Udane Euro, niedosyt po Rio i…inni

Ubiegły rok był wyjątkowy dla polskiego sportu. Udane Euro i niedosyt po Rio, tak lapidarnie wielu podsumowuje ten okres. Co z resztą naszych sportowców? W roku 2016 olimpijskie dyscypliny sportowe oraz piłka nożna mocno przyćmiły sukcesy naszych reprezentantów w innych dyscyplinach. A takich nie brakowało: rekordy świata i historyczne zwycięstwa polskich zawodników także się ,,zdarzały”. Z drugiej strony cień rzucony przez piłkarzy i olimpijczyków częściowo zasłonił afery dopingowe oraz korupcyjne, których tradycyjnie nie brakowało. Oto podsumowanie najważniejszych osiągnięć (lub ich braku) polskich sportowców w minionym roku:

Piłka nożna:

• ,,Legia na tronie, Legia w podwójnej koronie” – na stulecie klubu, Legia Warszawa zgarnęła dublet. Została piłkarskim mistrzem Polski oraz zdobywcą Pucharu Polski.
  • Robert Lewandowski z dorobkiem 30 goli został królem strzelców niemieckiej ekstraklasy i pierwszym od 39 lat piłkarzem z minimum 30 bramkami w Bundeslidze.
  • Polscy piłkarze odnieśli historyczne zwycięstwo. W inauguracyjnym meczu mistrzostw Europy we Francji pokonali Irlandię Płn. 1:0. Piękny sen naszej S-kadry skończył się w ćwierćfinale, gdzie po rzutach karnych lepsi okazali się Portugalczycy.
  • PZPN poinformował o przedłużeniu kontraktu z selekcjonerem reprezentacji Adamem Nawałką do końca eliminacji mistrzostw świata 2018.
  • Piłkarze Legii Warszawa wywalczyli awans do fazy grupowej Ligi Mistrzów. Wcześniej tylko dwa polskie kluby dokonały tej sztuki – właśnie Legia w sezonie 1995/96 oraz Widzew Łódź w następnej edycji.
  • Reprezentacja Polski wygrała w Warszawie z Danią 3:2 w eliminacjach piłkarskich mistrzostw świata. Trzy bramki zdobył Robert Lewandowski.W kolejnym starciu biało-czerwoni pokonali Armenię 2:1.
  • Piłkarze Legii Warszawa przegrali u siebie z Borussią Dortmund 0:6 w pierwszym występie w Lidze Mistrzów. Na stadionie na Łazienkowskiej doszło do zamieszek, w konsekwencji UEFA postanowiła zamknąć obiekt na kolejne spotkanie – z Realem Madryt.
  • Zbigniew Boniek został ponownie wybrany na prezesa PZPN.
  • Polska wygrała w Bukareszcie z Rumunią 3:0 w meczu eliminacji piłkarskich mistrzostw świata. Bramki zdobyli Kamil Grosicki i dwie Robert Lewandowski, w tym jedną z rzutu karnego.
  • Polska zremisowała w Astanie z Kazachstanem 2:2 w swoim pierwszym meczu eliminacji piłkarskich mistrzostw świata, choć do przerwy prowadziła 2:0.

sport-3

Piłka ręczna:

• Polscy piłkarze ręczni zapewnili sobie awans do igrzysk w Rio de Janeiro. W turnieju kwalifikacyjnym w Gdańsku pokonali Macedonię, Chile i Tunezję.
  • Piłkarze ręczni Iskry Kielce zostali triumfatorami Ligi Mistrzów. Kielczanie pokonali w finale w Kolonii MVM Veszprem po rzutach karnych 39:38. To największy sukces polskiego klubu w tej dyscyplinie.
  • Polscy piłkarze ręczni bardzo słabo zaprezentowali się w mistrzostwach Europy, których byli gospodarzami. Zostali sklasyfikowani na siódmym miejscu. W konsekwencji pracę stracił niemiecki szkoleniowiec Michael Biegler. Tytuł wywalczyli Niemcy, którzy w finale pokonali Hiszpanię.
  • Polscy piłkarze ręczni przegrali z Niemcami 25:31 w meczu o brązowy medal turnieju olimpijskiego w Rio de Janeiro. Biało-czerwoni zajęli ostatecznie czwarte miejsce.
  • Polska odpadła z turnieju finałowego mistrzostw Europy piłkarek ręcznych w Szwecji. Biało-czerwone zajęły ostatnią, czwartą lokatę w grupie B rundy wstępnej. Ostatecznie zostały sklasyfikowane na przedostatnim miejscu.

