Panorama świata duchów


fot. Daniel Jurena / flickr.com

Niektórzy ludzie wierzą w istnienie miejsc, które przyciągają duchy i sprzyjają zjawiskom paranormalnym. Jedno z nich można odnaleźć w najsłynniejszej powieści Stephena Kinga zatytułowanej „Lśnienie” i wydanej w 1977 roku.

Jack Torrance traci posadę nauczyciela angielskiego i postanawia zacząć pisać książkę. Z braku weny i źródła pieniędzy decyduje się na przyjęcie oferty pracy na stanowisku dozorcy w hotelu Panorama. Wraz z żoną i pięcioletnim synkiem, Dannym, przenoszą się do opuszczonego na sezon zimowy budynku, gdzie mają mieszkać w trójkę przez najbliższe miesiące. Hotel jest położony wysoko w górach i na czas trwania zimy rodzina będzie odizolowana od innych ludzi. Zostają również ostrzeżeni historią poprzedniego dozorcy, który po tak długim czasie życia w odosobnieniu zabił swoje dwie córki i żonę po czym popełnił samobójstwo. Decydują się na pozostanie w Panoramie i dopiero z czasem uświadamiają sobie, że nie są tu sami. Najszybciej zdaje sobie z tego sprawę Danny, ze względu na jego dar nazywany „lśnieniem”. Chłopiec posiada zdolności parapsychiczne, wyczuwa myśli innych ludzi i widzi więcej niż oni. Potrafi dostrzec ślady przeszłości oraz zwiastuny tego, co dopiero ma się wydarzyć. Z obecności duchów zdaje sobie sprawę także Jack, któremu alkoholizm zostawił ślady  na psychice, przez co stał się bardziej podatny na wpływ złych mocy.

zdjęcie maszyny.jpg

fot. Marcel Oosterwijk / commons.wikimedia.org

„Lśnienie” łączy w sobie typowe dla Kinga elementy horroru: portret psychologiczny człowieka popadającego stopniowo w obłęd, powolny, budujący napięcie rozwój akcji i dawne zło, które nigdy nie opuściło Panoramy. Wszystkie te części tworzą niepowtarzalny klimat powieści, czytelnik niemal jest w stanie wsłuchać się w ciszę panującą w opustoszałym hotelu i odgłosy burzy śnieżnej w górach. Postacie są jak zawsze wykreowane w mistrzowski sposób. Szczególnie Jack i jego choroba alkoholowa, która skłania go do robienia przerażających rzeczy i doprowadza do załamania nerwowego. Mężczyzna powoli popada w obłęd nie tylko ze względu na życie w nawiedzonym hotelu, ale również przez alkoholizm. W książce ukazana jest jego przemiana od nauczyciela języka angielskiego do szalonego mordercy, która zachodzi stopniowo, pogłębiając się wraz z czasem odizolowania od świata zewnętrznego. Równie ciekawą postacią jest Danny, który od urodzenia posiada dar „lśnienia” i widzi więcej niż inni ludzie. Od początku zdaje sobie sprawę z obecności duchów, nie wie jednak, jak groźne mogą być dla niego i jego rodziny. Spoczywa na nim ogromna odpowiedzialność, musi bowiem ratować swoich rodziców przed wpływem Panoramy.

Książka przez wiele osób uważana jest za najlepszą wśród innych powieści  grozy. Powolny rozwój akcji i szczegółowy wgląd w emocje bohaterów sprawiają, że „Lśnienie” trzyma w napięciu niemal do ostatniej strony. Książka w ciekawy sposób kreuje niepowtarzalny klimat nawiedzonego hotelu i ukazuje problem alkoholizmu jako choroby, która ma destrukcyjny wpływ na człowieka.

Autor: Katarzyna Toczko

Korekta: Barbara Pietrewicz

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s