta Adama. Miasto ma około 90 tys. mieszkańców i posiada kilka wspaniałych i rozległych parków. Największy z nich to Royal Victoria Park, który na 23 hektarowej powierzchni posiada: Boisko golfowe, skatepark, korty tenisowe i wiele innych atrakcji. Zespoły muzyczne organizują w nim koncerty plenerowe dla wszystkich mieszkańców.   Niedaleko położona jest budowla z XVIII w. zwana Royal Crescent, zbudowana przez Johna Wooda na rzecz rozwoju budownictwa mieszkaniowego w Bath.  Posiada kształt półksiężyca i składa się z 30 połączonych ze sobą domów. Miasto posiada liczne galerie, a wśród nich znaną powszechnie przez miłośników sztuki Royal Victoria Park oraz liczne muzea.

15608618_741762986006424_2114933300_o

Fot. Dariusz Laskowski

W Bath znajdują się dwa uniwersytety: Bath Spa University i University of Bath. Można spotkać na nich studentów z całego świata, również z Polski. Miasto kładzie bardzo duży nacisk na rozwój kultury i sztuki teatralnej. Spośród znajdujących się tutaj pięciu teatrów należałoby wymienić największy z nich – Teatr Królewski. Każdego roku przygotowana jest cała gama imprez kulturalnych i wiele różnego rodzaju atrakcji dla mieszkańców i przybywających licznie turystów. W Bath jest dużo przytulnych kawiarenek, barów i restauracji.  Na szczególną uwagę zasługuje Jimmy’s Restaurants, która znajduje się w centrum. Serwują w niej potrawy z kuchni całego świata. Płacąc dosłownie kilka funtów (stała opłata) można wybrać tyle potraw, ile się tylko chce i jest się w stanie zjeść. W cenę wliczony jest również wybrany przez gościa deser: ciasto, owoce lub lody. Najwięcej klientów przychodzi tutaj późnym wieczorem, więc właściciel restauracji, żeby nie dopuścić do ciasnoty, oferuje klientom jedzenie do godziny siedemnastej za połowę stawki. Wynajęcie pokoju nie powinno nastręczać większych trudności. Atrakcyjne i konkurencyjne ceny wynikają z dużej liczby hoteli usytuowanych zarówno w mieście, jak i okolicy. Z ciężkim sercem zwiedzający opuszczają gościnne miasto Bath, zabierając ze sobą nie tylko wspomnienia, ale też nadzieję rychłego powrotu.

Autor: Dariusz Laskowski

Korekta: Barbara Pietrewicz

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s