Siatkówka:

• Siatkarze Resovii Rzeszów po porażce z Lube Cucine Civitanova 2:3 zajęli czwarte miejsce w Final Four Ligi Mistrzów. W Krakowie triumfował Zenit Kazań.
  • Polscy siatkarze awansowali na Igrzyska. Olimpijski występ zapewnili sobie w Tokio, gdzie w turnieju interkontynentalnym zanotowali sześć zwycięstw i jedną porażkę.
  • Serbowie, Finowie i Estończycy będą grupowymi rywalami polskich siatkarzy w przyszłorocznych mistrzostwach Europy. Turniej rozgrywany będzie w dniach 24 sierpnia – 3 września w Polsce.
  • W wieku 72 lat zmarł Andrzej Niemczyk, były selekcjoner reprezentacji siatkarek, który dwukrotnie doprowadził Polki do mistrzostwa Europy. Od dawna zmagał się z chorobą nowotworową.

sport-2

Skoki narciarskie

• Polacy zanotowali najgorszy start w narciarskim Turnieju Czterech Skoczni od sezonu 1999/2000. Żadnemu z biało-czerwonych nie udało się w czterech konkursach zająć miejsca w czołowej ,,15″.
  • Piotr Żyła, Kamil Stoch, Dawid Kubacki i Maciej Kot wygrali po raz pierwszy w historii drużynowy konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich w niemieckim Klingenthal.
  • Kamil Stoch wygrał konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich w norweskim Lillehammer. Drugie miejsce zajął Maciej Kot, który po raz pierwszy w karierze stanął na podium tych zawodów.
  • Polski Związek Narciarski ogłosił, że Łukasz Kruczek po zakończeniu sezonu przestanie być trenerem polskich skoczków.

sport-5

Lekkoatletyka:

• Ewa Swoboda poprawiła w Toruniu wynikiem 7,07 s 17-letni halowy rekord globu juniorek w biegu na 60 m. O młodej Polce zaczęły mówić wszystkie lekkoatletyczne media na świecie.
  • Trzy medale zdobyli Polacy w halowych mistrzostwach świata w lekkoatletyce rozegranych w Portland. Srebro wywalczyła sztafeta 4×400 m kobiet, a brązowe medale zawisły na szyjach Kamili Lićwinko (skok wzwyż) i tyczkarza Piotra Liska.
  • Polska po raz pierwszy w historii zajęła pierwsze miejsce w tabeli medalowej lekkoatletycznych mistrzostw Europy. W 23. edycji w Amsterdamie biało-czerwoni wywalczyli 12 krążków.
  • Piotr Małachowski wynikiem 67,55 m został wicemistrzem olimpijskim w rzucie dyskiem.
  • Anita Włodarczyk zdobyła złoty medal olimpijski w rzucie młotem poprawiając wynikiem 82,29 m należący do niej rekord świata.
  • Kandydat do medalu olimpijskiego w rzucie młotem Paweł Fajdek odpadł w eliminacjach zmagań w Rio de Janeiro. To jedna z większych porażek dwukrotnego mistrza świata w karierze.
  • Polski Związek Lekkiej Atletyki potwierdził, że w organizmie kulomiota Konrada Bukowieckiego (wychowanek Gwardii Szczytno – red.) wykryto środek o nazwie higenamina. Sprawa ciągnęła się do grudnia, kiedy Komisja do Zwalczania Dopingu w Sporcie ukarała go jedynie naganą. Środek nie znajduje się bowiem na liście zakazanych, ale jest stymulantem.

sport-1

Koszykówka:

• Polscy koszykarze wygrali grupę eliminacyjną i awansowali do przyszłorocznych mistrzostw Europy.

