Wspomnienie wielkich ludzi


fot. Evan-Amos / commons.wikimedia.org

Niedawno pożegnaliśmy rok 2016. Pierwsze dni po nadejściu nowego okresu w naszym życiu to czas na podsumowanie roku poprzedniego, na rozliczenie zrealizowanych przez nas planów, ale i tych, których zrealizować się nie udało oraz na wyznaczenie sobie nowych celów. To również dobry czas na wspomnienie wielkich ludzi, którzy już od nas odeszli, a tych w tym roku było niestety wielu.

George Michael

Chyba nie ma na świecie osoby, która nie nuciłaby w okresie świątecznym „Last Christmas, I gave you my heart…” Utwór ten, od zawsze, rozpoczynał grudniowe świąteczne szaleństwo, a stacje radiowe prześcigały się, która z nich pierwsza wyemituje wielki hit zespołu Wham. Niestety drugiego dnia świąt dotarła do nas przykra wiadomość, że George Michael, jeden z wokalistów tego wspaniałego duetu zmarł z powodu niewydolności serca mając zaledwie 53 lata. Choć piosenkarz od kilkunastu lat nie nagrał żadnej nowej piosenki, to aktywnie koncertował niemalże we wszystkich krajach na świecie. W ciągu swojej 35 letniej kariery piosenkarz wspiął się na 22. miejsce najlepiej zarabiających brytyjskich artystów, a jego majątek wyceniony został na ponad 500 mln zł. George Michael mimo swojej ogromnej popularności, nigdy nie zdradził przed mediami o swojej działalności charytatywnej. Piosenkarz potajemnie wspierał różne akcje przekazując na ten cel okrągłe sumy, o czym świat dowiedział się dopiero niedawno. Po odejściu George’a Michaela tuż pod jego domem powstał wielki ołtarz wdzięczności za jego twórczość, usłany kwiatami, zniczami oraz listami wyrażającymi ból i cierpienie z powodu jego śmierci. George Michael to artysta, którego muzyka pozostanie z nami na zawsze, a nie tylko w święta.

Prince Rogers Nelson

W mijającym już roku swoim odejściem zaskoczył nas również amerykański muzyk „Prince”. Choć początkowo przyczyna jego śmierci była nieznana, szybko okazało się, że zmarł z powodu przedawkowania tabletek przeciwbólowych. „Książę” był przedstawicielem wielu stylów muzycznych, takich jak pop, funk, czy soul. Bardzo często łączył je ze sobą, dlatego trudno było przypisać jego muzykę do jednego konkretnego stylu. Wśród jego utworów największą popularnością cieszyły się single takie jak „Purple rain” czy „Let’s go crazy”. Muzyk za swoją twórczość był wielokrotnie nagradzany – stał się zdobywcą aż siedmiu nagród Grammy. Swoją pracą wpłynął znacząco na rozwój muzyki rokowej, a sam uznany został za jednego z najbardziej innowacyjnych i nowatorskich artystów wszech czasów.

prince

fot. Penner / commons.wikipedia.org

Andrzej Wajda

Świat filmowy również opuściło kilku znakomitych postaci. Jedną z nich był polski reżyser filmowy Andrzej Wajda. Ikona kinematografii odeszła niedługo po hucznych obchodach swoich 90-tych urodzin. W trakcie jego długoletniej kariery wyreżyserował kilkanaście filmów, wśród których możemy wyróżnić m.in. „Popiół i diament”, „Człowiek z marmuru”, a także adaptacje wielkich lektur szkolnych, „Pana Tadeusza” i „Zemstę”. W 2000 roku Andrzej Wajda został nagrodzony przez Amerykańską Akademię Filmową. Otrzymał wówczas honorowego Oscara za osiągnięcia życia i rozwój światowej kinematografii. Zawsze podkreślał swoje pochodzenie. Podczas odbioru wspomnianej nagrody mówił Przyjmuję tę zaszczytną nagrodę, jako wyraz uznania, nie tylko dla mnie, ale dla całego polskiego kina. Sławę Wajdzie przyniósł również wyreżyserowany w 2007 roku „Katyń”, który także był nominowany do Oscara. Ostatnim filmem wyreżyserowanym przez Andrzeja Wajdę były „Powidoki”, które swoją premierę w polskich kinach będą miały na początku 2017 roku. Film ten jest także polskim kandydatem do przyszłorocznych Oscarów.

andrzej-wajda

fot. Andrzej Drabik / commons.wikipedia.org

Ks. Jan Kaczkowski

Po długoletniej walce z chorobą odszedł również ks. Jan Kaczkowski, duchowny, który cieszył się wśród wiernych ogromną popularnością. A to wszystko za sprawą jego wielkiego serca w stosunku do ludzi, pomimo tak ciężkiej choroby. Duchowny od dawna chorował na glejaka, nowotwór ośrodka układu nerwowego. Nigdy nie tracił nadziei, że uda mu się pokonać chorobę. Swoim optymizmem zarażał również innych chorych i dawał im nadzieję na lepsze jutro. Swoją walkę o życie opisał w dwóch książkach, wydanej w 2015 roku „ Życie na pełnej petardzie” oraz ukazanej niedawno „ Grunt pod nogami”. Ksiądz Kaczkowski był założycielem puckiego Hospicjum Domowego. Koordynował także pracę nad budową kolejnego hospicjum pod imieniem św. Ojca Pio, którego w późniejszym czasie został dyrektorem. Duchowny bardzo często występował przed kamerami, nie bał się mówić o sprawach trudnych. Za swoją posługę został odznaczony w 2012 roku Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski Polonia Restituta.

ks-jan-kaczkowski

fot.Media Wnet / commons.wikipedia.org

W 2016 roku odeszli również m.in. ikona boksu Muhammad Ali, legendarny „Willy Wonka”, czyli Gene Wilder, a także księżniczka Leia z „Gwiezdnych Wojen” – Carrie Fisher. Wszystkie te postacie pozostawiły po sobie znakomity dorobek muzyczny i aktorski, a także siłę do walki o lepsze jutro. Mimo iż ten rok dobiegł już końca, to nazwiska tych wspaniałych ludzi nigdy nie zostaną zapomniane.

    Autor: Aleksandra Pawłowska

Korekta: Barbara Pietrewicz

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s