Kolarstwo:

• Rafał Majka zdobył w Rio de Janeiro brązowy medal olimpijski w wyścigu kolarskim ze startu wspólnego.

Kolarstwo górskie:

• Maja Włoszczowska zdobyła srebrny medal olimpijski w kolarstwie górskim. Do zwyciężczyni Polka straciła 37 sekund.

Kolarstwo torowe:

• Kamil Kuczyński zwyciężył w sprincie w zawodach Pucharu Świata kolarzy torowych w Glasgow. W finale pokonał mistrza Europy, Rosjanina Pawła Jakuszewskiego 2:1.
  • Szymon Sajnok wygrał zawody Pucharu Świata w kolarstwie torowym w Apeldoorn.

Pływanie:

• Radosław Kawęcki zdobył w Londynie złoty medal pływackich mistrzostw Europy na 200 m stylem grzbietowym, powtarzając sukces z dwóch poprzednich imprez.
  • Po raz trzeci z rzędu Radosław Kawęcki zdobył złoty medal mistrzostw świata na krótkim basenie na dystansie 200 m stylem grzbietowym. W kanadyjskim Windsor na podium stanął także Wojciech Wojdak, który był trzeci na 1500 m kraulem.

Tenis ziemny:

• Magda Linette, Urszula Radwańska i Jerzy Janowicz odpadli w 1. rundzie Australian Open. Agnieszka Radwańska dotarła do półfinału, w którym uległa Serenie Williams. Amerykankę w finale pokonała Niemka polskiego pochodzenia Angelique Kerber.
  • Polscy tenisiści przegrali w Gdańsku z Argentyńczykami 2:3 w 1. rundzie Grupy Światowej Pucharu Davisa. Biało-czerwoni debiutowali w najwyższej klasie tych rozgrywek.

Boks:

• Krzysztof Głowacki pokonał jednogłośnie na punkty Steve’a Cunninghama i obronił tytuł mistrza świata WBO w wadze junior ciężkiej.

Biathlon:

• Polskie biathlonistki osiągnęły największy sukces w sezonie. Krystyna Guzik zajęła drugie, a Monika Hojnisz czwarte miejsce w sprincie na 7,5 km Pucharu Świata w kanadyjskim Canmore.

Podnoszenie ciężarów:

• Sztangista Tomasz Zieliński został przyłapany na stosowaniu dopingu. Zawodnik, który przebywał wówczas w Rio de Janeiro, został skreślony z kadry olimpijskiej. Parę dni później ten sam los spotkał jego brata, Adriana.

Wioślarstwo:

• Historyczny dzień dla polskiego wioślarstwa. Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj zdobyły pierwszy złoty medal olimpijski kobiecej obsady.

Niemożliwym jest jednoznacznie stwierdzić czy miniony rok był dla naszych sportowców udany, czy też nie. Dla polskiej piłki nożnej było to najlepsze 12 miesięcy od 1992 roku – wtedy polscy piłkarze zdobyli srebrny medal Igrzysk Olimpijskich w tej dyscyplinie. Z kolei kibice siatkówki o roku 2016 woleliby jak najszybciej zapomnieć. Są dyscypliny (np. tenis), w których dobre występy naszych zawodników były przeplatane tymi mniej udanymi. Najprzyjemniej jest więc powiedzieć: ,,Miniony rok był słaby w wykonaniu naszych sportowców. Oczywiście, jeśli porównamy ich rezultaty, do tych, które osiągną w 2017 roku.”

Autor: Mateusz Sobiech

Korekta: Zuzanna Smulska